Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio

Aplikace NVIDIA Broadcast využívá prvky umělé inteligence, díky kterým dokáže z malé kamerky v notebooku a levného zabudovaného mikrofonu vytáhnout fantastické výsledky. Společně s kodekem AV1 pak nabízí jednoduchou možnost, jak posunout streamy na novou úroveň. Jak vše funguje a jak začít Broadcast používat?

Pokud jste přemýšleli, jak zlepšit kvalitu vašich streamů a máte grafickou kartu od NVIDIA, je řešení až překvapivě jednoduché. Nemusíte totiž dokupovat dražší výbavu a utratit tisíce za specializované nástroje. Šikovný nástroj NVIDIA Broadcast je pro majitele karet výrobce zcela zdarma. Díky podpoře kodeku AV1 je navíc streamování ve vyšší kvalitě hračka.

Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio

NVIDIA Broadcast dokáže vylepšit video i audio notebooku na vyšší úroveň. Foto: Se souhlasem NVIDIA

NVENC AV1: Streamujte ve vyšší kvalitě i na horším internetovém připojení

NVIDIA do ovladačů svých karet nedávno přidala podporu kodeku AV1, který umožňuje majitelům karet s architekturou Ada Lovelace efektivněji streamovat obsah. Majitelé grafických karet GeForce řady 40 tak mohou streamovat ve vyšší kvalitě při nižším datovém toku.

Kvalita internetového připojení, která je na mnoha místech ČR stále mizerná, se tak stává výrazně menším problémem než doposud. Podpora AV1 hardwarového enkodingu formátu AV1 je součástí balíčku NVIDIA Video Codec SDK 12.0. Hardwarová akcelerace kodeku AV1 přináší cca 45% navýšení efektivity oproti H.264.

Nejlepší demonstrací je ukázka, kterou si můžete pustit výše. Video v lepší kvalitě může zabírat méně místa na disku a méně kapacity internetového připojení. YouTube či Discord již AV1 plně podporují a streameři technologii v hojném počtu využívají. Postupně se přidávají další platformy a služby. AV1 navíc podporují i nové chytré televizory či smartphony.

Pokud chcete streamovat, máme pro vás dobrou zprávu. Na konci března byla přidána podpora AV1 do oblíbeného open source programu OBS Studio, který hojně využívají tvůrci videí či streameři. Pokud tedy máte kompatibilní grafickou kartu NVIDIA, můžete začít využívat výhod kodeku naplno.

Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio

Když 3 dělají to samé, výsledky se mohou lišit. NVIDIA je zatím v podpoře encodingu AV1 nejdále. Foto: Se souhlasem NVIDIA

NVIDIA Broadcast dokáže při streamování kouzlit

Aplikace Broadcast dokáže ve spolupráci s grafickou kartou NVIDIA vytěžit maximum ze zabudované kamery, mikrofonu a reproduktorů počítače. Využívá k tomu pokročilých algoritmů umělé inteligence, které jsou grafické čipy schopny zpracovávat lokálně.

AI dokáže například zvýšit kvalitu přenášeného zvuku či obrazu, případně vyvážit výkon počítače tak, aby živý přenos nevytvářel zbytečnou zátěž pro vaši práci či hraní her.

Broadcast toho umí mnohem více. Např. funkce Eye contact sleduje pohyb očí streamera a upravuje výsledný obraz tak, aby to vypadalo, jako by neustále koukal do kamery. Vše funguje nehledě na použitou kameru. Při streamování tak může YouTuber např. číst scénář a divák nic nepozná.

Jak používat NVIDIA Broadcast?

Pro využití NVIDIA Broadcast je pochopitelně zapotřebí PC či notebook s grafickou kartou NVIDIA. Konkrétně pak model GeForce RTX 2060 a novější. Prakticky jsou tak podporovány všechny karty výrobce vydané od roku 2020.

Prvním krokem je následně stažení aplikace z oficiálních stránek. Program je překvapivě malý (má kolem 45 MB) a instalace je blesková. Po instalaci máte na výběr trojici záložek – mikrofon, reproduktory, kamera.

Vylepšení kvality zvuku z mikrofonu

První ze záložek, které okno aplikace nabízí, je mikrofon. Jak název napovídá, právě zde může uživatel nastavit, jaký zdroj zvuku chce upravovat a jak. Ve většině případů zde budete vybírat vestavěný mikrofon v počítači či externí připojený mikrofon.

Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio

Odstraňte okolní hluk a ozvěny místnosti. Stačí pár kliknutí. Posluchači vám poděkují. Foto: Redakce inSmart.cz

Úpravy jsou automatické a vy jen vyberete, co konkrétně se zvukem chcete udělat. Nečekejte obsáhlá nastavení, Broadcast se snaží o co nejjednodušší ovládání.

Použít můžete 2 hlavní funkce – odstranění hluku a odstranění ozvěny místnosti. U každé z voleb navíc můžete vybrat, jak intenzivně se efekt projeví. Odstranění hluku dokáže odstranit zvuky na pozadí a pokud za vámi např. hučí klimatizace, posluchač to nepozná. To samé platí o zvucích klepání do klávesnice.

Vylepšení kvality přehrávaného zvuku

Opravit nahrávaný zvuk je jedna věc. Provést úpravy špatně nahraného zvuku ostatních účastníků videohovoru nebo vylepšit kvalitu nahrávky je věc druhá.

Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio

Štve vás, jak špatný zvuk má kolega při videohovoru přes ZOOM? Už nemusí. Broadcast dokáže zvuk vyčistit. Záložka „reproduktory“ odkazuje na zvukové výstupy obecně. Upravit vám dokáže i zvuk, který si posíláte do bezdrátových sluchátek. Foto: Redakce inSmart.cz

Podobného efektu, jako jste schopni docílit při nahrávkách, jste schopni dosílit i při poslechu. Stačí aplikovat jeden ze zmíněných filtrů na požadovaný zvukový výstup. Oceníte to především v situacích, kdy někdo při videohovoru využívá nekvalitní techniku a vysílá z místnosti s nepříjemnou ozvěnou.

Vylepšení kvality videa

Se zvukem dokáže NVIDIA Broadcast doslova kouzlit. Nezastaví se ale ani před videem, kde dokonce zvládne více úkonů. Pravděpodobně vás nepřekvapí funkce jako rozostření pozadí, výměna pozadí za jiné či odstranění pozadí. Výhodou zde však je, že jsou tyto filtry hardwarově akcelerované na grafické kartě a minimálně tak zatěžují váš počítač. To oceníte především při streamování, kdy následně Broadcast vyberete jako zvukový či video vstup pro nástroje typu OBS Studio.

Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio

Sledování očí je skvělým efektem. Nezáleží kam koukáte. Na videu budete vždy koukat do kamery. Foto: Redakce inSmart.cz

Zajímavou funkcí je „automaticky orámovat“. Funkce sleduje váš obličej a oříznutím obrazu docílí mj. toho, že jste neustále ve středu obrazu. V kombinaci s funkcí „oční kontakt“ jde o užitečnou kombinaci. I v momentech, kdy vaše oči tikají po obrazovce dokáže software video upravit v reálném čase tak, že to vypadá, že neustále koukáte do kamery. Nutno podotknout, že výsledky jsou překvapivě dobré.

NVIDIA Broadcast je milým překvapením. Minimalistická aplikace dokáže využít vysoký výkon současných grafických karet a zvýšit tak kvalitu vašich streamů či pracovních videohovorů. Navíc je zdarma a bez složitého nastavování. I s notebookem tak na cestách můžete streamovat v maximální kvalitě zvuku i videa.

Některé pracovní stanice a řada notebooků nabízí certifikaci NVIDIA Studio. Je u nich zajištěno, že splní také další nároky pro kreativní práci s digitálním obsahem. Jejich širokou nabídku přináší CZC.cz.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, TZ NVIDIA

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?