Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Chytrý náramek – užitečná vychytávka, kterou můžete nosit při sportu nebo klidně místo hodinek. Jak ale vybrat ten s nejlepším poměrem cena/výbava? Podívali jsme se za vás na aktuální nabídku výrobců a připravili průvodce výběrem chytrého náramku.

Chytrý náramek vs. chytré hodinky

Chytrý náramek můžeme snadno zaměnit s chytrými hodinkami. Podobně vypadá a nabízí široké spektrum funkcí. Rozdíl mezi těmito zařízeními zde ale je. Hned prvním rozdílem je cena. Náramky bývají výrazně levnější a lze je pořídit už za stovky korun. Rozumné chytré hodinky vyjdou na tisíce. Zatímco chytré hodinky v mnoha ohledech slouží jako náhrada či rozšíření mobilního telefonu, chytrý náramek využijí především příznivci sportu.

Foto: Se souhlasem společností Apple a Xiaomi

Náramky i hodinky dokáží sbírat data o našich aktivitách (chůze, běh, plavání, spánek, srdeční tep) a posílat je do vašeho telefonu. Pořídit lze i kousky se zabudovanou GPS (ocení aktivní turisté) či senzorem saturace kyslíku v krvi. Možností je nepřeberné množství, což je i důvod, proč vznikl tento nákupní rádce. V následujících bodech si povíme, na co dávat při koupi fitness náramku pozor a po jakých parametrech koukat.

Jak vybrat fitness náramek?

Výdrž baterie

Nabíjet náramek každý den není stav, do kterého byste se chtěli dostat. Před samotnou koupí náramku si tedy zjistěte i jeho standardní výdrž. Ta se průměrně pohybuje mezi jedním až třemi týdny. Některé kusy (především levné čínské modely pod 500 Kč) však zvládnou sotva několik dní. Najdou se i držáci s výdrží skoro měsíc. Na výdrž ale mají vliv použité technologie, aktivní notifikace i typ displeje, které mohou ukousnout i několik dní. Pokud je to možné, hledejte náramky s displejem technologie OLED a AMOLED.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Fotografie: Se souhlasem společností Honor a Xiaomi

Pokud pořídíte chytrý náramek na klasickou „hodinkovou“ baterii, budete je muset pravidelně měnit, ale do servisu kvůli jejich výměně nebude nutné chodit. U náramků se zabudovaným akumulátorem je výměna baterie sice problematická, ale běžně není v průběhu životnosti zařízení třeba (vyplatí se totiž spíše pořízení nového náramku).

Naprostá většina dostupných fitness náramků využívá právě zabudovaného akumulátoru, který budete jednou za čas dobíjet. Nabití malých akumulátorů je velmi rychlé a během hodiny máte většinou baterii nabitou.

TIP redakce: Chtějte náramek s výdrží přes týden. Ideální hodnota je kolem 2 týdnů, kdy vás nabíjení nebude obtěžovat.

Odolnost a vodotěsnost

Na chytrém náramku se na první pohled nemá co pokazit. Jedno slabé místo ale přece jen existuje. Ano, hádáte správně – jde o displej. Při dostatečném připevnění na zápěstí se poškodí jen nešťastnou náhodou, i přesto byste na jeho bezpečnost měli dávat pozor. U levnějších verzí postrádajících tvrzené sklo pořiďte alespoň ochrannou fólii.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Fotografie: Pixabay

A plánujete-li s náramkem vyrazit k moři nebo do bazénu, nezapomeňte si zkontrolovat udávanou odolnost proti vodě. Koupat byste se měli pouze s náramky, které mají udávanou odolnost IP 67 a vyšší. 

TIP redakce: Chtějte náramky, které jsou voděodolné a s certifikací IP 67 a vyšší. U voděodolnosti chtějte ideálně také odolnost do 50 m (5 ATM).

Funkce a výbava

Při výběru chytrého náramku, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám, musíte vzít v potaz zejména vaše očekávání. Budete-li používat levný náramek se základním akcelerometrem k přesnému záznamu naběhaných kilometrů, neočekávejte přesný výsledek. Pokud si rádi zaznamenáváte přesnou trasu, je dobré popřemýšlet o náramku se zabudovanou GPS.

Fitness náramek využijete i jako budík. Některé náramky dokážou rozpoznat, kdy se nacházíte v lehké fázi spánku, a následně vás probudí. Budete se tak cítit svěží a vyspalí. Vhod přijde i měření tepu či kyslíku v krvi. Druhou jmenovanou funkci ale naleznete zejména u dražších modelů, ale najdou se i výjimky.

TIP redakce: Chytrý náramek vybírejte i podle podpory vašeho oblíbeného sportu. Ze senzorů chtějte senzor srdečního tepu i okysličení krve. Pro někoho může být důležitá možnost bezkontaktních plateb.

Displej

Rozmyslete si, jestli chcete naměřené údaje vidět přímo na náramku, nebo si vystačíte s mobilní aplikací. Můžete tím ušetřit nejen peníze, ale i baterii. Plnohodnotný OLED displej patří mezi šetrná zobrazovací zařízení a náramky s tímto typem obecně vydrží kolem týdne na jedno nabití.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Fotografie: Freepik

Kdo chce jít do extrému, může sáhnout po náramku, kde jsou místo displeje pouze svítící LED diody. Záleží tedy jen a pouze na vašich preferencích a očekáváních. I náramky s displejem však dnes dokáží vydržet několik týdnů a pokud nehledáte extrémní výdrž, není se zde třeba obávat.

TIP redakce: Rozdíl mezi náramky a hodinkami se smazává. Kvalitní OLED a AMOLED displeje už mají i levné náramky. Velký displej oceníte a nebudete muset mžourat na malá písmenka.

Operační systém a aplikace

Aby mohl chytrý náramek posílat data do vašeho telefonu, musí být ve vašem mobilu nainstalována požadovaná verze operačního systému. U náramků podporujících operační systém Android si ve většině případů v telefonu vystačíte s verzí 4.3 a vyšší. U iOS zpravidla s 7.0 a vyšší. I přestože tento požadavek splňujete, si raději kompatibilitu při koupi náramku ověřte. V kamenném obchodě se stačí zeptat prodejce či prostudovat balení, v e-shopu zase poradí sekce s parametry zařízení.

Ukázka podoby mobilní aplikace nejpopulárnějšího fitness náramku na českém trhu

Jestliže požadavky splňujete, pořád nemusíte mít vyhráno. Ještě je potřeba ověřit, zda váš telefon podporuje požadovanou verzi Bluetooth. Obecně platí, že s Bluetooth 4.0 a vyšší nebudete mít problémy. Ty ale může způsobit aplikace dodávaná se zakoupeným produktem. S ní totiž budete pracovat velice často. Je tedy nutné, aby vám její prostředí vyhovovalo. Základní informace o dodávané aplikaci získáte na Google Play či App Storu. Podívejte se na videa a přečtěte uživatelská hodnocení, ušetříte si tak spoustu starostí.

Nejlepší chytré fitness náramky do 1 500 Kč

Chytré fitness náramky je možné pořídit od několika stokorun až po jednotky tisíc. V České republice jsou mezi zákazníky nejpopulárnější modely v ceně kolem 1 000 Kč. Vybrali jsme pro vás tři modely od značek Xiaomi, Huawei a Honor, které nabízí nadstandardní výbavu za skvělou cenu a lze je sehnat ve většině českých e-shopů.

V článku jsme nechali i starší a stále aktuální tipy, které najdete na konci článku. Stále jsou totiž aktuální především pro ty, kteří chtějí menší náramek nebo mají menší rozpočet.

Xiaomi Smart Band 6 s NFC i bez

Chytrý náramek Xiaomi Smart Band 6 nabízí oproti starším generacím opět o něco větší AMOLED displej s úhlopříčkou 1,56″. Zůstaly všechny hlavní důležité funkce a nechybí tedy monitoring spánku, měření okysličení krve, sledování menstruačního cyklu i hlídání úrovně stresu.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Xiaomi Smart Band 6 je v ČR nejprodávanějším modelem. Nabízí skvělou výbavu za dobrou cenu. Foto: Se souhlasem společnosti Xiaomi

Baterie vydrží 14 dní a kdo sáhne po NFC verzi, bude už moci i platit. Základní verze vyjde na příjemných 1 100 Kč, dražší s NFC pak kolem 1 300 Kč.

Honor Band 6 a Huawei Band 6

Chytrý fitness náramek od Honoru a Huawei vznikal ještě před rozdělením obou firem. Oba náramky jsou tedy prakticky identické. Zaujmou 1,47″ AMOLED displejem, výdrží 2 týdny a velkou spoustou sportovních režimů. Z funkcí nechybí monitoring spánku, měření saturace kyslíku v krvi, připomenutí pohybu, sledování menstruačního cyklu, měření úrovně stresu, upozornění na srdeční problémy, dechová cvičení a inteligentní buzení, kdy vás náramek vzbudí vibracemi a bez zbytečného hluku.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Honor Band 6 nabízí, stejně jako model Xiaomi, skvělý poměr ceny a výkonu. Vypadá však více jako chytré hodinky a méně jako náramek, což může být pro někoho zajímavá varianta. Široký displej je také vhodný pro designové ciferníky. Foto: Se souhlasem společnosti Honor

Honor Band 6 a Huawei Band 6 se prodávají za 1 100 Kč a dostupné je v řadě barev včetně růžové pro dámy. Kdo nepotřebuje platby, nebude mu zde chybět nic. Oproti Xiaomi si navíc můžete u náramků Honor a Huawei lépe vyhrát s ciferníky a pozadím díky širšímu displeji.

Levnější fitness náramky s menšími displeji

Xiaomi Mi Band 4 a Mi Band 5: Fitness náramky do vody se skvělou výdrží

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 4 je ideálním společníkem pro sportovce. Změří tep, monitoruje spánek a změří počet kroků. Ať už se tedy věnujete cyklistice, běhání či jiným sportům, stane se dobrým společníkem.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Fotografie: Se souhlasem společnosti Xiaomi

Náramek se může pochlubit robustní konstrukcí. Dobře drží na ruce, takže se nemusíte bát, že vám během sportovního výkonu upadne a poškodí se. Náramek je navíc voděodolný až do hloubky 50 metrů. Využijete ho i při běžném plavání, protože dokáže rozeznat až pět různých plaveckých stylů a změřit uplavanou vzdálenost.

WP DataTables

Mezi dominanty Mi Band 4 bezpochyby patří 0,95″ displej s jemným rozlišením 240 × 120 pixelů. Díky technologii AMOLED se může pochlubit věrným zobrazením barev a nízkou spotřebou energie. K dispozici je i aplikace, s níž můžete jednoduše spravovat všechny příchozí upozornění a prohlížet dostupná data. S pomocí náramku lze navíc ovládat i přehrávání hudby.

Výhodou Xiaomi Mi Band 4 je i skvělá cena v českých obchodech kolem 700 Kč a pozitivní hodnocení v recenzích odborníků a zákazníků. To platí i o novějším modelu Mi Band 5, který nabízí větší displej a při ceně o pouhé desítky korun vyšší také např. monitoring menstruačního cyklu.

Honor Band 5: Chytrý náramek s měřením tepu a okysličení krve

Do vody i na suchou zem. S Honor Band 5 lze vyrazit doslova kamkoliv. Díky vodotěsnému provedení dokáže náramek sledovat výkon uživatele při plavání i potápění. Rozpozná čtyři základní plavecké styly, poradí si i s během, jízdou na kole či dokonce tréninkem na veslovacím či eliptickém trenažéru.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Fotografie: Se souhlasem společnosti Honor

Data získaná během sportování pak jednoduše zanalyzujete díky zabudovanému barevnému AMOLED displeji o velikosti 0,95″ a jemným rozlišením 240 × 120 pixelů. K dispozici je také mobilní aplikace pro Android a iOS, do níž bude náramek veškeré informace posílat. Díky propojení navíc dostanete upozornění na nově příchozí zprávy a volání. Náramek mj. můžete použít jako dálkovou spoušť fotoaparátu.

WP DataTables

Po maximálním výkonu si zasloužíte i zdravý a kvalitní spánek. A o jeho monitorování se náramek také postará. Díky přesnému monitoru srdečního tepu a dýchání dostanete každé ráno podrobnou analýzu vašeho spánku doplněnou o doporučení. Možné je také nechat na náramku tzv. chytré probuzení na základě toho, v jaké fázi spánku se nacházíte. Milým překvapením je monitor okysličení krve (SpO2). Běžně se nachází v dražších modelech, Honor jej však před 2 lety dostal do náramku pod 1 000 Kč. Honor Band 5 lze v ČR  stále zakoupit za pouhých 700 Kč.

Nepřehlédněte:

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu