Čína o svých vesmírných misí mluví – na své poměry – celkem otevřeně, a její úspěchy jsou znatelné.
Včera odpoledne asijský drak úspěšně započal svou dosud nejambicióznější vesmírnou misi: Hodlá zpět na Zemi dopravit několik kamenů z našeho jediného přirozeného satelitu. Naposledy se vzorky z Měsíce podařilo na Zem dopravit v roce 1976.
Mise Chang’e 5 je (dle názvu vcelku očividně) již pátou misí v sérii lunárních experimentů, které Čína podnikla. V roce 2013 v rámci stejného programu Chang’e přistál na Měsíci modul, čímž se velmoc stala teprve třetí zemí, jíž se podařilo na povrch Měsíce modul dopravit. V prosinci 2018 se čínské komunistické vládě podařilo v rámci vesmírného programu opětovně vypustit do vesmíru modul a rover s účelem dopravit je na vzdálenou stranu Měsíce, což se na začátku roku 2019 povedlo – něco, co dosud žádná jiná země nedokázala.
Čínské ambice: Mohou uspět?
Obrovská populační a finanční výhoda, které Čína má, se v podobných oblastech projevuje. Čínský vesmírný program je mladý a potýká se s problémy, například politickými, ale jeho postupné zlepšování a stanovování nových cílů funguje.
S Chang’e 5 ale Čína naráží na dosud nejvýraznější komplikace. Projevit se mohou nedostatečné zkušenosti vesmírného programu země i jeho relativní izolaci – Rusové i Američané si svá „vesmírná tajemství“ a své odlišné způsoby práce střeží a hlídají.
Čína je také zvyklá využívat vlastních technologie prakticky na všechno. Modul čínského designu a výroby do vesmíru dostala čínská raketa Long March 5, její nejvýkonnější. Na Měsíc momentálně putují čtyři moduly, které poté mají vzorky dopravit zpět na Zem.
Zajímavá je délka trvání mise. Moduly by se měly vrátit už za pouhých 23 dní – Čína se totiž chce vyhnout drsným podmínkám lunární noci, která trvá dva týdny každý měsíc a na kterou nejsou moduly stavěné. Teploty pod 130 stupni celsia by nepřežily, část povrchu Měsíce, kam moduly míří, se v tu dobu ponoří do naprosté temnoty.
Některé mise se s tím potýkají tak, že moduly a rovery disponují prostředky na generování tepla, kupříkladu radioizotopovými generátory – v této misi jimi ale hardware Chang’e nedisponuje, na rozdíl od předchozích čínských programů.
Už za necelý měsíc se tak, v případě úspěchu, na Zem vrátí vzorky půdy Měsíce – první od dob studené války, nebo jak bychom vzpomněli u nás, normalizace v Československu.
Zdroj: Verge