Spojené státy americké podepsaly ve čtvrtek s Austrálií dvoustranou dohodu o technologických zárukách, která je významným milníkem v dlouholeté spolupráci obou zemí.
K podpisu dohody nazvané jako Technology Safeguards Agreement (TSA) došlo mezi asistentem tajemníka pro mezinárodní bezpečnost C. S. Eliotem Kangem a australským velvyslancem ve Spojených státech Kevinem Ruddem na půdě amerického ministerstva zahraničí ve čtvrtek 26. října. Celá akce byla součástí návštěvy premiéra Austrálie Anthonyho Albanese v USA, která měla za cíl utužit politickou i ekonomickou spolupráci mezi oběma státy.
Starty raket z Austrálie se mohou ukázat jako mnohem výhodnější oproti USA
Dohoda schválená samotným Albanesem i administrativou amerického prezidenta Joea Bidena vytváří mimo jiné právní a technické základy pro start amerických komerčních kosmických lodí z Austrálie. Bílý dům ve svém prohlášení uvedl, že TSA chrání citlivé americké technologie a údaje v Austrálii v souladu se společnými cíli. Při podpisu dohody vystoupil i ministr zahraničí USA Antony Blinken, který uvítal nové příležitosti související se spoluprací v oblasti vesmírných startů.
Ve svém proslovu zdůraznil, že americké společnosti budou mít v budoucnu přístup k více vysoce kvalitním australským kosmodromům, a bude tedy možné zvýšit počet samotných letů. Díky své poloze blíže k rovníku, kde jsou projevy rotace Země nejznatelnější, pak budou rakety pro svůj let potřebovat menší množství energie a paliva. Spolupráce se pak firmy dočkají také v oblasti vývoje nových technologií, který bude možné snáze propojit, a tím jej posouvat rychleji kupředu. Díky tomu dojde mezi USA a Austrálií k podpoře společného úsilí o kompenzovanou zaměstnanost v oblasti vesmírného inženýrství a přidružených technických oborů. TSA totiž ukotvuje nejen integritu v rámci samotných kosmických letů, ale také například zpřesnění navigace GPS či propojení australských a amerických soukromých satelitů.
Spolupráce na poli mezinárodních vztahů i udržitelné energie
Obě země pak v rámci návštěvy Albanese v USA dále prohloubily vzájemné vztahy v oblasti společných politických cílů. Australský premiér například odsoudil teror hnutí Hamás vůči obyvatelům Izraele a označil udržení mezinárodního humanitárního práva za prvořadé. Podobným způsobem se vyjádřil k napadení Ukrajiny Ruskem.
Ze strany Bidenovy administrativy pak byl kladen důraz i na podporu čisté energie. Americké ministerstvo energetiky by mělo v tomto ohledu zřídit novou australsko-americkou radu, která by mohla oběma zemím radit v otázkách rozvoje a spolupráce v oblasti snižování uhlíkové stopy a efektivní eliminaci užívání fosilních paliv. USA a Austrálie pak plánují posílit dodavatelský řetězec kritických nerostných surovin, včetně materiálů nezbytných pro výrobu baterií a elektrických vozidel.