Jakými aplikacemi vybavit chytrý telefon s Androidem? Vybrali jsme pro vás nejlepší aplikace zdarma, díky kterým budete připraveni na většinu situací, se kterými se můžete při používání mobilu setkat. Navíc díky nim využijete své zařízení opravdu na maximum.
Aplikace jsou v mobilu právě tím, co z něj vedle připojení k internetu dělá „chytré“ zařízení. Ačkoliv někteří výrobci dodávají svá zařízení s předinstalovanými aplikacemi, málokdy jsou to přesně ty, které byste chtěli skutečně používat a častokrát něco zásadního chybí. Pojďte se tedy společně s námi ujistit, že vašemu chytrému telefonu nic nechybí.
Pokud jste dostali nový telefon a chcete do něj dostat data ze starého, proveďte nejprve zálohování a obnovu dat ze starého do nového telefonu. Nebudete tak muset své aplikace, účty, čísla a zprávy přenášet ručně.
- 1. Správce souborů a archivů
- 2. Kancelářský balík – jaký office vybrat?
- 3. Prohlížeč PDF souborů
- 4. Čtečka QR kódů
- 5. Přehrávač hudby
- 6. Přehrávač videí
- 7. Audioknihy a podcasty
- 8. Navigace do mobilu
- 9. Mapy pro turisty i k navigaci
- 10. Počasí – meteoradar a předpověď
- 11. Komunikační aplikace a messengery
- 12. Antivirus do mobilu zdarma
- 13. Nejlepší aplikace s recepty
- 14. Správa financí
- 15. Další užitečné aplikace:
Správce souborů a archivů
Otevírání souborů, přesouvání, rozbalování archivů typu ZIP či RAR a mnoho dalšího. Správce souborů vám pomůže v telefonu udržet pořádek, vyčistit jej od nepotřebných souborů, najít stažené soubory a lépe organizovat vše stažené. Stejně tak dokáží pomoci s zaplněným prostorem v telefonu, kdy máte plné úložiště a nevíte proč.
Mezi nejlepší správce souborů na trhu patří Mi File Manager. Aplikace je dostupná zdarma pro všechny Androidy, zařízení Xiaomi ji dokonce mají předinstalovanou. Aplikace nabízí:
- Čištění úložiště od nepotřebných souborů,
- práci s archivy,
- podporu síťových úložišť,
- rychlé vyhledávání souborů,
- třídění souborů podle typu (dokumenty, fotografie, aplikace, dokumenty, videa atd.)
Součástí aplikace jsou reklamy, které lze v nastavení vypnout. Je jich mnoho a tak jejich vypnutí doporučujeme.
Možnou alternativou je Total Commander, který možná znáte z počítačů s Windows. Android verze má skvělá hodnocení, nabízí češtinu a poradí si se všemi úkony, které vás napadnou. Opět je zdarma a dokonec bez reklam.
Kancelářský balík – jaký office vybrat?
Na běžném počítači si za Office zaplatíte, na Androidu však Microsoft mile překvapil a představil své aplikace zcela zdarma a bez reklam. Není tedy divu, že mezi nejpopulárnější a nejlépe hodnocené kancelářské aplikace pro Android. Microsoft svůj Office nabízí formou jednotlivých aplikací, každou je tedy nutné nainstalovat zvlášť. Má to i své výhody, ne každý potřebuje Excel či PowerPoint v telefonu.
Pokud byste hledali alternativu, dobrý je také WPS Office. Opět jde o aplikaci zdarma, zde však s otravnými reklamami. Výhodou pro někoho může být, že jde o jednu aplikaci, která si poradí se všemi kancelářskými úkony a soubory v mnoha formátech. Mezi podporované patří doc, docx, wpt, dotm, docm, dot, dotx / xls, xlsx, xlt, xltx, csv, xml , et, ett / PDF / ppt, pot, dps, dpt, pptx, potx, ppsx / txt / log, lrc, c, cpp, h, asm, s, java, asp, bat, bas, prg, cmd, Zip.
- Office pro počítač zdarma? Je z čeho vybírat
Prohlížeč PDF souborů
Pokud si nainstalujete kancelářský balík WPS Office, máte vše potřebné i pro otevírání PDF. Většina telefonů má PDF prohlížeč nainstalovaný od výrobce a mezi aplikacemi nechybí PDF prohlížeč od Googlu. Vyhledávanou a dobře hodnocenou volbou je však Adobe Acrobat Reader, který je originální aplikací přímo od Adobe, tedy od společnosti, která s formátem na trh přišla.
Čtečka QR kódů
Čárové kódy a QR kódy najdeme prakticky všude. V obchodech, muzeích, v bankovnictví či třeba v návodech k produktům. Abyste je ale dokázali přečíst, potřebujete mít v telefonu nainstalovanou čtečku. Skvělé zkušenosti máme s čtečkou QR Code Reader. Ta je zdarma (obsahuje reklamy) a nabízí pokročilé funkce, jako je okamžité sdílení načtených štítků či dokonce jejich vytváření. Podporuje vedle QR kódů navíc i formáty ISBN, EAN či UPC.
Přehrávač hudby
Pokud hledáte službu, ze které si hudbu rovnou zdarma pustíte, Spotify zde bude jasná volba. Bezplatná verze s reklamami je pro nenáročné uživatele dostačující. Cena Spotify u placené verze se pohybuje kolem 150 Kč za měsíc.
Kdo shání přehrávač hudby pro svou vlastní hudbu, může využít Music Player, který potěší množství funkcí, jako je třídění hudby do playlistů, přehrávání audioknih, nastavování vyzvánění z přehrávače a mnoho dalších. Aplikace je zdarma a bez reklam.
Možnou alternativou, jak zdarma poslouchat hudbu na Androidu je použití aplikace NewPipe, která dokáže dokonce stahovat videa a hudbu z YouTube.
Přehrávač videí
Pro sledování filmů a natočených videí je na Androidu, podobně jako na PC, jasnou volbou VLC Player. Poradí si s videem i hudbou a podporuje většinu myslitelných formátů. Podporovány jsou např. MKV, MP4, AVI, MOV, Ogg, FLAC, TS, M2TS, Wv či AAC. Nechybí podpora pro titulky a streamování ze síťového disku. Navíc je zdarma a bez reklam.
Pro sledování YouTube je dobrou volbou předinstalovaná aplikace YouTube. Pokud však chcete stahovat videa z YouTube, sáhněte raději po zmíněné NewPipe. Ta je ke stažení zdarma a dokáže mj. přehrávat YouTube videa na pozadí či stahovat videa jako písničky.
Audioknihy a podcasty
Audioknihy jsou společně s podcasty formátem, který získává na popularitě. Jaké nejlepší aplikace pro podcasty jsme si řekli v článku Nejlepší aplikace na podcasty: Proč je poslouchat a kde hledat podcasty zdarma?
Pro audiknihy je bezplatnou volbou Simple Audiobook Player Free, který potěší svým minimalistickým vzhledem a všemi potřebnými funkcemi. Nechybí záložky, zrychlení či zpomalení audiknihy a podpora mnohých formátů.
Pro ty, kteří mají zaplacený datový balíček, je nejlepší volbou aplikace Waze. Ta pracuje s daty od milionů uživatelů a pomáhá řidičům předcházet kolonám a vyhýbat se dopravním zácpám. Navíc je zcela zdarma a nabízí pokročilé funkce, jako je vyhledávání zastávek na trase ve stylu restaurací a benzínek. U čerpacích stanic zobrazí ceny a nechybí přesný odhad doby příjezdu na základě aktuálního a odhadovaného provozu.
O pozici nejpopulárnějších map se v České republice pere Seznam s Googlem. V redakci máme snad každý v telefonu obě aplikace. Na Google Maps hledáme restaurace a podniky na základě hodnocení dalších uživatelů, případně se necháme odnavigovat do cíle. Výhodou je fakt, že je aplikace na většině Androidů předinstalovaná.
Pro turistiku a pěší navigaci je zase jasnou volbou aplikace Seznamu – Mapy.cz. Seznam zde odvedl skvělou práci a umožňuje, stejně jako Google, stáhnout mapy také offline či navigovat. Více jsme se o mapách Seznamu rozepsali v článku Mapy.cz navigují i v pustině. Jak pracovat s navigací a najít trasu offline?
Počasí – meteoradar a předpověď
Než někam vyrazíte, budete většinou chtít vědět, jaké je právě venku počasí, případně co se na vás chystá. K tomu skvěle poslouží Meteoradar – bezplatná aplikace zobrazující data z radarů (díky tomu vidíte živě, zda se na vás doopravdy žene mrak a bude pršet) a také in-Počasí, který předpovídá a umí zobrazit archiv počasí.
Komunikační aplikace a messengery
Nejpopulárnějšími komunikačními aplikacemi jsou v České republice WhatsApp a Messenger od Facebooku. Dále je v našich končinách doplňují Viber a Skype. Komunikují přes ně jednotlivci i celé rodiny a patří mezi první instalované aplikace po pořízení nového mobilu. I ve vašem by tak neměly chybět. Jakou aplikaci vybrat? Podle toho, s kým plánujete komunikovat a na co jste zvyklí. Je velmi pravděpodobné, že jich nakonec budete mít v telefonu více.
Antivirus do mobilu zdarma
Mobilní telefony jsou častým terčem útoků. Útočníci se snaží získat uživatelská hesla a mohou vás i prostřednictvím malwaru v aplikacích připravit o nemalé finanční prostředky. Jednou z prevencí je používání antivirové aplikace. České aplikace patří k absolutní špičce. Doporučit můžeme Avast Antivirus a AVG, obě mají v Google Play přes 100 milionů stažení a jsou zdarma.
Nejlepší aplikace s recepty
Co vařit a jaké suroviny k tomu budete potřebovat? Komu by se to chtělo neustále vymýšlet. Aplikace s recepty jsou šikovnými pomocníky, kteří usnadní rozhodování v kuchyni. České aplikace nabízí tisíce receptů a mezi nejpopulárnější po zásluze patří sRecepty a Vaření.cz.
Správa financí
Pečlivá správa výdajů vám dokáže ušetřit spostu peněz. Lépe si totiž můžete zkontrolovat a naplánovat, jaká oblast vám konzumuje největší část financí a kde můžete ušetřit. Nejlépe hodnocené aplikace pro správu peněz a výdajů jsou aplikace Monefy a Wallet. Obě jsou k dispozici zdarma a nabízí dokonce propojení s bankovními účty. Jednotlivé transakce tak nebudete musez zadávat manuálně.
Další užitečné aplikace:
- Aplikace pro lepší správu SMS a odesílání SMS se zpožděním
- Jak najít ztracený telefon? Dohledat můžete zdarma i vypnuté a ukradené zařízení
- Jízdenka a kupón do pražské MHD v mobilu s aplikací Lítačka
- Náhrady za končící Letgo: Jak v Česku dál prodávat na internetu?
Hledáte aplikaci, která vám pomůže s něčím konkrétním, co v článku nezaznělo? Napište komentář pod článek a my doplníme tip do článku.
Recepty, jidlo, vylety?
Doplněno, děkujeme za tip.
Trapné,to snad má každý mobil …
In-pocasi nemá s předpovědí nic společného. S několika lidmi různě po republice jsem se shodl, že ta předpověď absolutně neodpovídá. Všichni ostatní (v čele s accuweather) mají velice podobnou, jen in-pocasi má naprosto odlišnou – nakonec především od reality. Hlavně je schopný ukazovat, že právě teď prší i když svítí… Číst více »
máte chybnou informaci u „Čtečka QR kódů Tvůrce: Green Apple Studio“ – tato apka obsahuje reklamy – mimochodem je to uvedeno i v informaci u instalační procedury
Upraveno, děkujeme za informaci.
Prosila bych o nějakou aplikaci jako náhradu za galerii.
Simple Gallery nebo Fotky od Googlu
Děkuju. Já právě že mám Fotky Google, ale moc mi nevyhovují kvůli tomu, že tam nemám alba.
Na počasí doporučuji ČHMÚ
Podívám se z okna a mám jasno. ?
Řekl bych, že na recepty je lepší aplikace Recepty a zdravé vaření, jde si vyberete druhý jídel podle svých představ a můžete vyplnit co máte doma a vybere vám to recepty, které můžete uvařit. Sice jsem více méně konzervativní, nicméně občas hledám inspiraci a tu zde najdete.
Autor předpokládá,že čeština je totéž co angl.Napsat která apka je v CZ mu nestála za zmínku.