Kouzelná krabička má ušetřit 50 % elektřiny. Jde o podvod, efekt je přesně opačný

Nenechte se napálit. Podvodníci zneužívají vysokých cen elektřiny a snaží se napálit důvěřivé uživatele. Prodávají tzv. úsporné zásuvky, které mají po zapojení do sítě automaticky ušetřit až 50 % energie. Bohužel, něco takového z mnoha důvodů není možné. za 1 000 Kč tak dostanete obyčejnou zásuvku s vypínačem, nebo blikající krabičku bez jakékoliv funkce. 

Na první pohled jde o jednoduše fungující přístroj. Zapojíte ho do zásuvky a od té chvíle vám má klesnout spotřeba elektřiny o 20-50 %. Bohužel, efekt je přesně opačný. Krabička nejenže sama určitou spotřebu má a neušetří vám ani korunu.

Na trhu se podobná zařízení prodávají pod názvy jako Tesla Energy Saver, Electricity Saving Box či Socket E-Energy. V lepším případě jde o obyčejnou levnou zásuvku s vypínačem. V opačném o blikající krabičku bez jakékoliv užitečné funkce.

Podvodníci mají e-shopy i telefonickou podporu

Podvodníci prodávají zásuvky prostřednictvím webových stránek, na které inzerují v sítích Googlu či Facebooku. Bohužel, než administrátoři reklamu na podvodné zboží odhalí, často uplyne i několik týdnů. Vedle stránek lze zboží objednat i telefonicky. Na první pohled by mělo zákazníky varovat, že prodávané zboží slibuje nemožné a na podvodných e-shopech zpravidla nejsou informace o provozovateli, viz náš článek Jak poznat podvodný e-shop.

Podvod jménem Socket E-Energy

Elektřina, která napájí naše domovy, není stabilní. Častým problémem, ke kterému dochází při přenosu elektřiny z veřejné rozvodné sítě do domácnosti, jsou výkyvy. Neustálé přepětí v proudu negativně ovlivňuje stav elektrických spotřebičů ve vaší domácnosti a elektřina se často jednoduše plýtvá. Elektřina, kterou lze použít k napájení domácích spotřebičů, se přeměňuje na tepelnou energii, která je nejen užitečná, ale také škodlivá pro elektrické vedení a domácí spotřebiče,“ zní na stránkách podvodníků.

Obrázek: Kouzelná krabička má ušetřit 50 % elektřiny. Jde o podvod, efekt je přesně opačný

Produkt vypadá jako obyčejná zásuvka s vypínačem. Podvodníci slibují úsporu energie o 50 % při pouhém zapojení, což je samozřejmě nesmysl. Foto: Redakce inSmart.cz

Zásuvka pracuje na principu technologie přepěťové ochrany. Pomáhá stabilizovat kolísavé proudy, aby zajistil nepřetržitý a bezproblémový provoz všech přístrojů. Elektrická společnost ani obyvatelé nemohou ovládat kolísání proudu a napětí. Kolikrát se to stane a kdy se to stane, je velmi nepředvídatelné. Obyvatelé bytů v konečném důsledku nejen plýtvají energií kvůli rázovým rázům, ale také platí vysoké účty za elektřinu.

Už z vět výše by mělo být zřejmé, že něco není v pořádku. Kdy by měl zpozornět úplně každý, je pohled na tabulku slibující úsporu spotřeby energie o 30 – 50 %. Připojené spotřebiče totiž budou mít spotřebu stále stejnou, nehledě na využití úsporné zásuvky.

Podobné přístroje se na trhu objevují už delší dobu a varovala před nimi např. ČOI. Nazývat se mohou různě, např. Electricity Saving Box, před kterým inspekce informovala už před téměř 10 lety. Princip podvodu však zůstává stejný – podvodníci se snaží prodat důvěřivým lidem drahý nebo nefunkční přístroj, jehož skutečná cena je jen zlomkem z prodejní ceny. V tomto případě navíc zákazníkům úmyslně lžou a uvádí je v omyl.

Úsporné zásuvky jsou podvod, chytré zásuvky nikoliv

Úsporné zásuvky popsané výše jsou podvodem. Nejde však o ten stejný produkt, jako je tomu v případě tzv. chytrých zásuvek. Ty mají často vedle funkce časovače a připojení k internetu také schopnost měřit spotřebu připojených spotřebičů. Kromě načasování zapnutí/vypnutí a tvorby nejrůznějších scénářů však energii žádným magickým způsobem také nešetří. Na rozdíl od podvodníků prodávajících předražené krabičky jejich výrobci takový nesmysl ani neslibují. Chytré zásuvky slouží především k tomu, aby pomáhaly chytře ovládat zařízení na dálku.

Narazili jste na podobný podvod? Neváhejte varovat ostatní v diskuzi, nebo nám pošlete podklady na podvody@insmart.cz.

Zdroje: ČOI, redakce inSmart.cz

9 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pepik

Co to?

Pepa

Jaký je ten opačný efekt? Jasně že se nic neušetří (jasný podvod), ale také těžko nějaká jedna blikající LED zvýší spotřebu.

Pepa

Jenom doplním – LED dioda na úrovni nějakých 3V odebírá proud asi 20mA, což je na úrovni 230V asi 0,000261A. To je pro elektroměr tak směšná hodnota, že se jí ani nezabývá (a pokud dioda bliká tak, tak jen polovinu) ?

Vlastimil

Pokud někdo nedával ve škole pozor, tak se o zákonu zachování energie dozví až po nákupu těchto zázraků 😀

dev_01

ještě by také bylo vhodné doplnit že se to šíří nevyžádanými emaily. jinak bych čekal odezvu z reklamy na webu, nebo facebooku např.

Stanislav Hrouzek

Pokud někdo něco takového koupí, tak si snad i zaslouží být obelháván.

A chytráky, co něco takového prodávají pochytat a odsoudit za podvod…

Filip

Každého, kdo to koupí, bych poslal zpátky na základní školu. Jen si v takovýchto případech říkám „… a takový jedinec má také volební právo…“. Je to marný a vůbec nevím, co s tím.

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu