Vědci z institutu Nielse Bohra a Japonské národní observatoře nedávno odhalili nejvzdálenější známou umírající galaxii – je od nás vzdálená 12 miliard světelných let.
A protože je vzdálená 12 miliard světelných let, pozorujeme jí v době, kdy se Velký třesk udál před pouhými 1,5 miliardami let; čím dále je objekt ve vesmíru, tím dávnější je doba, v níž ho pozorujeme. Tento zajímavý jev nám kupříkladu umožnil studovat také supermasivní černé díry.
Nové poznání vesmíru
První galaxie přitom vznikly nějakých 500 milionů let (plus mínus) po Velkém třesku. Pravda, z našeho pohledu jde o neuvěřitelně dlouhou existenci, ale z vesmírného hlediska už zase tak ne.
Tým vědců k pozorování použil dalekohled Keck a chilský Very Large Telescope (Velmi velký dalekohled), což je soustava čtyř dalekohledů provozovaná a financovaná Evropskou jižní observatoří, jejímž členem je i České republika (ale nikoliv Slovensko).
Objev není příliš daleko od současných modelů toho, jak vypadal vesmír ve svých počátcích, ale je dostatečně odlišný, aby se počítačové modely měly upravit.
Větší pochopení vesmíru kolem nás by měl už brzy nabídnout Vesmírný dalekohled Jamese Webba. Mohl by kupříkladu potvrdit, zda tato umírající galaxie je výjimkou z pravidla, nebo něčím běžným.
Vesmír je fascinující věc.
Zdroj: Engadget