Velká konjunkce Saturnu a Jupiteru byla pozorovatelná pouhým okem a ze Země se mohla jevit jako jediný výrazný bod na obloze. Sonda obíhající kolem Měsíce vše zachytila detailněji a z lepšího úhlu.
Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) každé 2 hodiny oběhne Měsíc a jejím cílem je zmapovat jeho povrch. Na základě získaných dat bude následně vybráno místo pro další přistání lidské posádky na tělese, kam lidská noha vkročila naposledy 11. prosince 1972. Nyní astronomové využili výhodného postavení sondy a zachytili astronomický úkaz za využití kamery LROC.
Konjunkce planet, nikoliv kometa mohla být znamením příchodu spasitele
Právě konjunkce z roku 7 před Kristem by podle astronomů mohla být onou Betlémskou hvězdou, kterou uvádí řada pramenů. Nikoliv tedy kometa, jak bývá často vyobrazováno, ale konjunkce Saturnu s Jupiterem. „Saturn je považován za ,hvězdu Židů‘, Jupiter za tu královskou, obě planety se tehdy nacházely blízko sebe v židovském souhvězdí Ryb a nabídly hned tři konjunkce za sebou. Astronomové se tak domnívají, že právě symbolika a také jasnost obou planet se mohly stát tím astronomickým ,průvodcem‘ Ježíšova narození,“ popsal pro Českou televizi astronom Petr Horálek.
- Jak vznikají planetární prstence? I Země jeden takový kdysi měla
- Rychlost světla je pomalejší, než si myslíte a lze ho i zastavit: Realitu ukazuje animace NASA
Ačkoliv se Jupiter se Saturnem nachází v konjunkci přibližně každých 20 let, letošní přiblížení mělo podle astronomů být nejvýraznější za posledních 800 let. Při pohledu silným dalekohledem šlo spatřit oba plynné obry i při pohledu ze Země. Jupiter se svými měsíci a Saturn se svými charakteristickými prstenci. Takto blízko se planety při pozorování ze Země budou jevit opět až v roce 2080.
Zdroj: NASA
U nás to bohužel nebylo vidět pro mlhu a nízkou oblačnost