Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

S pojmem „jakýkoliv“ nepřeháníme, pokud se bavíme o noteboocích, stolních počítačích a zařízeních 2v1. Chrome OS je absolutně nenáročný a má naději jej plynule rozjet i stroj, který se zasekává u Windows XP.

Samotný Chrome OS nelze oficiálně použít jinde než v pravých Chromeboocích licencovaných Googlem; open source platforma Chromium OS, která je liší jen v drobnostech, je ovšem distribuována zdarma a pro osobní užití ji lze aplikovat, jak hrdlo ráčí.

Chromebooky, a tedy i náš budoucí předělaný laptop či stolní počítač, je primárně zaměřen na používání prohlížeče a další nenáročné činnosti, které jsou ovšem pro mnoho uživatelů dostačující. Jde o skvělý systém pro starší lidi, co se s počítači teprve seznamují, nebo naopak pro ty nejmladší. Výhodou je v takovém případě i to, že lze využít zastaralý hardware; pokud se tak přístroji něco stane, o nic nejde. Je to taková praktická forma recyklace zasloužilého stroje.

Obrázek: Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

Aktuální verze Chromium OS z února 2019.

Existuje i možnost instalace oficiálního Chrome OS na jakémkoliv zařízení, proces detailně popisují na legendárních XDA Developers. Na tuto variantu se však podíváme příště.

Stažení

Pro naše potřeby využijeme nejpopulárnější variantu Chromium OS, takže Neverware CloudReady. Přejdeme na webové stránky a zvolíme možnost stažení USB Makeru. Je k dispozici pouze pro Windows 7 a novější, přičemž vytvoření spustitelného USB disku je užitečné i pro Macbook nebo jiný stroj.

Obrázek: Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

Po spuštění se zobrazí tabulka, která popisuje nutné náležitosti – min. 8 GB flash disk a trocha času na vytvoření obrazu.

Obrázek: Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

Proklikneme se dále a zvolíme, pravděpodobně, 64bitovou verzi systému. Pokud si nejste jisti, jakou bitovou verzi procesoru máte a váš počítač je starší roku 2007, raději si to zkontrolujte. Pokud máte ještě Windows XP, je tu slušná šance, že máte 32bitový procesor. Stejně tak jsou 32bitové procesory některé starší modely Intel Atom. Všechny nové velké procesory jsou již 64bitové. U mobilních tomu tak nemusí být. Nicméně nic se stát nemůže, buď to funguje, nebo ne.

Jestli nainstalovat 64bitový nebo 32bitový operační systém se určuje podle architektury procesoru. V dávných dobách byly klasické velké procesory x86 jen 32bitové. Později dostali rozšíření x86-64 (nebo také AMD64), což vlastně značilo, že se jedná o 64bitový procesor. Některé slabší procesory, používané v tabletech nebo levných noteboocích, bývaly také jen 32bitové. Naopak dnes už i čipy (tzv. SoC) v telefonech jsou 64bitové. Na počítač s 32bitovým procesorem spustíte jen systémy 32bitové, na počítači s 64bitovým procesorem můžete instalovat jednu nebo druhou bitovou verzi. V současné době už není důvod nad 32bitovým systémem vůbec uvažovat, pokud se nejedná o starý počítač s operační pamětí menší než 4 GB.

Obrázek: Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

Pokračujte a následně se automaticky vytvoří obraz na flash disku. Pozor, veškerá data z něj budou nejprve smazána, takže si veškeré patřičné soubory bezpečně zálohujte.

Instalace Chromium OS z flash disku

Varování: Instalací se smaže veškerý obsah pevného disku, včetně aktuálního operačního systému a všech osobních dat. Redakce inSmart.cz není zodpovědná za žádné škody vzniklé instalací jiného operačního systému. Ujistěte se tedy, že disk je prázdný a bez potřebných dat.

Samotné načtení operačního systému je nejtěžší část, přestože byste s ní neměli mít větší potíže. Pokud nemáte aktivovaný Secure Boot (u starších PC není), pak stačí vložit USB do počítač a restartovat jej, instalační procedura může automaticky proběhnout, ovšem častěji je nutné boot skrze USB disk nejprve aktivovat.

Pokud se flash disk nenačte ihned automaticky, je nutné deaktivovat v BIOSu (přesněji UEFI firmwaru) secure boot a následně zvolit načtení skrze USB flash disk. Dostat se do UEFI je na novější zařízeních jednoduché: Využijte klávesovou zkratku Windows + I, přejděte do Aktualizace a zabezpečení, poté Obnovení a následně vyberte „Restartovat ihned“. Takto můžete manuálně zkusit spustit systém z obnovovacího souboru nebo se dostat do UEFI; tam už se to liší dle výrobce, avšak deaktivace secure bootu by neměl být větší problém, zkrátka položku najděte a deaktivujte.

Obrázek: Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

Takhle vypadá průměrné UEFI, v tomto případě z dílny ASUSu. Zdroj: Tech Terms

U Windows 8.1 je postup rovněž jednoduchý, stačí podržet klávesu Shift a u vypínacího menu kliknout na Restart.

U Windows 7 a starších je nutné nejprve systém vypnout, pak počkat na správný moment a stisknout patřičnou klávesu (většina z nás to řeší tak, že ihned po začátku procesu restartu systému začne zuřivě drtit vybranou klávesu) – obvykle se jedná o F9 (HP) nebo F10 nebo F12 (Dell), Enter (Lenovo), někdy o F1 či F2, vzácněji Delete nebo Escape. Dříve šlo do BIOSu vstupovat pomocí klávesových zkratek místo jednotlivých kláves, avšak není to běžné. Teoreticky ovšem stačí klávesnice pouze podržet a není ji nutné permanentně mačkat.

Obrázek: Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS

A takhle vypadá klasický BIOS. Nostalgie. Zdroj: Lifewire

Po deaktivaci secure bootu už máte vyhráno, čeká vás už jen jednoduché nastavování samotného systému, které bez problémů zvládnete. Po instalaci se přihlaste vaším Google účtem a máte hotovo.

Že vše funguje, jak má, si můžete vyzkoušet tak, že po úplném dokončení instalace vypnete počítač, vysunete USB flash disk a znovu počítač spustíte. Gratulujeme, systém je připraven a můžete se hned pustit do testování.

Zdroje: inSmart

9 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jenda

Proc tak slozite? 500MB nejakeho exace? Prave 16GB flash? Proboha proc tohle vsechno? To nikde neni obycejne iso, ktere nabootuju do VirtualBoxu? Pocitac na chromium OS asi nikdo obetovat nebude. A vubec, je to jina verze nez ta, co byla postavena na opensuse?

Ondřej Košťál

Chromium OS a na něm založený Chrome OS vychází z Gentoo Linuxu. A mimochodem exe soubor má necelých 50 MB.

Fextus

jo čte se to dobře, když je reklama přes tmavé písmo, degradujete práci toho, kdo si s tímto článkem dal práci…:-(

Ondřej Košťál

Už by to mělo být opravené a pod textem tělo bílého webu. Děkujeme za upozornění.

Danny

„Není navíc výraznější problém udržovat duální boot, tedy mít nainstalovány dva operační systémy najednou a střídat je dle libosti.“ „Varování: Instalací se smaže veškerý obsah pevného disku, včetně aktuálního operačního systému a všech osobních dat. Ujistěte se tedy, že disk je prázdný a bez potřebných dat“ Nemohl by se autor… Číst více »

Ondřej Pokorný

CloudReady dualboot už přes rok nepodporuje. Navíc je označení „varianta Chromium OS“ velmi zavádějící.

Rob64

Tak jsem „to“ vyzkoušel na mém šrotu, v podobě NetTopu Lenovo (2×1,8GHz + 4GB RAM) a po několika dnech jsem „to“ vrátil zpět na Linux Mint. Očekával jsem, že „to“ bude svižnější, ale opak byl skutečností. Žádný zázrak to tedy není, alespoň z mé zkušenosti ne. Novější stroje se možná… Číst více »

Rebel vole

khovnu nefunguje to jen to stahuje ale nextrahuje na flasku

jiří

super návod. jenom ty printscreeny obrazovek USB Markeru máte v opačném pořadí 🙂

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?