Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Jak se bude trh s kryptoměnami vyvíjet v roce 2022? Jaké oblasti ze světa blockchainu jsou na vzestupu a jaká digitální aktiva se v následujícím roce budou těšit největší pozornosti?

Trh s kryptoměnami se i nadále těší velké pozornosti, přičemž rostoucí počet investorů kryptoměnu považuje za důležitou součást svých portfolií. Po boomu počátečních nabídek kryptoměn (ICO) v letech 2017 a 2018 následovaly roky 2020 a 2021, kdy na scénu přišli další dva hráči – nezaměnitelné tokeny (NFT) a decentralizované finance (DeFi). Jaké jsou předpovědi pro kryptoměnový trh a decentralizované blockchainové projekty pro rok 2022?

Co se událo ve světě kryptoměn v roce 2021?

V loňském roce svět zaznamenal vznik 80 milionů unikátních kryptopeněženek. Bitcoin a Ethereum vzrostly na hodnotě o 60 % a 407 % a jihoamerický stát Salvador přijal Bitcoin jako oficiální měnu. Rovněž stojí za zmínku, že v roce 2021 trh s nezaměnitelnými tokeny (NFT) vygeneroval obchody ve výši 2,5 miliardy USD.

Obrázek: Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Jízda na horské dráze, kterou Bitcoin zažívá, má vliv na celé mladé odvětví kryptoměn. Foto: Pixabay

V roce 2021 dosáhla tržní kapitalizace kryptoměn poprvé 3 bilionů amerických dolarů, přičemž na začátku roku 2021 to bylo necelých 800 miliard dolarů. Oblast decentralizovaných financí DeFi zaznamenala celkovou uzamčenou hodnotu (TVL) ve výši 100 miliard dolarů – a to jen na síti Ethereum. Kryptokomunita tento strmý vývoj směrem nahoru sotva předvídala, ale nyní se očekává, že v roce 2022 mohou přijít ještě větší pohyby. Pokud se díváme na výhled roku 2022, existuje celá řada krypto projektů, o kterých může být letos slyšet.

Na následujících řádcích se podíváme na slibné sektory krypto trhu a na prognózy ohledně jejich dalšího růstu či poklesu v roce 2022.

Předpokládaný vývoj kryptoměnového trhu v roce 2022

Nárůst konkurence pro Ethereum

Platformy, jako je Cardano či Solana, soutěží s druhým největším krypto protokolem – sítí Ethereum. Síť Ethereum už nějakou dobu čelí problému s škálováním. V dnešní době dokáže blockchain Etherea zpracovat maximálně 30 transakcí za sekundu. Kvůli rostoucí poptávce po decentralizovaných aplikacích (tzv. dApps) aktivita v síti Ethereum prudce roste, což má za následek nadměrné poplatky (tzv. gass fees, neboli náklady na zpracování transakce) – a to až do neúnosně vysokých částek přes 200 USD.

Dosažení decentralizace, bezpečnosti a škálovatelnosti je v kryptosvětě známé jako „blockchainové trilema“, což je naléhavý problém, který dal vzniknout konkurenčním blockchainům. Upgrade na ETH 2.0, který bude proveden letos, povede k přechodu od energeticky náročného protokolu proof-of-work (PoW) k ekologičtějšímu proof-of-stake (PoS), což výrazně sníží transakční náklady. Dojde také k přidání dílčích chainů, které rozloží zátěž blockchainu mezi 64 nezávislých blockchainů, čímž zvýší propustnost sítě a sníží náklady.

Obrázek: Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Ethereum je nyní poměrně pomalé a drahé co se poplatků týče. Změnit to má ETH 2.0. Foto: Pixabay

V posledních dvou letech jsme viděli několik nových projektů, kteří vstoupili na trh a jsou přímou konkurencí pro Ethereem. Například Cardano a Solana jsou dva slibné blockchainy, které přímo soutěží s Ethereem tím, že se snaží vyřešit problém škálovatelnosti. Oba blockchainy již využívají proprietární formy protokolu proof-of-stake. Aktuální tržní hodnota Cardana se pohybuje kolem 34 miliard dolarů, zatímco hodnota protokolu Solana dosahuje asi 29 miliard dolarů. Solana se však dlouhodobě potýká s řadou problémů a výpadky sítě.

Kryptoanalytici očekávají, že tyto menší blockchainy budou pokračovat ve svém rozmachu i v roce 2022, protože se k nim uchylují vývojáři, investoři i běžní uživatelé. Komunita také očekává vstup (a vzestup) dalších blockchainových sítí s pokročilými protokoly. Dlouho očekávaný je např. upgrade sítě IOTA, která staví na DLT Tangle. Právě IOTA slibuje funkce Etherea a dalších kryptoměn, ale navíc je zcela bez poplatků. Zásadní zde bude přechod k plné decentralizaci v podobě vypnutí tzv. koordinátora (jakéhosi hlavního rozhodčího serveru), k čemuž by mohlo dojít již letos.

Vzestup DeFi a přijetí decentralizovaného financování za strany institucí

Po mánii mezi běžnými investory se zdá, že DeFi horečka se rozšiřuje i mezi institucionálními investory. Protokoly decentralizovaného financování (DeFi) umožňují zákazníkům zapojit se do tradičních finančních služeb, jako je půjčování prostředků, bez potřeby centralizovaného úřadu. Projekty, jako je Aave a Compound jsou dvě oblíbené platformy, které zákazníkům umožňují vkládat kryptoměny jako kolaterál a půjčovat si za ně tzv. fiat. Aave má v zástavě kryptoměny za asi 11 miliard dolarů a Compound za necelých 8 miliard dolarů.

Obrázek: Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Kryptoměny jako zástava pro půjčku ve fiat měnách? Žádný problém. Foto: Pixabay

I když existují otazníky ohledně regulace, odborníci se domnívají, že instituce shledají trh DeFi velmi zajímavým. Vzhledem k tomu, že na tomto trhu neexistuje žádný prostředník, mohou aplikace nabídnout lepší cenové podmínky a nižší náklady. Instituce by však musely zajistit, aby byly zavedeny řádné systémy, jako je KYC (Know Your Client „poznej svého klienta“) a opatření proti praní špinavých peněz, aby byly v souladu s požadavky bankovních předpisů. To může být ve svobodném světě kryptoměn problém.

Stejně jako Bitcoin získává na popularitě mezi většími institucemi – a to také až poté, co nejprve oslovil jednotlivce, decentralizovaný finanční sektor by mohl jít stejnou cestou. Rozvíjející se ekosystém DeFi podporuje poptávku po blockchainu Ethereum, ale jak bylo zmíněno výše, zdá se, že další sítě chtějí naskočit do rozjetého vlaku DeFi.

Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby.

Metaverse láká, málokdo však tuší o co jde

Analytici se domnívají, že 2022 je rokem, kdy porostou investice do sektoru metaverse.

Metaverse je lze popsat jako virtuální vesmír či platformu, na které mohou lidé žít druhý život, spolupracovat a obchodovat. Tyto digitální ekonomiky si lze jen těžko představit bez nezaměnitelných tokenů NFT a infrastruktur založených na blockchainu. Rok 2021 představoval zlomový bod v „GameFi“ s hrami jako Axie Infinity, které nabídnuly propustnost potřebnou k tomu, aby se miliony aktivních hráčů mohly zúčastnit a sbírat cenné tokeny NFT.

Obrázek: Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Že na takový byt nemáte? Koupit si ho budete moci alespoň v metaverzu. Foto: Pixabay

Společnosti Microsoft a Facebook oznámily, že pracují na vlastních digitálních ekosystémech. Facebook tuto přeměnu svých služeb podrthl i přejmenováním mateřské společnosti na Meta. Tito internetoví giganti pravděpodobně vyvinou do značné míry centralizované systémy, které by ztížily nebo dokonce znemožnily přenos hodnot do jiných digitálních ekosystémů. To je však v rozporu s filozofií Web3, který se zaměřuje na jednotlivce s jasně definovanými vlastnickými právy a svobodou jednání pomocí blockchainu.

Rok 2021 přinesl nezaměnitelné tokeny a otevřel dveře myšlence metaverz. Kolekce NFT od Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks přitahovaly velkou pozornost a také mnoho peněz. Meta Platforms (dříve Facebook) upravuje celé své podnikání tak, aby fungovalo v novém virtuálním světě, a tento trend se pravděpodobně přenese do dalších odvětví.

Obrázek: Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Kolekce Bored Ape Yacht Club se stala velmi populární. Foto: Pixabay

Walmart nedávno oznámil, že plánuje vytvořit vlastní kryptoměnu a NFT pro prodej virtuálního zboží. Společnost Nike, která je již známá pro své exkluzivní boty na tenisky, také plánuje nabídnout zákazníkům virtuální tenisky a oblečení značky Nike. Dokonce i Gucci, přední luxusní módní dům, se chystá uvést na trh kolekci NFT.

Ve světě, který se stává stále více digitálním, nelze přehlížet současné trendy v oblasti NFT a metaverse.

Bitcoin opět překoná index S&P 500

Rok 2022 by mohl být rokem, kdy vezme Bitcoin finanční trh útokem. Navzdory ohrožení globálního ekonomického růstu v důsledku pandemie COVID-19, zaznamenaly Bitcoin i index S&P 500 v roce 2021 působivé zisky. Zatímco BTC vyskočil o 66 %, akciový S&P 500 vzrostl o 27 %.

Bitcoin je nejstarší a nejznámější kryptoměna. Kromě toho je charakteristickým rysem BTC ve srovnání s jinými kryptoměnami jeho omezená nabídka stanovená na 21 milionů BTC. Rostoucí míra inflace činí vzácná aktiva, jako jsou bitcoiny (BTC), stále atraktivnější. Jak koupit bitcoiny v ČR?

Na pozadí institucionálního přijetí Bitcoinu a větší poptávky, která s tím přichází, je podle analytiků reálné, že cena BTC v roce 2022 může vzrůst na více než 100 000 dolarů. Pomoci tomu může i inflace, která nabírá na obrátkách a v současné době atakuje meziroční hranici 10 %.

Většina „meme coinů“ skončí v propadlišti dějin

Pokud věříte analytikům, rozmyslete si svůj plán investování do memecoinů v roce 2022. Meme coiny, jako je Dogecoin a Shiba Inu, se v roce 2021 objevovaly úplně všude. Velkou zásluhu na tom měl i multimiliardář Elon Musk.

„Pracujeme na vylepšení Dogecoinu, Bitcoin znečišťuje planetu,“ tvrdí Musk. Dogecoin opravdu poletí na Měsíc: Muskova SpaceX dostala zaplaceno v meme kryptoměně.

Například token SHIB loni raketově vzrostl o závratných 44 540 000 % a udělal z řady majitelů milionáře. A SQUID, digitální aktivum pojmenované po populární sérii Netflix s náznem „Squid Game“ (česky Hra na Oliheň), vyskočilo o více než 75 000 % za méně než týden, nicméně brzy poté zmizelo v zapomnění.

Obrázek: Trh s Bitcoinem a kryptoměnami: Nejdůležitější předpovědi pro rok 2022

Dogecoin to the moon (Dogecoin na Měsíc!) je častá hláška podporovatelů. Nyní se to může stát realitou. Foto: Se souhlasem umělce Intisun

Odborníci se domnívají, že humbuk kolem řady meme coinů pravděpodobně zmizí v roce 2022. Objeví se ale další kryptoměny a blockchainové sítě, které mají v reálném světě uplatnění.

Zdroj: inSmart.cz, Bloomberg

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mir

Do you want to get a free stock share worth up to 100?

Create a Trading 212 Invest account and use promo code:

11Q8XO1SIF

We will both get a free share!

Get the app using this link: http://www.trading212.com/invite/11Q8XO1SIF

Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?