Zakladatel Amazonu Jeff Bezos a jeho vesmírná společnost Blue Origin dnes představili návrh svého lunárního modulu Blue Moon, který by měl dopravovat náklad na povrch Měsíce.
V pozdějších fázích a v rámci spolupráce NASA by Blue Moon měl být schopen přepravovat i astronauty. Blue Origin prý na návrhu modulu pracovala poslední tři roky.
Vzhled modulu, tedy prozatím jen jeho modelu, je působivý a na doprovodné konferenci ve Washingtonu byl osvícen – jak jinak – modře.

Lunární modul Blue Moon. Zdroj: Loren Grush, Twitter
Zpátky na Měsíc
Modul, který zároveň částečně nahrazuje funkci kosmické lodi, bude schopen samostatné navigace ve vesmíru a následného přistání na povrchu měsíce, kam zvládne přepravit mezi 3,6 až 6,5 metrickými tunami nákladů. Podle Bezose dokáže bezpečně dopravit až 4 rovery. V budoucnu by také mohl nést dodatečný modul, který by umožnil astronautům vzletět z Měsíce zpět na Zemi – nebo spíše na chystanou základnu Gateway.
Během představení Bezos ukázal také nový motor, který Blue Origin vyvíjí, s prozatímním názvem BE-7. První zážehový test je naplánován na toto léto.
O Měsíci jsme psali včera, což dokazuje, jaké popularitě se momentálně těší. Trumpova administrativa dala najevo zájem o návrat člověka na jediný přirozený satelit Země, a i další soukromé vesmírné společnosti hodlají spolupracovat s NASA v dobývání vesmíru; nedávno se pokusila na povrch přistát izraelská sonda Beresheet, bohužel však neúspěšně.

Mars nebo Měsíc? NASA má jasno, Měsíc nyní hraje opět prim
Dalším populárním konceptem současné fáze dobývání vesmíru je také turistika: v ní je primárně aktivní další miliardář Richard Branson a jeho Virgin Galactic, ale také SpaceX.
Povšimněte si mimochodem, že soukromé vesmírné společnosti jsou z podstatné části doménou bohatých, ambiciózních miliardářů. Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson, ale i nedávno zesnulý Paul Allen a jím sponzorovaný Stratolaunch slouží za skvělý příklad.
Zdroj: Verge