Ideální doprava po městě? Elektrická koloběžka ušetří váš čas i peníze

Elektrické koloběžky jsou v současnosti stále populárnější. Jejich využívání coby dopravního prostředku ve městech totiž šetří klima, dopravu a mnohdy i váš čas. Cestovat s nimi přitom může díky snadné ovladatelnosti úplně každý.

Městská hromadná doprava a automobily nejsou jedinou možností, jak se přepravovat například do práce. Příliš mnoho vozů, autobusů a dalších dopravních prostředků často vede k zácpám nebo nehodám.

Kromě toho městská doprava přispívá ke globálnímu oteplování a znečištění ovzduší. Z toho důvodu někteří lidé volí chůzi pěšky, pokud to tedy vzdálenost dovolí, případně se přepravují na kole. V současnosti jsou však stále populárnější městské elektrické koloběžky.

Obrázek: Ideální doprava po městě? Elektrická koloběžka ušetří váš čas i peníze

I městská koloběžka by měla mít kvalitní odpružení a možnost uzamknutí. Nedávno recenzovaný model Vsett 8 je ideální městskou koloběžkou. Foto: Redakce inSmart.cz

Dostupná varianta pro každého

Městské, neboť existují ještě terénní. Městské elektrické koloběžky mají menší a tvrdá kolečka umožňující snadný pohyb po rovném povrchu a efektivní manévrovatelnost. Terénní koloběžky disponují velkými gumovými koly.

Elektrické koloběžky jsou vybaveny elektrickým pohonem a akumulátorem, což umožňuje plynulou jízdu bez intenzivního fyzického úsilí jezdce. Čím silnější baterie a motor, tím větší rychlost, dojezd a doba nabíjení.

Elektrické koloběžky se těší nesmírné popularitě zejména v Chile, Soulu, Madridu, San Franciscu nebo v Paříži. Jejich častější využívání snižuje počet aut na vozovkách, čímž klesají rizika zácpy. V tomto směru mají hodně společného s koly. Obecně totiž platí, že jízda centrem města je na koloběžkách a kolech rychlejší a levnější.

Jaký dopravní prostředek vybrat?

Koloběžky rovněž platí za ekologický dopravní prostředek, který šetří klima. Jedním z důvodů, proč roste jeho obliba, je právě jejich levný provoz a dostupná cena. Elektrické koloběžky přitom může používat díky snadné ovladatelnosti úplně každý. Jak si však stojí v nákladech na provoz při běžné dopravní situaci proti automobilům a MHD např. v Praze?

Dopravní prostředek Rychlost (km/h) Čas na 5 km (min) Cena za jízdu
Elektrická koloběžka 20 15 0,90 Kč
Automobil 15 20 25 Kč
MHD 25 12 30 Kč

Vysvětlivky:

  • Rychlosti a časy jsou založeny na průměrných hodnotách, které mohou být ovlivněny dopravními podmínkami a jinými faktory.
  • Rychlost automobilu byla snížena na 15 km/h, aby zohlednila dopravní zácpy, což zvyšuje čas jízdy na 20 minut.
  • Cena za jízdu na elektrické koloběžce je odvozena z ceny elektřiny (18 Kč na 100 km). Do největší baterie koloběžky Vsett 10+ o kapacitě 28 Ah se vejde 1,68 kWh. Pro 5 km jízdy tedy bude cena 0,9 Kč (18 Kč * 5 km / 100 km).
  • Cena za jízdu automobilem zahrnuje odhadované náklady na benzín a opotřebení automobilu. Tato částka může být vyšší nebo nižší v závislosti na konkrétním vozidle a jeho spotřebě.
  • Cena za jízdu v MHD je založena na jednotlivé jízdence pro dospělého cestujícího bez slev.

Elektrické koloběžky do města

Elektrickou koloběžku lze rovněž snadno skladovat, díky čemuž lze skloubit jízdu na koloběžce s městskou hromadnou dopravou. Ideálním příkladem je koloběžka Vsett 8. Nejprve sklopíte řídítka a pak celou koloběžku.

Tento robustnější model je nicméně těžší, váží 21 kilogramů, čímž se stává pro přepravu městskou hromadnou dopravou nepraktičtějším. Maximální rychlost 40 kilometrů v hodině a nastavitelnost výšky řídítek však z koloběžky dělají ideální troj pro přepravu po městě a okolí.

Elektrické koloběžky jsou rychlým a ekologickým způsobem, jak se dopravit například do práce

Elektrické koloběžky jsou rychlým a ekologickým způsobem, jak se dopravit například do práce.  Můžete si je koupit i půjčit. Půjčení je však překvapivě drahé. Zdroj: Unsplash

Elektrickou koloběžku si můžete pořídit soukromě. Cenově se rozumné modely pohybují od zhruba 8000 Kč. V případě, že na koupi vlastní koloběžky nemáte, můžete si ji zapůjčit a využít sdílené jízdy. Pokud si však chcete ověřit, zda je jízda na elektrické koloběžce pro vás, doporučujeme vám navštívit specializovaný obchod, kde vám zapůjčí výkonnější modely a vše do detailu vysvětlí. A co vy, jak se dopravuje po městě?

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W