Dnes krátce před 11:30 SELČ z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan odstartovala raketa Dlouhý pochod 5. Do vesmíru vynesla sondu Čchang-e 6, jež se jako první pokusí přistát na odvrácené straně Měsíce. Stejně tak jako Američané, také Čína se připravuje na dopravení lidské posádky na naši přirozenou družici v rámci závodu o jeho „dobytí“.
Živý přenos startu rakety Dlouhý pochod 5 odvysílala čínská zpravodajská televize CGTN. Sonda poletí k Měsíci čtyři až pět dní. Přistávací modul by měl podle agentury Reuters přisednout k povrchu v kráteru Apollo začátkem června.
Kráter Apollo se rozprostírá v oblasti South Pole-Aitken. Patří k největším impaktním pánvím ve Sluneční soustavě. Jeho průměr činí 2 250 a hloubka 12 kilometrů. Ještě nikdy tam žádný stát sondu nedopravil, Čína získá prvenství, tedy pokud se přistání podaří.
Čchang-e 6 pak odebere dva kilogramy vzorků lunární horniny, kterou analyzují vědci na Zemi pro získání podrobnějších informací o historii Měsíce, Země a Sluneční soustavy.
Studie navíc může ukázat, jak se vzorky horniny z přivrácené a odvrácené strany liší. Mise by měla trvat třiapadesát dní. Řídící středisko bude se sondou v kontaktu díky satelitu Čchüe-čchiao 2, jenž obíhá Měsíc od letošního března.
Čínská lunární stanice
Představitel čínské vesmírné agentury pro pilotované lety Lin Si-čchiang minulý týden uvedl, že Čína postupuje podle plánu počítajícím s čínskými astronauty na naší přirozené družici do roku 2030.
Podle něj už probíhají testy důležitých součástí mise, jako je raketa Dlouhý dolet 10, vesmírná loď Meng-čou nebo speciální skafandry, které si čínský tým astronautů před cestou na Měsíc oblékne. Čínská vesmírná agentura už hledá posádku.
Konečným cílem je vybudovat na lunárním povrchu s podporou Ruska a dalších spřátelených států Mezinárodní lunární výzkumnou stanici. Závod o pokoření Měsíce je tedy v plném proudu, Čínu ale pravděpodobně předběhnou Američané.
V rámci mise Artemis II posádka odstartuje směrem k naší přirozené družici v raketě SLS už koncem letošního listopadu. Také Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tam chce docílit trvalé lidské přítomnosti.
Zdroje: Reuters, inSmart.cz