Dlouho sloužící Hubbleův vesmírný dalekohled odhalil dvě dobře viditelné galaxie, které spolu vzájemně interagují.
Pod názvem UGC 2369 se ukrývají dvě galaxie, které se vlivem působení gravitace spojují. To v zásadě není nic neobvyklého, interakce galaxií vědci pozorovali mnohokrát. Tyto jsou však obdobně velké a pozorujeme je v samotném procesu slučování, což už je vzácnější.
Na fotografii lze pozorovat tenkou oblast plnou plynu, prachu a hvězd, která se pomalu odděluje od svých mateřských galaxií a vytváří novou, spojenou.
Fotografii skrze Hubbleův dalekohled pořídila Evropská kosmická agentura ESA.
Hubbleův dalekohled slouží už téměř 30 let
NASA v článku popisuje, že míšení galaxií je běžné a týkalo se i Mléčné dráhy; ve většině případů však šlo o pohlcení malé galaxie větší. Za přibližně čtyři miliardy let by mimochodem měla naší galaxii potkat obdobná událost, a to srážka s nejbližší sousední galaxií Andromedou.
Spolu s nedávno odstaveným Keplerovým vesmírným dalekohledem patří Hubbleův dalekohled mezi ty nejznámější, a také nejstarší. Díky umístění na oběžné dráze dokáže pořizovat fotografie v extrémně vysokém rozlišení se znatelně nižším světlem v pozadí.
Pozorování provedená Hubbleovým teleskopem pomohla například při odhadování rychlosti rozpínání vesmíru. Spravuje ho primárně NASA, ale podílí se na něm také ESA, která ho běžně využívá. V kosmu je už od roku 1990 a byl již pětkrát opravován posádkami astronautů. Vydržet by mohl až do 30. let tohoto století.
V roce 2021 bude mezitím vypuštěn do vesmíru Vesmírný dalekohled Jamese Webba, od kterého si komunita astronomů slibuje další výjimečná poznání.
Zdroj: NASA
Talk to mám těsně před důchodem.
Už se těším. Sednu si na verandu, otevřu si láhev šampanského a budu se koukat na to divadlo. Ale nejspíš to bude nudné, protože se nejspíš nesrazí ani jedna hvězda s druhou a ani Černou díru neuvidím, protože bude dost černá. Tak se na to asi vykašlu a radši si… Číst více »
tak to je paráda,to urcitě každýho zajímá
,větší hovadiny tam nemáte?to co se nedá vůbec ověřit ,tak toho máte dost ale co je realita toho je málo
Mě to náhodou zajímá a ověřit se to dá jednoduše když si to spočítáš,ale to bys musel chápet aspoň špetku vesmíru a obdivovat tu nádheru to většina lidí vůbec nepochopí tak bud v klidu jsi jen další číslo neandrtálce.
mně to též zajímá ale jen málo lid to chápe protože nechtějí vědět pravdu to je jako nikdy sme nevěřili že se lidi podívá do vesmíru a hele byly sme na měsíci tak proč by Toto nemohlo být pravda
To mě to už bude suma fuk až se srazí naše galaxie a andromedou
To nemůžeš nikdy vědět,co když bude technologie,která přesune tvé vědomí do stroje.Nemožné ? vem si že v době kamenné bys jim řekl že člověk bude létat do vesmíru a že tam postaví vesmírnou stanici asi by se ti tam každý smál a proto nikdy neříkej nikdy 🙂 technologie a pokrok… Číst více »
Nejpodstatnější je že Andromeda nepohltí naší mléčnou dráhu,protože nové měření zjistilo že je menší Andromeda je 800miliardkrát masivnější než slunce a Mléčná dráha je 800 až 1.2 bilionkrát masivnější než slunce zajímavé že ? :_)