Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci

I po téměř 40 letech se stále potýkáme s některými staromódními postupy. Jedním z nich je ruční zadávání údajů platební karty při online nákupech. Společnost Mastercard však oznámila ambiciózní plán, který by mohl tento nepříjemný krok do roku 2030 zcela eliminovat.

Společnost Mastercard zveřejnila svou vizi stoprocentní tokenizace online elektronického obchodu v Evropě do konce této dekády. Tokenizace nahrazuje tradiční 16-19místné číslo platební karty zabezpečeným tokenem – náhodně vytvořeným číslem, které během online transakce chrání skutečné údaje karty. To znamená, že skutečné číslo karty zůstává uloženo ve vysoce zabezpečených centrech Mastercard a není při transakci nikam přenášeno.

Výhody pro spotřebitele a obchodníky

Pro spotřebitele přináší tokenizace několik výhod. Kromě vyšší bezpečnosti poskytuje také větší pohodlí. Při používání metody Click to Pay od Mastercard už nebude nutné zadávat údaje karty ručně. Tento systém eliminuje nejen riziko odcizení údajů při zadávání, ale také usnadňuje proces platby, což je klíčové pro rychlost a pohodlí při online nakupování.

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci

Click to Pay funguje podobně jako Google Pay. Zadáte platební kartu a následně již využíváte jen biometrické ověření na svém telefonu či jiném zařízení. K číslu karty se tak útočníci nemohou dostat. Foto: Freepik

Obchodníci také těží z tohoto přechodu. Implementace Click to Pay snižuje nároky na zabezpečení na straně obchodníků, poskytovatelů platebních služeb a bank.

Bezpečnost na prvním místě

Přestože existuje řada bezpečnostních opatření pro ochranu online transakcí, celý proces zůstává zranitelný vůči útokům. Společnost Juniper Research odhaduje, že celkové ztráty v důsledku platebních podvodů dosáhnou do roku 2028 hodnoty přes 91 miliard amerických dolarů.

Mastercard proto kombinuje tokenizaci s ověřovacími klíči využívajícími biometrické ověření na mobilních zařízeních, což dále zvyšuje bezpečnost online transakcí. Odpadá tak potřeba používání hesel a jednorázových ověřovacích kódů, které mohou být snadno zneužity. Stejně, jako čísla platebních karet.

Služba funguje stejně, jako Google Pay či Apple Pay

Podle Luděka Slouky, ředitele digitálních plateb a inovací společnosti Mastercard pro střední Evropu, je dosažení cíle stoprocentní tokenizace do roku 2030 výhodou pro všechny strany – spotřebitele, prodejce i vydavatele platebních karet. Zákazníci budou mít při nakupování na internetu jistotu bezpečnosti, rychlosti a pohodlí, které Click to Pay nabízí. Velkou konkurenci má však služba už nyní v platebních službách Google Pay a Apple Pay, které jsou navíc úzce navázány na mobilní telefony uživatelů.

Společnost Mastercard usiluje o snadné začlenění Click to Pay do online stránek a platebních bran obchodníků, aby pro držitele karet bylo jednodušší svou kartu do systému zaregistrovat. Tím se odstraní nutnost zadávat karetní údaje opakovaně ručně, což přispívá k plynulejšímu a bezpečnějšímu online nakupování.

Zdroj: TZ Mastercard

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?