Výchozí barevné schéma v Androidu se za léta několikrát změnilo. Od světlého, přes tmavě modré a tmavě šedé zase zpět ke světlému, a co hůř, čistě bílému. Google si je vědom výhod OLED displejů a jejich (ne)zobrazování černé, a proto na akci Android Dev Summit věnoval jednu přednášku i tomuto. A tak trochu si sypal popel na hlavu.
V mobilních telefonech se prakticky používají dva typy displejů (pominu-li okrajový e-ink): LCD a OLED. Každý má své výhody a nevýhody. LCD používá podsvícení, nad kterým je RGB matice tekutých krystalů, kterými projde bílé světlo, které je obarveno barvou daného krystalu. Podsvícení bývá jen v některé části, třeba jen při spodním okraji displeje a dále je rozptýleno speciálním filtrem. V tomto případě je podsvícení stále aktivní, i pokud je na většině displeje černý obraz a jen část je barevná.
Oproti tomu OLED displej je hodně odlišný. Nepotřebuje podsvícení, každý bod svítí po přivedení napětí sám. Výhoda a úspora je vidět okamžitě. Pokud má být bod černý, tak ho nerozsvítím. Pokud tedy budu mít 70 % displeje s černými body, bude svítit jen 30 % displeje. V ideálním případě. OLED displeje jsou již nějakou dobu v mnoha telefonech a dnes už to není jen výsadou vlajkových lodí. Ale zrovna Google s čistým Androidem této výhody moc nevyužil, a to i přes to, že jejich první telefon Pixel v roce 2016 měl OLED displej.
Posledních pár let je trend mít vše svěží, světlé, nadýchané. Proto Google a všichni ostatní, kdo si Android přizpůsobují a obarvují k obrazu svému, měli systém bílý, světlý. Vytýkali jim to novináři i uživatelé. Světlé téma pro OLED je hloupost. Letos se naštěstí něco začalo dít. Některý výrobci přidali možnost přepnout si na tmavé nebo dokonce černé téma. Umí to Huawei na modelu Mate 20 Pro, OnePlus, Samsung to připravuje. Google přidal noční režim a pomalu přebarvuje i své aplikace do černého vzhledu (zajímavé je, že třeba webový YouTube to umí už dlouhou dobu). Tmavé téma můžete zapnout v aplikacích Zprávy a YouTube, nebo třeba přepnou Mapy Google do nočního režimu.
- Brýle k počítači? Nepotřebujete je, bezplatné aplikace chrání oči před modrým světlem
- Jak zapnout tmavý režim v Messengeru? Stačí poslat emoji ?
Jak prodloužit výdrž baterie telefonu? Používejte černé aplikace
Na vývojářské konferenci Android Dev Summit nabádal Google vývojáře, aby umožňovali jejich aplikace přepnout do tmavého režimu. Proč tak najednou? No protože má menší spotřebu u OLED displejů a ušetří baterii. A třeba až o 60 %, to není málo. Google dal do srovnání první Pixel s AMOLED displejem a proti němu iPhone 7 s LCD.
První tabulka srovnává odběr proudu při použití aplikace Mapy Google. Při maximálním jasu a běžném světlém vzhledu, spotřebuje OLED 250 mA, o něco méně LCD 230 mA. Po přepnutí do nočního režimu se karta obrací a OLED spotřebovává jen 92 mA, zatímco LCD stále 230 mA. Pokles o 63 %.
Podobné je to i u aplikace YouTube, kde je pokles při 50% jasu 14 % a při 100% jasu 60 %.
Nicméně tmavý motiv bude pro uživatele volitelný, musí si ho přepnout sám, a výchozím barevným schématem zůstane bílý Material Design. Pokud se chcete podívat na celou přednášku zabývající se tímto problémem, je ve videu níže.
Jak si zapnout tmavý režim v Google aplikacích?
Přes to, že jsou aplikace Zprávy a YouTube obě od Googlu, nastavení tmavého režimu je zcela odlišné. U Zpráv stačí klepnout na tři tečky vpravo nahoře a vybrat Zapnout tmavý režim. U aplikace YouTube už musíme trochu hlouběji do nastavení. Na hlavní obrazovce klikněte na svůj obrázek vpravo nahoře, dále vyberte Nastavení > Obecná > a zde je již na Tmavý motiv s přepínačem. Pokud byste chtěli jezdit s navigací v Google Mapách v tmavém vzhledu (funguje opravdu jen při navigování), je nutné jít do Nastavení > Nastavení navigace a dole v Zobrazeni mapy vybrat Barevné schéma noc.
Nevíte někdo jak tento mód vynutit i u aplikací třetích stran?
Bohužel téměř nijak, aplikace na to musí být připravené (uzpůsobené), protože pak by se mohlo stát, že některé prvky by zanikly a nebyly vidět, kvůli změně například pozadí. Jedna možnost tu samozřejmě je. Buď mít nějakou custom ROM (která má tuto možnost), nebo minimálně rootnutý systém, na které se pak… Číst více »
Díky za super tip, 🙂 zkusím. Mohli byste o tom napsat článek, spoustu lidí by to určitě zajímalo :-).
Flashování custom ROM nebo root telefonu není nic úplně oficiálního a v krajním případě lze telefon zablokovat a udělat z něj nepoužitelné zařízení. Samozřejmě záruka by nebyla uznána a v případě přehrání jinou ROM také záruka padá. Navíc u každého telefonu je postup jiný, u telefonů různých výrobců může být… Číst více »