Starty raket budou levnější: USA a Austrálie uzavřely dohodu o spolupráci v rámci kosmických letů a vývoji technologií

Spojené státy americké podepsaly ve čtvrtek s Austrálií dvoustranou dohodu o technologických zárukách, která je významným milníkem v dlouholeté spolupráci obou zemí.

K podpisu dohody nazvané jako Technology Safeguards Agreement (TSA) došlo mezi asistentem tajemníka pro mezinárodní bezpečnost C. S. Eliotem Kangem a australským velvyslancem ve Spojených státech Kevinem Ruddem na půdě amerického ministerstva zahraničí ve čtvrtek 26. října. Celá akce byla součástí návštěvy premiéra Austrálie Anthonyho Albanese v USA, která měla za cíl utužit politickou i ekonomickou spolupráci mezi oběma státy.

Obrázek: Starty raket budou levnější: USA a Austrálie uzavřely dohodu o spolupráci v rámci kosmických letů a vývoji technologií

Austrálie má díky své poloze jedny z nejvhodnějších podmínek startu velkých vesmírných raket na světě. Zdroj: Pixabay

Starty raket z Austrálie se mohou ukázat jako mnohem výhodnější oproti USA

Dohoda schválená samotným Albanesem i administrativou amerického prezidenta Joea Bidena vytváří mimo jiné právní a technické základy pro start amerických komerčních kosmických lodí z Austrálie. Bílý dům ve svém prohlášení uvedl, že TSA chrání citlivé americké technologie a údaje v Austrálii v souladu se společnými cíli. Při podpisu dohody vystoupil i ministr zahraničí USA Antony Blinken, který uvítal nové příležitosti související se spoluprací v oblasti vesmírných startů.

Ve svém proslovu zdůraznil, že americké společnosti budou mít v budoucnu přístup k více vysoce kvalitním australským kosmodromům, a bude tedy možné zvýšit počet samotných letů. Díky své poloze blíže k rovníku, kde jsou projevy rotace Země nejznatelnější, pak budou rakety pro svůj let potřebovat menší množství energie a paliva. Spolupráce se pak firmy dočkají také v oblasti vývoje nových technologií, který bude možné snáze propojit, a tím jej posouvat rychleji kupředu. Díky tomu dojde mezi USA a Austrálií k podpoře společného úsilí o kompenzovanou zaměstnanost v oblasti vesmírného inženýrství a přidružených technických oborů. TSA totiž ukotvuje nejen integritu v rámci samotných kosmických letů, ale také například zpřesnění navigace GPS či propojení australských a amerických soukromých satelitů.

Obrázek: Starty raket budou levnější: USA a Austrálie uzavřely dohodu o spolupráci v rámci kosmických letů a vývoji technologií

Spolupráce mezi oběma zeměmi má mnohem větší přesah než v rámci vesmírných letů, a zasahuje do globální ekonomiky i politiky. Zdroj: Bing AI

Spolupráce na poli mezinárodních vztahů i udržitelné energie

Obě země pak v rámci návštěvy Albanese v USA dále prohloubily vzájemné vztahy v oblasti společných politických cílů. Australský premiér například odsoudil teror hnutí Hamás vůči obyvatelům Izraele a označil udržení mezinárodního humanitárního práva za prvořadé. Podobným způsobem se vyjádřil k napadení Ukrajiny Ruskem.

Ze strany Bidenovy administrativy pak byl kladen důraz i na podporu čisté energie. Americké ministerstvo energetiky by mělo v tomto ohledu zřídit novou australsko-americkou radu, která by mohla oběma zemím radit v otázkách rozvoje a spolupráce v oblasti snižování uhlíkové stopy a efektivní eliminaci užívání fosilních paliv. USA a Austrálie pak plánují posílit dodavatelský řetězec kritických nerostných surovin, včetně materiálů nezbytných pro výrobu baterií a elektrických vozidel.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Hledáte nejlepší chytré hodinky pro muže? Vybrali jsme za vás
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?