Čtyřdenní pracovní týden: Britský experiment začíná

Dneškem začal pokus, kterého se účastní 70 společností a 3 300 zaměstnanců. Cílem je zjistit, zda je čtyřdenní pracovní týden se zachováním plného platu a produktivity schůdný.

Experiment podniká britský thinktank Autonomy a výzkumníci z Cambridgeské a Oxfordské univerzity a také americká Boston College. Pokus potrvá šest měsíců, a je založen na modelu 100-80-100: 100 % platu za 80 % odpracovaného času s produktivitou zachovanou přinejmenším na 100 %.

Obrázek: Čtyřdenní pracovní týden: Britský experiment začíná

Zdroj: Freepik

Podobné pilotní projekty se dějí po celém světě, primárně však v nejvyspělejších ekonomikách – namátkou USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko nebo z evropských států Španělsko, Skotsko nebo Island. Britský experiment je ale jeden z nejdelších. Testuje se i v Česku, byť jen omezeně.

Stejná nebo vyšší produktivita za kratší dobu – je to možné?

Výraznější rozjetí diskuzí o čtyřdenním pracovním týdnu rozjely změny vzniklé celosvětovou pandemií, kdy se ze dne na den změnil způsob, jakým miliony lidí každý den pracují; ačkoli se od té doby velká část dočasných opatření vrátila zpět do zajetého standardu, některé změny se časem mohou stát novým standardem nebo aplikovatelnou variantou.

Obrázek: Čtyřdenní pracovní týden: Britský experiment začíná

Zdroj: Pixabay

Změna priorit je vidět obzvlášť výrazně u mladších generací, mileniálů a dál: Důraz na balanc mezi prací a životem a celkovou spokojeností se smyslem práce je výrazný.

Odlišné pracovní preference a změna životního stylu, ať už plně na digitálního nomáda nebo „jen“ k prosté hybridní práci, tak přirozeně vedou k obnovení diskuze nad čtyřdenním pracovním týdnem pro běžné zaměstnance.

Jednou z organizací, která se pokusu účastní, je malá britská banka Charity Bank, ta svůj standardní pracovní týden (35 hodin, tedy 7 hodin denně) zkrátí na 28, přičemž zachová plat i benefity zaměstnanců.

Obrázek: Čtyřdenní pracovní týden: Britský experiment začíná

Zdroj: Pixabay

Ačkoli je čtyřdenní pracovní týden stále notně rozporuplný, některé experimenty přinesly významné úspěchy. Island v několika pokusech mezi lety 2015 až 2019 poukázal na „obrovské úspěchy“, Microsoft zase při japonském pokusu v roce 2019 poukázal na 40% nárůst produktivity u 2 300 japonských zaměstnanců. Zaměstnanci nemuseli po jeden měsíc pracovat v pátek, výsledkem bylo hlavně snížení počtu nedůležitých schůzek nebo zkrácení těchto méně významných pracovních mítinků.

Zdroj: ZDnet

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší