Jak psát rychleji a všemi deseti prsty? Je to jednodušší, než si myslíte

Psaní všemi deseti ušetří při práci s PC spoustu času. Užitečnými pomocníky pro výuku psaní všemi 10 prsty jsou jak online programy, tak odborné kurzy. Pomůže obojí, ale nejdůležitější je vytrvalost a odhodlání. Jak se rychlé psaní na počítači naučit? 

Naučit se psát všemi deseti je poměrně jednoduché, běžně se dnes učí i na odbornějších středních školách. Je to navíc až překvapivě užitečná schopnost: málo si to uvědomujeme, ale většina z nás tráví psaním u počítače značné množství času.

Nejde jen o zrychlení práce: psaní všemi deseti má i zdravotní benefity. Naučí vás totiž správně sedět u stolu a nenamáhat tolik citlivé části ruky, které při opravdu častém psaní mohou vést ke karpálním tunelům. Mluvím zde z vlastní zkušenosti: psát všemi deseti je pro vás dobré i v případě, že se ťukáním do klávesnice živit nebudete – je totiž velmi pravděpodobné, že i tak budete muset k počítači zasednout. Psaní všemi deseti prsty dnes patří k důležité součásti digitálních kompetencí.

Programů pro psaní je mnoho. Podívejme se nyní na ty nejznámější. Google je zde totiž až překvapivě bezzubý: doporučit vhodný program moc nedokáže.

Nedatluj.cz – naučte se psaní všemi deseti online a zdarma

Trendem jsou online služby zdarma, a touto cestou se vydávají i programy na výuku psaní všemi deseti. Nedatluj.cz je jedním z těchto programů, mezi další patří velmi jednoduché Psaní deseti, Miniobr a další.

Nedatluj.cz můžeme pro výuku psaní všemi deseti prsty doporučit. Výuka začíná postupně písmeny typu J a K a následně se rozšiřuje o další klávesy. Důležitý tento postup je pro správné naučení prstokladu a proto doporučujeme trpělivě absolvovat všechna cvičení. Služba vám postupně bude ukazovat váš pokrok i zbývající lekce. Vše je zdarma a registrace je rychlá díky přihlášení přes Facebook.

Obrázek: Jak psát rychleji a všemi deseti prsty? Je to jednodušší, než si myslíte

Základní prstoklad. Zdroj: Nedatluj.cz

Kam dát prsty na klávesnici?

  • Na F položte levý ukazováček, na J ten pravý. Vedle ukazováčků volně naskládejte ostatní prsty.
  • Prostředníky položte na D a K.
  • Prsteníčky položte na S a L.
  • Malíčky položte na A a Ů.
Obrázek: Jak psát rychleji a všemi deseti prsty? Je to jednodušší, než si myslíte

Program ATF. Zdroj: vsemideseti.cz

ATF – starší program pro výuku psaní všemi deseti

Mezi nejzákladnější aplikace patří All Ten Fingers (ATF), dnes už legendární program tohoto typu. Běžně se používá ve školách, lze však zakoupit i licenci pro jednotlivce za nemalých 440 korun. ATF už dnes není ničím zajímavý, ale je osvědčený. Je dostupná i demoverze na vyzkoušení.

ZAV – psaní všemi deseti se raději učte jinde

Podobně starý program jako ATF, i ZAV má za sebou dlouhou historii a dlouhodobou spolupráci se školami. Program má bohužel tak moc nepřehledný a zastaralý web, že jsem nebyl schopen dohledat, zda je k dispozici i mimo vzdělávací systém. Zdá se, že v plné verzi ne.

Obecně doporučuji se ZAVu vyhnout. Je sice známý, ovšem dokáže být značně demotivující (když například selžete v psaní lekce, můžete „spadnout“ níž a některé předchozí úspěšné lekce opakovat. Zcela zbytečně.)

Tipy pro nejefektivnější a nejrychlejší psaní

Obecně není příliš věcí, co o programech samotných psát: většina si je dost podobná (není zase tolik způsobů, jak efektivně naučit psát všemi deseti), jde jen o preference a drobnější rozdíly. Ideální je si programy odzkoušet na prvních pár lekcích a poté se rozhodnout.

Obrázek: Jak psát rychleji a všemi deseti prsty? Je to jednodušší, než si myslíte

Jak sedět správně u počítače. Zdroj: bezpecnostprace.info

Mnohem důležitější je samotný proces výuky psaní, a k tomu vám přinášíme také tipy, sestavené přímo námi v redakci (neboť kdybychom my deseti prsty nepsali, tak bychom se moc nevyspali a nemohli vám včas přinášet ty nejzajímavější novinky).

  • Seďte vzpřímeně, pohodlně, hlavu mějte narovnanou, ruce v přirozené poloze na klávesnici. Před očima byste ideálně měli mít horní roh monitoru nebo jeho střed. Pozor na jas displeje: při delším psaní je dobré mít ztlumený jas, jinak si rychle unavíte oči.
  • Důležitá je i samotná klávesnice: když budete mít nevhodnou klávesnici, nenaučíte se na ní dobře psát. Rozumná výška kláves, zdvih a příjemná odezva jsou prioritou: z nepochopitelných důvodů často vyzdvihované nízké klávesnice u laptopů jsou na psaní naprosto k ničemu a maximálně si z nich rychle unavíte ruce. To, že je klávesnice tichá, je spíše nevýhodou – slyšet odezvu v začátcích pomáhá, vypěstujete si tak lépe vhodné návyky.
  • Nekoukejte na klávesnici. Jistě, pokud se do klávesy prostě nemůžete trefit a potřebujete se ujistit, kde tedy ta záludná klávesa je, mrkněte se, ale při běžném psaní ignorujte to, kam vaše ruce ťukají; sledujte monitor a to, jak písmenka postupně přibývají. Jsou odborníci, kteří varují i před sledováním displeje, avšak to je dosti složité v praxi zařídit, pokud se nezúčastníte specializovaných kurzů.
  • Prstoklad je vším. Pokud se vám prvotně zdá rozložení prstů na klávesnici krkolomné, překonejte to, opravdu. Jestliže už píšete mnoho let, relativně rychle a jste zvyklí na jiné uspořádání, není to až takový problém; drobné úpravy jsou v takovém případě nevýznamné a obvykle si zvládnete najít balanc mezi klasickým prstokladem a vaším vlastním. (Pro příklad: písmeno P píšu prsteníkem, přestože bych měl malíkem.) Zvykněte si prsty ukládat v základní poloze: levý ukazováček na F, pravý na J. WASD opravdu není dobrá výchozí pozice pro psaní.
  • Interpunkční znaménka jsou těžká. Zvyknete si na ně, ale potrvá to déle. Základní tři řady kláves jsou zkrátka jednodušší a pohodlnější, i proto se interpunkci naučíte až později.
  • Opravdu se chtějte všemi deseti prsty naučit – jinak to totiž budete mít těžké; úvodní nadšení rychle vyprchá a není úplně snadné se ke stereotypní a často poněkud nudné činnosti donutit.

To bychom měli základní tipy pro začátky psaní.

Ještě zbývá pokrýt jednu otázku, a to soukromých lektorů či skupinových lekcí. Obecně je doporučit lze, pokud je jejich cena rozumná a pokud je učí skutečný profesionál. Dobrá je motivace: při utracení peněz je větší pravděpodobnost, že u psaní vydržíte. Pro vyzkoušení jsou vhodné i zmíněné online služby, i kvůli tomu, že za ně zprvu, podobně jako open source programů, není nutné platit.

Tak hodně štěstí, trpělivosti a přes 400 úhozů za minutu! (Poté se můžete hlásit klidně i o místo zapisovatele v soudní síni.)

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
čtenář

„..dokonce se to dnes učí i na některých odbornějších středních školách..“
ano již přes 10 let se učí psaní všemi 10 na školách

Lukáš

Jakým způsobem je možné kontaktovat autora článku? Rád bych vyměnil pár postřehů! Kontaktní email?

Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik vám akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu