Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund

Namíříte mobil na oblohu a během okamžiku se před vámi otevře hvězdná mapa, která odhalí jména a detaily všech viditelných objektů. Díky chytrým mobilním aplikacím můžete snadno najít nejen komety, ale i planety a vzdálené galaxie. Jak na to, kterou z bezlatných vybrat a jak se během pár sekund zorientovat na nočním nebi?

Pozorování noční oblohy může být fascinující zážitek, a právě nyní máme v České republice jedinečnou příležitost spatřit kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která je viditelná pouhým okem. Kometa, objevená v roce 2023, dosáhla svého hlavního období pozorování a bude zářit nad západním obzorem až do 20. října. Znovu se podobně blízko Země objeví až za dalších osmdesát tisíc let. Pro ty, kteří se chtějí na vlastní oči pokochat tímto vesmírným úkazem, existuje snadný způsob, jak tuto kometu i další objekty kdykoliv v budoucnu rychle najít.

Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund

Aplikace Star Walk 2 najde a pojmenuje objekty na noční i denní obloze. Za vyhledávání si však musíte zaplatit. Foto: Se souhlasem Vito Technology

Mobilní aplikace pro pozorování noční oblohy využívají data z astronomických katalogů, senzory mobilního telefonu a rozšířenou realitu, aby vám ukázaly přesnou polohu objektů, jako jsou hvězdy, planety, a právě i komety. Připravili jsme pro vás návod, jak pomocí aplikace jednoduše najít kometu Tsuchinshan na obloze.

Stellarium najde kometu na obloze zdarma

Aplikace Stellarium má ve své bezplatné verzi možnost vyhledávat objekty na obloze. Po nainstalování na Android či iOS stačí aplikaci otevřít, dát jí přístup k poloze a následně už jen začít vyhledávat název tělesa. Zde tedy „C/2023 A3“ a následně na vyhledaný objekt klikněte. Zobrazí se statická mapa, kde po kliknutí stačí namířit telefon nad sebe na nebe a dojde k aktivaci interaktivního režimu. Ten vás s pomocí šipek navede přesně na místo na obloze, kde se objekt v danou chvíli nachází.

Jak padlo zde v diskuzi, aplikace ukazuje i objekty a hvězdy „pod nohami“, neboť některé objekty jsou v danou chvíli viditelné např. na druhém konci planety. Zkrátka a dobře vám ukazuje, jakým směrem byste se k objektu dostali.

Star Walk 2: Povedená aplikace pro pozorování noční oblohy

Existuje mnoho aplikací, které umožňují snadnou orientaci na noční obloze. Jednou z nejpopulárnějších možností je po zásluze aplikace Star Walk: 2, která nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní a širokou škálu funkcí. Aplikace je dostupná pro zařízení s operačními systémy Android a iOS, a její verze s reklamami je zdarma.

Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund

Jako hledat baterkou po noční obloze. Aplikace vám ukáže, kde se nachází planety, komety i další tělesa. Foto: Unsplash

Dalšími alternativami mohou být aplikace SkyView, Stellarium Mobile nebo SkySafari, které také umožňují vyhledávání různých nebeských těles včetně komet. V oblíbené aplikaci SkyMap od Google bohužel komety nenajdete a hodí se spíše pro hledání planet, hvězd a galaxií.

Jak aplikaci nastavit?

Po stažení aplikace je potřeba ji správně nastavit. Aplikace vyžaduje přístup k vaší poloze, který jí musíte dát, aby mohla přesně zobrazit aktuální podobu noční oblohy ve vaší lokalitě. Případně musíte polohu pokaždé přesně manuálně zadat. Povolte tedy aplikaci ideálně přístup k GPS, nebo nastavte vaši současnou polohu manuálně. To umožní aplikaci promítnout přesnou polohu komety a dalších objektů na obrazovku telefonu.

Foto: Screenshoty s aplikace pořízené redakcí inSmart.cz

V aplikaci Star Walk 2 je nastavení intuitivní – hned po spuštění vám aplikace zobrazí noční oblohu podle toho, jak ji můžete vidět na aktuálním místě. Díky rozšířené realitě a integrovanému gyroskopu ve vašem telefonu stačí zařízení namířit na oblohu a aplikace vám zobrazí, co se v daném místě nachází za objekty. Umí toho však více, a to včetně vyhledávání, které je pro dnešní návod zásadní.

Vyhledání komety a sledování její polohy

V případě aplikace Star Walk 2 je pro vyhledávání nezbytné předplatné, kdy můžete využít bezplatný zkušební trial na 7 dní se všemi funkcemi. Poté stačí do vyhledávacího pole zadat název hledaného objektu, zde „C/2023 A3“ nebo „Tsuchinshan-ATLAS“, a aplikace vám okamžitě ukáže, kde kometu hledat. Na displeji se objeví šipka, kterou stačí pohybem telefonu následovat do té chvíle, dokud nemíříte správným směrem přímo na hledaný objekt. Pak už můžete obrazovku zhasnout a koukat na tento vzácný úkaz na vlastní oči či skrze teleskop a hledáček fotoaparátu.

Foto: Screenshoty s aplikace pořízené redakcí inSmart.cz

Pokud kometu (či jakýkoliv jiný objekt) nenajdete okamžitě, zkuste zamířit telefonem nad západní horizont, kde se kometa nachází po západu slunce. Aplikace vám ukáže přesný směr a výšku nad obzorem, takže kometu najdete i za světla.

Zkuste rozšířenou realitu

Využívání rozšířené reality je jednou z největších výhod moderních aplikací pro pozorování oblohy. Star Walk 2 i další aplikace umožňují promítat polohu nebeských objektů přímo na obrazovku telefonu pomocí kamery. Vidíte tak kombinaci obrazu z kamery a vrstvy s tělesy a jejich názvy. Tímto způsobem můžete snadno porovnat skutečnou oblohu s tím, co vidíte na displeji, a přesně určit, kde se kometa nachází.

Aplikace navíc ukazuje další zajímavé objekty v okolí komety, jako je například hvězda Arcturus nebo souhvězdí Velké medvědice, což může být užitečné pro lepší orientaci.

Noční režim vám zpříjemní sledování oblohy

Aby byl zážitek z pozorování co nejlepší, doporučuji upravit některá nastavení aplikace. Například režim nočního vidění v aplikaci Star Walk 2 změní barvy na červené tóny, což pomůže snížit rušivý efekt světla z obrazovky na vaše oči. Můžete také nastavit časový posun a sledovat, jak se kometa bude pohybovat po obloze v následujících hodinách.

Pokud chcete sledovat i další vesmírné úkazy, jako jsou planety nebo jiné komety, Star Walk 2 vám umožní nastavit upozornění na významné astronomické události.

Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund

Kometa je na obloze nezvykle jasná. Nejlépe je viditelná těsně po setmění. Foto: Unsplash

Díky datům z evropských i světových astronomických katalogů poskytují aplikace aktuální informace o poloze objektů na obloze, ať už se jedná o komety, hvězdy, nebo planety. I když kometu nevidíte pouhým okem (např. ve chvílích, kdy jsou na obloze mraky, nebo ještě sedíte uvnitř domu), aplikace vám může pomoci zjistit, kde ji hledat a kdy bude nejlépe viditelná.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav

Na tom obrázku je celkem zřejmé, že ho vytvořila umělá inteligence.

Ohon komety pochopitelně jinak vždy musí směřovat od Slunce…

scipio

A co když kometa obletí Slunce a vrací se? To je pak vždy ze neviditelná?

Lukáš

Nechte si ty pohádky

Karel

Ale ohon směřuje od Slunce a takto je to i v reálu, směr nahoru a lehce doleva. Evidentně jste k C2023 neviděl, jinak by jste to věděl.

bubu

nefunguje tak, jak je psáno… při zadání hledaného objektu C/2023 A3 se vás to zeptá, kolik chcete zaplatit – pokud platit nechcete a nabídku odmítnete, kometu vám to nevyhledá

Lukáš

Samozřejmě apka není zadarmo. Je to jen 7 denní free verze, pak se platí. Dále když člověk chce něco hledat, tak je to úplně mimo. Měsíc to ukazuje jinde než je, hvězdy podle apky mám hledat na zemi apod. a to mám opravdu dobrý mobil od Samsungu. Takže lidé, ušetřete… Číst více »

Luba

Dobrý den. Stellarium mi název C/2023 A3 vůbec nenajde. Prosím o radu.

Obrázek: Hořící elektromobil nemusí do bazénu, hasičům stačila speciální deka
Hořící elektromobil nemusí do bazénu, hasičům stačila speciální deka
Obrázek: CERN povede uznávaný fyzik, čekají ho nelehké časy a nový urychlovač částic
CERN povede uznávaný fyzik, čekají ho nelehké časy a nový urychlovač částic
Obrázek: Kolos s výkonem tanku a tichostí odstřelovače: Obří Tatra Force e-Drive Hybrid jezdí na elektřinu i naftu
Kolos s výkonem tanku a tichostí odstřelovače: Obří Tatra Force e-Drive Hybrid jezdí na elektřinu i naftu
Obrázek: Vánoční kampaň O2 je jako prodej hrnců: Nenechte se vystrašit, i 4G telefon může být bezpečný
Vánoční kampaň O2 je jako prodej hrnců: Nenechte se vystrašit, i 4G telefon může být bezpečný
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?