Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?

Uspaný počítač se z ničeho nic sám zapne a začne hučet, jindy se pro změnu sám probudí a restartuje. Častý jev, který trápí nejednoho uživatele Windows dokáže znepříjemnit život. Jak zjistit, proč se PC samovolně probouzí a jak zapínání a restarty vypnout jednou provždy?

Samovolně se zapínající počítač z režimu spánku není ničím vzácným. Za vším lze v případě operačního systému Windows, a to včetně verze Windows 10, hledat aktualizace systému. Ano, nenáviděné aktualizace Windows mohou s největší pravděpodobností i za probuzení vašeho PC. Důvodem je snaha provádět změny v systému v době, kdy uživatel na počítači (platí pro stolní zařízení, tablety i notebooky) aktivně nepracuje, tedy hlavně v noci. Poradíme, jak probouzení PC zcela vypnout nebo jak ho přesunout na jiný čas.

Obrázek: Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?

Jak zjistit, proč se PC probudil z režimu spánku?

Nejprve je dobré zjistit, co stálo za posledním zapnutím/probuzením počítače. Ačkoliv jsou totiž aktualizace častým důvodem, nemusí tak tomu být vždy. Postup zjištění posledního zapnutí PC ve Windows je jednoduchý:

  1. Klikněte na nabídku Start.
  2. Napište do vyhledávání výraz „cmd“.
    Obrázek: Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?
  3. Zobrazí se možnost Příkazový řádek, na kterou klikněte.
  4. Do příkazového řádku napište „powercfg.exe /lastwake“ (bez uvozovek).
  5. Zobrazí se informace o posledním probuzení.

Položka „Type“ říká, jaký druh události stál za probuzením. V našem případě je to „Wake Timer“, tedy časovač probuzení. To již napovídá, že jde o systémem plánovanou událost, což potvrzují další řádky označené jako „Owner“ a „Owner Supplied Reason“.

Obrázek: Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?

Popis události může vypadat např. následovně: Systém Windows provede naplánovanou úlohu NT TASK\Microsoft\Windows\UpdateOrchestrator\Reboot_AC, která vyžádala probuzení počítače.

Víme tedy, že právě správce aktualizací je důvodem, proč se počítač probudil z režimu spánku. Pokud byste naposledy zapnuli počítač tlačítkem, bude vypsaným důvodem spuštění PC zapínací tlačítko. Důvodem mohou být i vstupní zařízení typu klávesnice, myš a síťová karta.

Historie událostí napoví, proč se PC zapíná/vypíná

Pokud jste počítač od posledního nevyžádaného probuzení/zapnutí např. restartovali, budete se chtít podívat do vzdálenější historie záznamů. K tomu slouží nástroj „Prohlížeč událostí“. Ten je ještě o něco přehlednější než příkazová řádka.

  1. Klikněte na nabídku Start.
  2. Napište do vyhledávání výraz „Prohlížeč událostí“.
  3. Otevřete Prohlížeč událostí.
  4. V levém sloupci vyberte položku „Protokoly systému Windows“ > „Systém“.
  5. Zobrazí se přehled událostí týkajících se operačního systému.
  6. V pravém sloupci vyberte možnost „Filtrovat aktuální protokol“.
  7. V rámci otevřeného okna vyberte pole „Zdroje událostí“, vyberte „Power-Troubleshooter“ a potvrďte kliknutím na OK.
  8. Zobrazí se vyfiltrované události týkající se zapnutí/vypnutí systému. V seznamu přehledně vidíte, kdy se systém vypnul či zapnul a proč tomu tak bylo.

Obrázek: Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?

S pomocí Prohlížeče událostí identifikujete, proč k zapnutí došlo. Jak padlo v úvodu, velmi častým důvodem je naplánovaná úloha aktualizací systému Windows. Ačkoliv byste mohli očekávat, že Windows vám o plánované aktualizaci poví předem, opak je někdy pravdou. Systém tak činí jen v některých případech. Zůstává smutnou realitou, že Microsoft nedokázal proces aktualizací udělat uživatelsky přívětivým do dnešního dne. Ocenit lze alespoň snahu provádět aktualizace v noci, kdy je nejvyšší pravděpodobnost, že uživatel na počítači nepracuje.

Jak vypnout automatické aktualizace Windows 10? Kdy je zakázat a kdy to naopak nedělat

Jak vypnout samovolné zapínání PC z režimu spánku?

Již jsme zjistili, co za samovolným zapínáním počítače stojí. Často za problémem stojí aktualizace, jindy klávesnice či myš. Nejprve si pojďme říct, jak zabránit aktualizacím v samovolném vypínání PC.

  1. Klikněte na nabídku Start.
  2. Napište do vyhledávání výraz „cmd“.
  3. Zobrazí se možnost Příkazový řádek, na kterou klikněte pravým tlačítkem a vyberte možnost Spustit jako administrátor.
  4. Do příkazového řádku napište „powercfg -waketimers“ (bez uvozovek).
  5. Zobrazí se informace o dalším plánovaném zapnutí/vypnutí/restartu počítače.

V našem případě můžeme vidět, že systém se plánuje probudit druhý den brzy ráno aby zkontroloval, zda nejsou nové větší aktualizace ke stažení. To by samo o sobě tolik nevadilo, kdyby se poté počítač alespoň znovu uspal. My si zde ukážeme řešení, jak samovolné zapínání PC vypnout. Je na vás, zda vyberete volbu „Zakázat“, která aktualizace vypne jednou pro vždy, nebo dáte PC možnost „Jenom důležitá probuzení“. Vzhledem k zabezpečení zařízen lze doporučit spíše druhou volbu.

  1. Klikněte na nabídku Start.
  2. Napište do vyhledávání výraz „Upravit schéma napájení“ a otevřete jej.
  3. Klikněte na možnost „Změnit pokročilé nastavení napájení“.
  4. V otevřeném okně vyberte možnost „Režim spánku“ > „Povolit plánovače probuzení“ a nastavení změňte na „Jenom důležitá probuzení

Obrázek: Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?

Jak nastavit automatické vypnutí počítače v konkrétní čas? Nastavte si vypnutí či uspání počítače např. po skončení přehrávání filmu.

Počítač v noci samovolně zapíná také automatická údržba

Pokud se váš počítač zapíná ve specifický čas (nejčastěji po půlnoci kolem 2-3. hodiny), může být důvodem vedle aktualizací také automatická údržba. Ve Windows má tato úloha za úkol udržovat zařízení v zabezpečeném stavu. Systém po probuzení kontroluje aktualizace, provádí bezpečnostní kontroly a diagnostiku systému. I automatickou údržbu je možné vypnout, případně přesunout na čas, kdy vás zapínání PC nebude rušit.

  1. Klikněte na nabídku Start ve Windows.
  2. Napište do vyhledávání výraz „Údržba“.
  3. Zvolte nabízenou možnost „Zabezpečení a údržba“.
  4. Zde klikněte na volbu „Údržba“ a vyberte „Změnit nastavení údržby“.
  5. V otevřeném okně můžete buďto změnit čas údržby, nebo údržbu zcela vypnout odškrtnutím volby.

Obrázek: Nenechte se budit: Co dělat, když se počítač sám zapíná a probouzí z režimu spánku?

Co dělat, když USB zařízení zapíná počítač?

Dalším z možných problémů je probouzení vlivem některého z připojených zařízení. Nejčastěji jde o klávesnice a myši, ale běžně může počítač probouzet i jakékoliv jiné zařízení připojené prostřednictvím USB (externí chlazení, rozbočovač, Wi-Fi modul, flashdisk apod.).

Jak zjistit, které zařízení probouzí počítač? Postupujte podle kroků zmíněných výše v sekci o Historii událostí. V některých případech Windows jasně vypíší, o které zařízení při posledním probuzení šlo. Jindy jako důvod probuzení označí kořenový rozbočovač ve stylu USB\ROOT_HUB\XXX. Probouzení počítače pro určité zařízení zakážete následovně:

  1. Nejprve zjistěte, která všechna zařízená mají přiřazenou funkci probouzení počítače. Provedete to zadáním příkazu powercfg -devicequery wake_armed do příkazové řádky.
  2. Dojde k výpisu všech zařízení s možností probouzet počítač z režimu spánku. Následně do příkazové řádky zadejte powercfg -devicedisablewake nazev-zarizeni, čímž vypnete možnost probouzení pro konkrétní zařízení.

Rada na závěr: Na aktualizace Windows nezapomínejte

Aktualizace operačního systému jsou důležitým stupněm ochrany, který vás společně s antivirem chrání před počítačovými viry a dalšími hrozbami. Je proto důležité počítač pravidelně aktualizovat. V případě, že se rozhodnete vypnout automatické aktualizace operačního systému vám doporučujeme jejich pravidelné ruční spuštění.

8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Výborný a přehledný článek, na který mě přivedlo hledání řešení mého problému. Nicméně i tak je u mě příčina zapínání PC jiná a netuším, jak se jí zbavit:

  Type: Device

  Instance Path: USB\ROOT_HUB\4&1377be48&0

  Friendly Name:

  Description: Kořenový rozbočovač USB

  Manufacturer: (Standardní hostitelský řadič USB)

Otto

To je přesně to, co jsem hledal. Dost mě iritovalo, když jsem ráno přišel do práce a počítač běžel. Nejprve jsem si myslel, že jsem ho zapomněl vypnout a že mám problém „mezi ušima“, než jsem přišel na to , že to dělá ten holomek počítač…. Moc děkuji.

Bob

Děkuji za článek. Bohužel mi Windows nechtějí prozradit, kdo budí PC a proč:

C:\>powercfg.exe /lastwake

Wake History Count – 1

Wake History [0]

 Wake Source Count – 0

Prohlížeč událostí:

Systém byl probuzen z režimu s nízkou spotřebou.

Doba do režimu spánku: ‎2020‎-‎12‎-‎15T09:01:21.202951200Z

Čas probuzení: ‎2020‎-‎12‎-‎15T09:03:01.050540500Z

Zdroj probuzení: Není známo

mororo

Mam obdobný problém, řešil jsem to vypínáním proudu chytrou zásuvkou.

Aktuálně taky hledám řešení a zatím nic nenacházím, podezřívám aktuálně notebook kde mam sdílený HDD s PC. Takže zkusím jej dnes v noci vypnout. Když nepomůže přejdu opět na vypínání proudu.

Pavel G

Děkuji – povedlo se – PC budil dokonce z režimu hibernace, Myš HID, Klávesnice HID, a Realtec PCI controler.

Pepa

Díky za článek, tady je obšírnější pojednání v angličtině, které obsahuje více možností jak problém vyřešit.

Pepa

zde appuals.com/prevent-startmenuexperiencehost-exe-waking-up-my-pc/

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024