Papežská švýcarská garda je zřejmě nejznámější žoldnéřskou skupinou (dnes formální miniaturní armádou) světa – a také nejstarší fungující, vznikla už v roce 1506 a formálně nahrazuje armádu Vatikánu.
Švýcaři během staletí prosluli jako působiví a schopní žoldnéři; z tehdy chudé země běžně odcházeli mladíci, z nichž se stávali vojáci, bojující na všech možných stranách konfliktu.
Více o 3D tisku:
- Tisknout jde i kovové předměty
- Dům jde „vytisknout“ za půl dne
- Granátomet z 3D tiskárny je plně funkční
Přestože dnes už tato praxe samozřejmě neplatí, Svatá stolice si prestižní švýcarské žoldáky zachovala a Garda jí slouží dobře. Ale nejsme tu kvůli výletu do historie: důležité je, že se vojáci dočkali fascinující inovace v podobě helem vytištěných na 3D tiskárně.
500 let dlouhá historie
Uniforma Švýcarské gardy je pestrobarevná, jasně viditelná a okamžitě rozpoznatelná. Stejně význačné jsou tradiční otevřené přilby moriony, které dodnes používají; obdobné přilby mimochodem slavně nosili také španělští Conquistadoři.
Jinak notně konzervativní Garda sáhla po 3D tisku primárně z důvodu úspory nákladů. Tradiční uniforma včetně brnění totiž vyžaduje najímání kvalifikovaných kovářů, což není levná záležitost. Přilby z PVC jsou na první pohled k nerozeznání od kovových, mají však řadu výhod; od nižších výrobních nákladů a kratší dobu výrobu se také na slunci tolik nepřehřívají. Tradiční kovové přilby žárem trpěly.
Na konci ledna už Švýcarská garda obdržela prvních 98 plastových přilbic, a to na 513. výročí svého vzniku.
Proces návrhu a výroby nových helem byl poměrně jednoduchý: oskenováním přileb z 16. století vznikl design, který lze snadno vytisknout za pouhých 14 hodin – oproti 130 hodinám, které jsou potřeba k ukování standardní kovové přilby, je to fantasticky rychlý proces.
Levné, lehké a k nerozeznání od pravé
Zmiňovanou výhodou je také nízká váha, což je ostatně jedna z největších výhod 3D tisku obecně, i třeba u raket mířících do vesmíru. Nové moriony váží pouhých 570 gramů oproti více než 2 kilogramům u kovových variant. Jsou odolné vůči UV záření, a mají do sebe implementovány malé otvůrky pro snazší dýchání pokožky hlavy.
Samozřejmě, rozdíl mezi plastovou a kovovou helmou by se projevil při praktickém použití v poli, ale taková situace téměř nehrozí: moriony dnes slouží pro slavnostní účely, nikoliv do případné akce.
3D tisk zde dobře ukazuje svoji přizpůsobivost: plastový předmět (existuje ale i kovový 3D tisk) dokáže velmi dobře napodobit původní produkt, ale poskytne mu výhody, které může dát jen zcela přesná tiskárna. Nejčastěji má 3D tisk snižovat náklady, zrychlovat výrobu, a především navrhovat design produktů, vizualizovat si jej; prototypizace zůstává klíčovou součástí vývoje 3D tiskáren.
Co se týče Švýcarské papežské gardy, kromě ceremoniálního účelu jsou vojáci oficiální ochrankou papežů a plně profesionálním výběrovým vojenským útvarem. Současné základní požadavky na vstup do Gardy vyžadují, aby zájemcem byl Švýcar, svobodný, katolík, mladší 30 let s dokončeným základním výcvikem ze Švýcarské armády.
Zdroj: SwissInfo