Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing

Podvodníci maskují svá telefonní čísla tak, aby se mohli vydávat za volající z bank, od policie nebo IT podpory Microsoftu. Mohou se ale snadno vydávat i za kohokoliv z nás. Jak se proti spoofingu bránit?

I když se fenomén podvodného spoofingu dostal do povědomí veřejnosti již před několika lety, v současnosti zažívá mezi kyberzločinci novou vlnu popularity. Jak jsme si vysvětlili v našem článku Falešné e-maily a hovory z pravých telefonních čísel: Co je to spoofing?, jde o metodu, díky níž se útočníci mohou vydávat za kohokoliv jiného – ať už jedince, nebo legitimní instituce – banky, policejní složky či IT společnosti.

Podvodníci maskují svá skutečná telefonní čísla, e-mailové adresy nebo weby tak, aby vypadali věrohodně. Neváhají zneužít jméno či identitu prakticky kohokoliv, klidně Policie ČR. Cíl podvodníků je většinou jednoduchý – snaží se od obětí vylákat citlivé údaje, jako jsou hesla, čísla karet, nebo je přesvědčit k finančním transakcím.

Jak se proti spoofingu bránit?

  1. Buďte obezřetní při každém příchozím hovoru či SMS zprávě. Nikdy nesdělujte citlivé údaje někomu, koho jste sami nekontaktovali. Při každém podezření či pochybnosti raději zavěste a přerušte komunikaci.
  2. Nenechte se vylekat. Podvodníci často naléhají a straší, abyste neměli čas přemýšlet. Zachovejte chladnou hlavu a raději hovor ukončete s tím, že se ozvete oficiálním kanálem.
  3. Volejte zpět na ověřená čísla. Pokud máte pochybnosti, najděte si oficiální kontakty banky, policie apod. a sami je kontaktujte přes čísla z jejich webu. Ověřte si, zda vám doopravdy volali.
  4. Nikdy neudělujte přístup k počítači nebo mobilu cizím lidem. A to ani v případě, kdy se vydávají za podporu např. z Microsoftu či banky.
  5. Buďte všímaví k podezřelému chování. Varovnými signály mohou být např. přízvuk či cizí jazyk volajícího, velké množství kontrolních otázek či nátlak a urgence. Pokud vám skutečně volá banka, rozhodně nebude volajícímu vadit, pokud zavěsíte a zavoláte na oficiální infolinku , jejíž číslo si najdete z webových stránek.

Co dělat, když někdo tvrdí, že jste mu údajně před chvíli volali vy?

Nemusíte se hned bát, že by vám někdo napíchl telefon. Zde jde pravděpodobně o situaci, kdy bylo zneužito vaše číslo pro spoofing. Vysvětlete druhé straně, že k žádnému hovoru z vaší strany nedošlo a vaše číslo pouze posloužilo pro maskování identity skutečného volajícího. Jinak bohužel proti zneužití svého vlastního čísla zatím bojovat nemůžete. Důležité je se s podvodníky nevybavovat a zbytečně je neprovokovat, viz zmínka ze sociální sítě X výše, kde se podvodníci za podobné jednání začali mstít.

Se spoofingem jsme se v redakci setkali také. „Volalo mi neznámé číslo, ale nestihl jsem hovor zvednout. Na internetu jsem k číslu nic negativního nenašel. Zavolal jsem tedy na něj. Překvapená slečna na druhé straně tvrdila, že mi vůbec nevolala a musí jít o omyl. Jak se později ukázalo, i zde šlo o spoofing. Podvodníci zneužívali k telefonátům její číslo,“ zmiňuje šéfredaktor inSmart.cz, Lukáš Voříšek.

Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing

Podvodníci se díky spoofingu vydávají za instituce i kohokoliv jiného. Nová vlna podvodů cílí na běžné lidi. Foto: Freepik

Obecně byste také měli zvážit blokaci neznámých či podezřelých čísel, aktivovat ochranu proti volání z anonymních zdrojů, popřípadě využívat mobilní aplikace pro filtrování spamu a podvodných hovorů. Z osobní zkušenosti mohu doporučit českou aplikaci Můžu to zvednout?, která je zdarma. Ze zahraničích je uznávaným řešením aplikace True Caller. Obě jsou dostupné pro Android i iOS.

I když se podvodný spoofing bez zásahu operátorů a ČTÚ nedá na straně uživatele snadno automaticky identifikovat, lze ho zatím alespoň částečně eliminovat a zmírnit rizika. Opatrnost je v tomto případě nejlepším způsobem prevence.

Zdroj: ČTÚ, X

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Proč mají trenéři na hokejové střídačce tablety a jak to mění hru?
Proč mají trenéři na hokejové střídačce tablety a jak to mění hru?
Obrázek: Konec vyhazování rozbitých spotřebičů: Philips vám umožní 3D tisk náhradních dílů přímo doma
Konec vyhazování rozbitých spotřebičů: Philips vám umožní 3D tisk náhradních dílů přímo doma
Obrázek: Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Obrázek: Velký návrat Intelu? Intel 18A má objednávku od Microsoftu, zájem má i Google
Velký návrat Intelu? Intel 18A má objednávku od Microsoftu, zájem má i Google
Obrázek: Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem