Už nějakou dobu je považováno za fakt, že naše galaxie v přibližně stejné podobě vznikla poté, co se spojila z druhou, menší galaxií – Gaia-Enceladus. K tomu mělo dojít před asi 10 miliardami let.
Podle vědců z několika přidružených univerzit, mimo jiné Ohio State University a University of Birmingham, už v době spojení galaxií měla Mléčné dráha vlastní velké množství hvězd. Většina z nich dnes má tvořit střed galaxie a okolí, zatímco většina hvězd z galaxie Gaia-Enceladus jsou na okrajích Mléčné dráhy.
Spojení galaxií
Zajímavé jsou i analýzy týkající se chování různých hvězd. Podle výzkumného týmu se hvězdy z Gaia-Enceladus chovají „jinak“ než původní hvězdy Mléčné dráhy. Mají jiné chemické složení a jiné oběžné dráhy.
Věk hvězd vědci vytipovali pomocí astroseismologie (hvězdné seismologie), stále poměrně mladé vědy, která se zaobírá interní strukturou hvězd. Věda studuje oscilace ve hvězdách, zvukové vlny, které se prohání jejich interiérem. Díky novým postupům a počítačovým simulacím jsou výzkumníci schopní odhadnout věk hvězd přesněji než kdy dřív.
Astroseismologii vědci doplnili spektroskopií, která jim umožňuje identifikovat chemické složení hvězd; i to vede k lepší identifikaci stáří hvězdy. Chemické složení hvězd se postupem času radikálně mění.
První uveřejněné poznatky studie, dostupné v peer-reviewed magazínu Nature Astronomy, jsou jen úvodním krokem k mnohem hlubším zjištěním, jež mají ve výsledku vést k vytvoření dosud nejpřesnějšího časového odhadu, jak se naše galaxie vyvíjela.
Zdroj: OSU