Nejočekávanější technologie obnovitelné energie, kterých se nejspíš dočkáme v roce 2024

S příchodem nového roku se nejspíš dočkáme i dalších inovací v oblasti možného využití obnovitelných zdrojů energie. Na jaké nejzajímavější projekty z této sféry technologií se můžeme těšit?

Rok 2023 nám přinesl spoustu průlomových objevů a nových technologických konceptů zaměřených na obnovitelné zdroje – od recyklovatelných domů přes gravitační úložiště energie až po novou alternativu k bateriím. Rozvoj je v tomto ohledu skutečně nezadržitelný, a i v nadcházejícím roce bychom se tak měli dočkat podobných, ne-li ještě více fascinujících inovací. Ty nejočekávanější pak nedávno velmi přehledně shrnul například internetový magazín CNET. Které z nich to jsou?

Waveline Magnet: Výroba vodíku z energie mořských vln

Koncept konvertoru energie z vln z dílny britsko-kyperské společnosti Sea Wave Energy Limited (SWEL) byl veřejnosti poprvé představen v roce 2022. Zařízení zvané Waveline Magnet využívá k výrobě elektřiny mechanickou energii vln, kterou získává prakticky pouze tím, že leží na hladině moře. Skládá se totiž z několika plovoucích plošin spojených jakousi páteří, která drží celou konstrukci pohromadě. I přes zdánlivě křehký vzhled je pak zařízení velmi odolné vůči vlivům počasí či mechanickým nárazům. Podle odhadu by pak jeden Waveline Magnet měl disponovat výkonem až 100 MW. Ačkoliv je pak konvertor stále ve fázi vývoje, v roce 2024 by měl být konečně uveden do provozu. Pokud vše půjde, jak má, dočkáme se tak cenově dostupné a klimaticky šetrné alternativy produkce elektrické energie, která bude schopna konkurovat i konvenčním fosilním generátorům.

Fúzní reakce: Opět o krok blíže k realizaci

Technologie jaderné fúze byla po dlouhou dobu považována za myšlenku známou pouze z žánru science fiction. Jak se ale ukazuje, jsme tomuto prakticky nekonečnému zdroji energie blíž, než jsme čekali. Příkladem z posledních let je například průlom amerických vědců, kteří za tímto účelem sestrojili specializované zařízení schopné dosáhnout zážehu, tedy stavu, kdy je jaderná fúze skutečně schopná generovat dostatek energie pro reálné využití. Kritici jsou však přesvědčeni o tom, že lidstvo je od této technologie ještě na míle daleko. Po celém světě však vznikají další a další centra, která se pokouší problémy spojené s realizací jaderné fúze překonávat. Je tedy zřejmé, že se i v této oblasti dočkáme dalších, byť nejspíš jen dílčích objevů, které ale pomohou vydláždit cestu skutečné aplikaci tohoto energetického systému v běžném životě.

Obrázek: Nejočekávanější technologie obnovitelné energie, kterých se nejspíš dočkáme v roce 2024

Jaderná fúze představuje na poli energetiky dlouhodobý cíl, kterému se lidstvo stále více a více přibližuje. Zdroj: Freepik

Udržitelná doprava: Některé projekty selhávají, jiné se posouvají dál

Vyřešit problémy spojené s ekologickou zátěží osobní i nákladní dopravy je společným cílem řady národních i nadnárodních organizací. Není tedy divu, že se v průběhu let objevil nespočet startupů, ale i zaběhlých společností, které se snaží s těmito dopady bojovat. Jednou z lákavých alternativ je pak solární pohon, který je dlouhodobě považován za zvládnutelnou technologii, jak se ale ukazuje, převedení do praxe stále pokulhává. Na konci roku 2022 se jako možné řešení jevil vůz Sono Sion vyvíjený v Německu, projekt však nedokázal sehnat dostatek financí na realizaci, a projekt tak byl smeten ze stolu. Určitou naději představuje plán americké crowdfundingové společnosti Aptera, která chce světu přinést nejvýkonnější vůz svého druhu. Slibuje dojezd až 1 600 kilometrů na jedno nabití, konstrukci z kompozitních materiálů či elegantní, ale účinný aerodynamický design. Vozy jsou aktuálně k dispozici k předobjednání, přičemž první modely by se k zákazníkům měly dostat zhruba v polovině příštího roku.

Obrázek: Nejočekávanější technologie obnovitelné energie, kterých se nejspíš dočkáme v roce 2024

Jedním z chystaných modelů společnosti Aptera je i vůz Luna, který bude poháněn solární energií. Zdroj: Se souhlasem Aptera

Průlom se pochopitelně očekává i v dalších sférách udržitelných technologií. Díky závazku řady zemí přejít do roku 2030 na provoz s nulovou uhlíkovou stopou lze očekávat i státní podporu některých zajímavých projektů. Stále častěji se v tomto směru skloňují takzvaná „tři dé“: dekarbonizace, digitalizace a decentralizace. V tomto duchu se tedy bude vývoj s velkou pravděpodobností posouvat i nadále. My pak budeme všechny tyto koncepty pečlivě sledovat, a přineseme vám, tak jako doposud, přehled těch nejzajímavějších projektů, které budou pro technologie moderní doby představovat ten největší potenciál.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ladislav

autor clanku je blaznivej pomatenec,co k tomu dodat vice
mozna kdyby se nerozhazovaly prachy na všechny ty ekokraviny,tak by se nasel
způsob vyrobit dostatek levne energie ,ale lidi jsou furt nepoucitelny
hlavou zed neprorazis

Vojtěch

Jen upozorňuji, že energie se nevyjadřuje MW, ale v MWh.

Jan

Pokud by to vyrabelo 100 MW, tak by to bylo super, ale chtel bych videt vyslednou velikost. Pokud to udela 100 MWh, tak zalezi za jak dlouho. Jestli za rok, tak je to spotreba pro spise nizsi desitky domacnosti. Pro nejakou vesnici na pobrezi dobry. Ale to vcelku nic neresi,… Číst více »

Lykorian

Ten Velorex se mi opravdu líbí, do toho bych šel !

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?