Ideální doprava po městě? Elektrická koloběžka ušetří váš čas i peníze

Elektrické koloběžky jsou v současnosti stále populárnější. Jejich využívání coby dopravního prostředku ve městech totiž šetří klima, dopravu a mnohdy i váš čas. Cestovat s nimi přitom může díky snadné ovladatelnosti úplně každý.

Městská hromadná doprava a automobily nejsou jedinou možností, jak se přepravovat například do práce. Příliš mnoho vozů, autobusů a dalších dopravních prostředků často vede k zácpám nebo nehodám.

Kromě toho městská doprava přispívá ke globálnímu oteplování a znečištění ovzduší. Z toho důvodu někteří lidé volí chůzi pěšky, pokud to tedy vzdálenost dovolí, případně se přepravují na kole. V současnosti jsou však stále populárnější městské elektrické koloběžky.

Obrázek: Ideální doprava po městě? Elektrická koloběžka ušetří váš čas i peníze

I městská koloběžka by měla mít kvalitní odpružení a možnost uzamknutí. Nedávno recenzovaný model Vsett 8 je ideální městskou koloběžkou. Foto: Redakce inSmart.cz

Dostupná varianta pro každého

Městské, neboť existují ještě terénní. Městské elektrické koloběžky mají menší a tvrdá kolečka umožňující snadný pohyb po rovném povrchu a efektivní manévrovatelnost. Terénní koloběžky disponují velkými gumovými koly.

Elektrické koloběžky jsou vybaveny elektrickým pohonem a akumulátorem, což umožňuje plynulou jízdu bez intenzivního fyzického úsilí jezdce. Čím silnější baterie a motor, tím větší rychlost, dojezd a doba nabíjení.

Elektrické koloběžky se těší nesmírné popularitě zejména v Chile, Soulu, Madridu, San Franciscu nebo v Paříži. Jejich častější využívání snižuje počet aut na vozovkách, čímž klesají rizika zácpy. V tomto směru mají hodně společného s koly. Obecně totiž platí, že jízda centrem města je na koloběžkách a kolech rychlejší a levnější.

Jaký dopravní prostředek vybrat?

Koloběžky rovněž platí za ekologický dopravní prostředek, který šetří klima. Jedním z důvodů, proč roste jeho obliba, je právě jejich levný provoz a dostupná cena. Elektrické koloběžky přitom může používat díky snadné ovladatelnosti úplně každý. Jak si však stojí v nákladech na provoz při běžné dopravní situaci proti automobilům a MHD např. v Praze?

Dopravní prostředek Rychlost (km/h) Čas na 5 km (min) Cena za jízdu
Elektrická koloběžka 20 15 0,90 Kč
Automobil 15 20 25 Kč
MHD 25 12 30 Kč

Vysvětlivky:

  • Rychlosti a časy jsou založeny na průměrných hodnotách, které mohou být ovlivněny dopravními podmínkami a jinými faktory.
  • Rychlost automobilu byla snížena na 15 km/h, aby zohlednila dopravní zácpy, což zvyšuje čas jízdy na 20 minut.
  • Cena za jízdu na elektrické koloběžce je odvozena z ceny elektřiny (18 Kč na 100 km). Do největší baterie koloběžky Vsett 10+ o kapacitě 28 Ah se vejde 1,68 kWh. Pro 5 km jízdy tedy bude cena 0,9 Kč (18 Kč * 5 km / 100 km).
  • Cena za jízdu automobilem zahrnuje odhadované náklady na benzín a opotřebení automobilu. Tato částka může být vyšší nebo nižší v závislosti na konkrétním vozidle a jeho spotřebě.
  • Cena za jízdu v MHD je založena na jednotlivé jízdence pro dospělého cestujícího bez slev.

Elektrické koloběžky do města

Elektrickou koloběžku lze rovněž snadno skladovat, díky čemuž lze skloubit jízdu na koloběžce s městskou hromadnou dopravou. Ideálním příkladem je koloběžka Vsett 8. Nejprve sklopíte řídítka a pak celou koloběžku.

Tento robustnější model je nicméně těžší, váží 21 kilogramů, čímž se stává pro přepravu městskou hromadnou dopravou nepraktičtějším. Maximální rychlost 40 kilometrů v hodině a nastavitelnost výšky řídítek však z koloběžky dělají ideální troj pro přepravu po městě a okolí.

Elektrické koloběžky jsou rychlým a ekologickým způsobem, jak se dopravit například do práce

Elektrické koloběžky jsou rychlým a ekologickým způsobem, jak se dopravit například do práce.  Můžete si je koupit i půjčit. Půjčení je však překvapivě drahé. Zdroj: Unsplash

Elektrickou koloběžku si můžete pořídit soukromě. Cenově se rozumné modely pohybují od zhruba 8000 Kč. V případě, že na koupi vlastní koloběžky nemáte, můžete si ji zapůjčit a využít sdílené jízdy. Pokud si však chcete ověřit, zda je jízda na elektrické koloběžce pro vás, doporučujeme vám navštívit specializovaný obchod, kde vám zapůjčí výkonnější modely a vše do detailu vysvětlí. A co vy, jak se dopravuje po městě?

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu