Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Chytrý náramek – užitečná vychytávka, kterou můžete nosit při sportu nebo klidně místo hodinek. Jak ale vybrat ten s nejlepším poměrem cena/výbava? Podívali jsme se za vás na aktuální nabídku výrobců a připravili průvodce výběrem chytrého náramku.

Chytrý náramek vs. chytré hodinky

Chytrý náramek můžeme snadno zaměnit s chytrými hodinkami. Podobně vypadá a nabízí široké spektrum funkcí. Rozdíl mezi těmito zařízeními zde ale je. Hned prvním rozdílem je cena. Náramky bývají výrazně levnější a lze je pořídit už za stovky korun. Rozumné chytré hodinky vyjdou na tisíce. Zatímco chytré hodinky v mnoha ohledech slouží jako náhrada či rozšíření mobilního telefonu, chytrý náramek využijí především příznivci sportu.

Náramky i hodinky dokáží sbírat data o našich aktivitách (chůze, běh, plavání, spánek, srdeční tep) a posílat je do vašeho telefonu. Pořídit lze i kousky se zabudovanou GPS či senzorem saturace kyslíku v krvi. Možností je zkrátka nepřeberné množství. V následujících pěti bodech si povíme, na co dávat při koupi fitness náramku pozor a po jakých parametrech koukat.

Jak vybrat fitness náramek?

Operační systém a aplikace

Aby mohl chytrý náramek posílat data do vašeho telefonu, musí být ve vašem mobilu nainstalována požadovaná verze operačního systému. U náramků podporujících operační systém Android si ve většině případů v telefonu vystačíte s verzí 4.3 a vyšší. U iOS zpravidla s 7.0 a vyšší. I přestože tento požadavek splňujete, si raději kompatibilitu při koupi náramku ověřte. V kamenném obchodě se stačí zeptat prodejce či prostudovat balení, v e-shopu zase poradí sekce s parametry zařízení.

Ukázka podoby mobilní aplikace nejpopulárnějšího fitness náramku na českém trhu

Jestliže požadavky splňujete, pořád nemusíte mít vyhráno. Ještě je potřeba ověřit, zda váš telefon podporuje požadovanou verzi Bluetooth. Obecně platí, že s Bluetooth 4.0 a vyšší nebudete mít problémy. Ty ale může způsobit aplikace dodávaná se zakoupeným produktem. S ní totiž budete pracovat velice často. Je tedy nutné, aby vám její prostředí vyhovovalo. Základní informace o dodávané aplikaci získáte na Google Play či App Storu. Podívejte se na videa a přečtěte uživatelská hodnocení, ušetříte si tak spoustu starostí.

Výdrž baterie

Nabíjet náramek každý den není stav, do kterého byste se chtěli dostat. Před samotnou koupí náramku si tedy zjistěte i jeho standardní výdrž. Ta se průměrně pohybuje mezi jedním až třemi týdny. Některé kusy (především levné čínské modely pod 500 Kč) však zvládnou sotva několik dní. Najdou se i držáci s výdrží skoro měsíc. Na výdrž ale mají vliv použité technologie, aktivní notifikace i typ displeje, které mohou ukousnout i několik dní. Pokud je to možné, hledejte náramky s displejem technologie OLED a AMOLED.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Pokud pořídíte chytrý náramek na klasickou „hodinkovou“ baterii, budete je muset pravidelně měnit, ale do servisu kvůli jejich výměně nebude nutné chodit. U náramků se zabudovaným akumulátorem je výměna baterie sice problematická, ale běžně není v průběhu životnosti zařízení třeba (vyplatí se totiž spíše pořízení nového náramku).

Naprostá většina dostupných fitness náramků využívá právě zabudovaného akumulátoru, který budete jednou za čas dobíjet. Nabití malých akumulátorů je velmi rychlé a během hodiny máte většinou baterii nabitou.

Odolnost

Na chytrém náramku se na první pohled nemá co pokazit. Jedno slabé místo ale přece jen existuje. Ano, hádáte správně – jde o displej. Při dostatečném připevnění na zápěstí se poškodí jen nešťastnou náhodou, i přesto byste na jeho bezpečnost měli dávat pozor. U levnějších verzí postrádajících tvrzené sklo pořiďte alespoň ochrannou fólii.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

A plánujete-li s náramkem vyrazit k moři nebo do bazénu, nezapomeňte si zkontrolovat udávanou odolnost proti vodě. Koupat byste se měli pouze s náramky, které mají udávanou odolnost IP 67 a vyšší. 

Funkce a výbava

Při výběru chytrého náramku, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám, musíte vzít v potaz zejména vaše očekávání. Budete-li používat levný náramek se základním akcelerometrem k přesnému záznamu naběhaných kilometrů, neočekávejte přesný výsledek. Pokud si rádi zaznamenáváte přesnou trasu, je dobré popřemýšlet o náramku se zabudovanou GPS.

Fitness náramek využijete i jako budík. Některé náramky dokážou rozpoznat, kdy se nacházíte v lehké fázi spánku, a následně vás probudí. Budete se tak cítit svěží a vyspalí. Vhod přijde i měření tepu či kyslíku v krvi. Druhou jmenovanou funkci ale naleznete zejména u dražších modelů, ale najdou se i výjimky.

Displej

Rozmyslete si, jestli chcete naměřené údaje vidět přímo na náramku, nebo si vystačíte s mobilní aplikací. Můžete tím ušetřit nejen peníze, ale i baterii. Plnohodnotný OLED displej patří mezi šetrná zobrazovací zařízení a náramky s tímto typem obecně vydrží kolem týdne na jedno nabití.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Kdo chce jít do extrému, může sáhnout po náramku, kde jsou místo displeje pouze svítící LED diody. Záleží tedy jen a pouze na vašich preferencích a očekáváních. I náramky s displejem však dnes dokáží vydržet několik týdnů a pokud nehledáte extrémní výdrž, není se zde třeba obávat.

Nejlepší chytré fitness náramky do 1000 Kč

Chytré fitness náramky je možné pořídit od několika stokorun až po jednotky tisíc. V České republice jsou mezi zákazníky nejpopulárnější modely v ceně do 1 000 Kč. Vybrali jsme pro vás dva modely od značek Xiaomi a Honor, které nabízí nadstandardní výbavu za skvělou cenu a lze je sehnat ve většině českých e-shopů.

Xiaomi Mi Band 4: Fitness náramek do vody se skvělou výdrží

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 4 je ideálním společníkem pro sportovce. Změří tep, monitoruje spánek a změří počet kroků. Ať už se tedy věnujete cyklistice, běhání či jiným sportům, stane se dobrým společníkem.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Náramek se může pochlubit robustní konstrukcí. Dobře drží na ruce, takže se nemusíte bát, že vám během sportovního výkonu upadne a poškodí se. Náramek je navíc voděodolný až do hloubky 50 metrů. Využijete ho i při běžném plavání, protože dokáže rozeznat až pět různých plaveckých stylů a změřit uplavanou vzdálenost.

Mezi dominanty Mi Band 4 bezpochyby patří velký 0,95″ displej s jemným rozlišením 240 × 120 pixelů. Díky technologii AMOLED se může pochlubit věrným zobrazením barev a nízkou spotřebou energie. K dispozici je i aplikace, s níž můžete jednoduše spravovat všechny příchozí upozornění a prohlížet dostupná data. S pomocí náramku lze navíc ovládat i přehrávání hudby.

Výhodou Xiaomi Mi Band 4 je i skvělá cena v českých obchodech kolem 900 Kč a pozitivní hodnocení v recenzích odborníků a zákazníků.

Ušetřit lze při nákupu ze zahraničí. Pokud tedy nepotřebujete za každou cenu stihnout nákup do Vánoc, zkusit to můžete z Číny. Náramek tam koupíte pod 700 Kč.

Honor Band 5: Chytrý náramek s měřením tepu a okysličení krve

Do vody i na suchou zem. S Honor Band 5 lze vyrazit doslova kamkoliv. Díky vodotěsnému provedení dokáže náramek sledovat výkon uživatele při plavání i potápění. Rozpozná čtyři základní plavecké styly, poradí si i s během, jízdou na kole či dokonce tréninkem na veslovacím či eliptickém trenažéru.

Obrázek: Jak vybrat chytrý fitness náramek? Nevybírejte nejdražší ani nejlevnější

Data získaná během sportování pak jednoduše zanalyzujete díky zabudovanému barevnému AMOLED displeji o velikosti 0,95″ a jemným rozlišením 240 × 120 pixelů. K dispozici je také mobilní aplikace pro Android a iOS, do níž bude náramek veškeré informace posílat. Díky propojení navíc dostanete upozornění na nově příchozí zprávy a volání. Náramek mj. můžete použít jako dálkovou spoušť fotoaparátu.

Po maximálním výkonu si zasloužíte i zdravý a kvalitní spánek. A o jeho monitorování se náramek také postará. Díky přesnému monitoru srdečního tepu a dýchání dostanete každé ráno podrobnou analýzu vašeho spánku doplněnou o doporučení. Možné je také nechat na náramku tzv. chytré probuzení na základě toho, v jaké fázi spánku se nacházíte. Milým překvapením je monitor okysličení krve (SpO2). Běžně se nachází v dražších modelech, Honor jej však dostal do náramku pod 1 000 Kč.

Honor Band 5 lze nyní v akci zakoupit za pouhých 700 Kč.

Nepřehlédněte:

Obrázek: Video z Marsu: Vozítko Perseverance díky Auto-Nav nepotřebuje řízení ze Země
Video z Marsu: Vozítko Perseverance díky Auto-Nav nepotřebuje řízení ze Země
Obrázek: Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Obrázek: Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Obrázek: Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Obrázek: Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Obrázek: Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Obrázek: Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček