Novinky ze světa AI #59: Podvádění při zkouškách, rychlejší komunikace s Gemini a rozpoznávání kočičí bolesti

V uplynulém týdnu na sebe strhla pozornost nadšenců do umělé inteligence především Apple konference WWDC a odhalení finalistek soutěže Miss AI. Přesto se však ve světě AI objevily i další méně či více kuriozní novinky, o nichž vás rádi informujeme v našem pravidelném speciálu.

Turecký student používal AI při testu. Skončil za to ve vězení

Student v Turecku se rozhodl si dopomoci k úspěchu u přijímacích zkoušek na univerzitu. Nepoužil k tomu však dnes již zřejmě staromódní papírový tahák ani chytrý telefon pod lavicí. Správné odpovědi si totiž nechal diktovat umělou inteligencí přímo do ucha, a to prostřednictvím miniaturního sluchátka. Celý systém byl pak velmi rafinovaný. Mladý muž do knoflíku své košile zabudoval kameru, kterou připojil na AI skrze router umístěný v podrážce jedné z bot. Jakmile tak objektiv zachytil otázku na papíře v testu, naskenoval ji, a umělá inteligence následně zpracovala odpověď, kterou pošeptala studentovi přímo do ucha.

Obrázek: Novinky ze světa AI #59: Podvádění při zkouškách, rychlejší komunikace s Gemini a rozpoznávání kočičí bolesti

O tom, že podvádět se nevyplácí, se přesvědčil i student z Turecka, který chtěl při testu využít přístup k AI. Foto: Freepik

Příběh však v tomto případě happyendem neskončil. Mladík na sebe upozornil podezřelým chováním, a byl tak poměrně rychle odhalen. Následky byly drsné: do situace se vložila policie a studenta umístila do vazby, kde by měl zůstat až do soudního procesu. Zadržena byla také další osoba, která mu měla v podvodu pomáhat. Zatím není jasné, jaký trest vychytralému uchazeči o studium na vysoké škole hrozí, je nejspíš zřejmé, že na svou vytouženou univerzitu se hned tak nepodívá – přinejmenším ne jako student.

Válečná sekera konečně zakopána? Musk stáhl svou žalobu na OpenAI

K  překvapivému rozuzlení sporů došlo tento týden v úterý, kdy technologický magnát Elon Musk stáhl svou žalobu proti společnosti OpenAI a jejím zakladatelům Samu Altmanovi a Gregu Brockmanovi, kterou před několika měsíci podal u kalifornského státního soudu. Ještě den předtím přitom firmu kritizoval za uzavření partnerství se společností Apple.

Přestože Musk možná věřil tomu, že by s žalobou u soudu uspěl, znalci již v minulosti upozornili na skutečnost, že případ je postaven na pochybném právním základě. Smlouva, která měla být klíčovým dokumentem ve sporu, totiž nebyla formální písemnou dohodou podepsanou všemi zúčastněnými stranami. Zakladatel společností SpaceX, Tesla a řady dalších však nejspíš stále trvá na tom, že OpenAI se příliš odchýlila od svých původních cílů vyvíjet obecnou umělou inteligenci (AGI) ve prospěch lidstva, a mnohem více nyní inklinuje ke komerčním zájmům. Žádná ze stran se zatím ke zrušení žaloby dále nevyjádřila.

Google pracuje na zlepšení komunikace s Gemini AI

Společnost Google podle všeho velmi brzy představí rychlejší způsob konverzace s chatbotem Gemini. Podobná funkce již sice v aplikaci pro posílání zpráv existuje, její spuštění je však poměrně náročné a uživatelsky nepříliš přívětivé. Jak ale ukazuje nová beta verze Google Messages (v češtině Zprávy), chce vývojář celý proces výrazně zjednodušit. K dispozici by tak mělo být nové plovoucí tlačítko, které vás s umělou inteligencí spojí během jediného ťuknutí.

Obrázek: Novinky ze světa AI #59: Podvádění při zkouškách, rychlejší komunikace s Gemini a rozpoznávání kočičí bolesti

Google podle všeho pracuje na zlepšení přístupu k chatbotovi Gemini. Funkce však zatím není dostupná veřejnosti. Foto: Unsplash

Funkce však zatím není k dispozici ani pro samotné beta testery, kteří na ni narazili detailním rozborem zdrojového kódu aplikace, a ani nejsou k dispozici žádné informace o tom, kdy by mohla do Zpráv dorazit. Google však nedávno oznámil řadu novinek pro Android a naznačil i možnost aktualizace Google Messages, takže je možné, že tuto funkci přidá již brzy.

Umělá inteligence překonala člověka v detekci rakoviny prostaty

Nedávná vědecká studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet Oncology přišla s překvapivým závěrem: AI je v odhalení rakoviny prostaty úspěšnější než radiologové. Autoři práce navíc uvedli, že umělá inteligence se potýká s o polovinu nižším počtem falešně pozitivních výsledků. Ačkoliv se v minulosti již objevily zprávy o tom, jak AI zlepšuje výkon pracovníků ve zdravotnictví, přímé srovnání efektivity práce mezi radiology a jazykovými modely zatím v klinickém výzkumu – a v takovém rozsahu – provedeno nebylo.

Obrázek: Novinky ze světa AI #59: Podvádění při zkouškách, rychlejší komunikace s Gemini a rozpoznávání kočičí bolesti

Umělá inteligence se zdá být v diagnostice rakoviny prostaty úspěšnější než člověk. Foto: Pixabay

Zapojení AI do diagnostiky rakoviny (nejen) prostaty by mohlo být velmi přínosné. Radiologie se totiž v poslední době obecně potýká s problémy s nedostatkem odborného personálu. Určení správné diagnózy, zpravidla podložené vyšetřením magnetickou rezonancí, pak vyžaduje dostatek zkušeností a znalostí. Umělá inteligence tak v tomto ohledu může pomoci.

AI v aplikaci CatsMe! pozná, když vaši kočku něco trápí

Japonská média upozornila na nebývalý úspěch aplikace CatsMe!, která slouží především majitelům koček. Není se přitom čemu divit, jelikož země vycházejícího slunce se dlouhodobě potýká s klesající porodností a stárnutím populace, takže si stále více lidí pořizuje čtyřnohého mazlíčka jako společníka. V těchto případech pak může přijít vhod právě aplikace CatsMe! využívající umělou inteligenci k rozpoznání toho, zda kočka trpí bolestí. Nástroj tak pomáhá především začínajícím chovatelům k tomu, aby nemuseli absolvovat časté návštěvy u veterináře, které mnohdy stresují zvíře i majitele. AI model, který aplikaci pohání, byl vycvičen na zhruba 6 000 kočkách, a podle vývojářů dosahuje až 95% přesnosti. S přibývajícími daty od uživatelů se nejspíš bude ještě zlepšovat.

Součástí aplikace, která je již dnes zpoplatněna,  je také možnost spravovat data o více zvířatech, katalogizovat jednotlivé záznamy a poskytovat personalizované rady. Pokud máte zájem si její funkce vyzkoušet, můžete tak učinit prostřednictvím 14tidenní zkušební verze.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte