Analýza respektované společnosti Crimson Hexagon analyzovala anglickojazyčné příspěvky ze sociálních sítí a stanovila, že až 80 % konverzací o konceptu chytrých domácnostech je pozitivních.
Kromě toho, že zákazníci o chytrých domovech mluví pozitivně, o nich také mluví o dost častěji. Ačkoliv se analýza zaměřila pouze na diskuze v anglickém jazyce, vzhledem k milionům příspěvků lze studii považovat za poměrně relevantní. Kromě klasických sociálních sítí známých v USA a v Evropě vzala Crimson Hexagon v úvahu i třeba čínskou síť QQ.
Při pohledu na minulé statistiky je patrný růst pozitivních názorů na chytré domovy: z 60 % v roce 2010 na 80 % v roce letošním.
Podle analýzy souvisí většina pozitivních emocí s nadšením ohledně nových trendů v oblasti internetu věcí, ať už jde o automatizaci domácnosti, integrace aplikací, propojené systémy nebo různé zábavné technologické vychytávky.
Rozvoj konceptu Smart Home pokračuje, probíhá i v České republice
Negativní nálady prý nejčastěji vyjadřovali uživatelé, kterým koncept chytrého domova přijde zbytečný nebo otravný. Obávají se hlavně otázek ochrany soukromí, bezpečnosti dat a zvýšených nákladů. A ačkoliv převažují pozitivní pocity jako radost, Crimson Hexagon si povšimla také nárůstů strachu a obav z chytrých domácností.
Nejčastěji se diskutovalo o osvětlení, bezpečnosti, vytápění, ventilaci a klimatizaci, hlasem aktivovaných digitálních asistentech a samozřejmě o oblast zábavy.
Nejčastějšími třemi důvody, proč si koncept chytré domácnosti osvojit, byly podle zákazníků „futurismus“, pohodlnost a energetická úspornost. K důvodům, proč naopak chytré domácnosti nepřijmout, nejčastěji patřilo soukromí, hrozba hacknutí a vysoké náklady.
Firmy, o kterých se ve spojení s chytrými domácnosti nejčastěji mluví, jsou Amazon (26 %), Google (23 %), Apple (16 %), Nest (12 %) a Samsung (8 %)
Z dat lze vyčíst, že entuziasmus do značné míry způsobuje to, že je technologie nová, a tudíž pro lidi zajímavá. Až přijde určité vystřízlivění, je možné, že se začnou uživatelé více zajímat o nevýhody nových technologií internetu věcí a propojené domácnosti; na to si však budeme muset počkat na nadcházející studie.
Co se týče České republiky, obvykle k nám nejpokročilější technologie docházejí o několik měsíců až let později. I tak se však u nás o chytrých domácnostech mluví a osvojení není na poměry EU až tak nízké.
Zdroj: MediaPost