Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?

Po skoro přesně třech letech od uvedení legendárního IQOS 3 Duo přišli vývojáři z Phillip Morris s novou generací zařízení IQOS. Jmenuje se ILUMA a oproti předchozím verzím je z technologického hlediska zcela revoluční. Důraz na exkluzivní design ale IQOSu zůstal. Více v naší recenzi.

Čeští uživatelé nahřívaných tabákových výrobků mohou od 15. listopadu koupit zcela novou generaci zařízení IQOS. Firma tuto produktovou řadu už nějakou dobu testovala třeba v Japonsku a od tamních uživatelů unikaly na internet spokojené recenze.

Obrázek: Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?

IQOS ILUMA Prime je nejvyšším z modelů. Odpovídá tomu design a zpracování. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris

Sám IQOS užívám už od roku 2017, kdy byl poprvé uveden na český trh a po zkušenostech s předchozími verzemi jsem se na Ilumu docela těšil. Krátce po představení Ilumy českým uživatelům jsme jeden kus zařízení Prime obdrželi na zkoušku i do redakce. A po deseti dnech užívání nového modelu musím říct: (skoro) dokonalý nahřívaný tabákový výrobek je konečně tady!

Designovka pro náročné

Produktová řada ILUMA zahrnuje trojici různých zařízení. Low-cost verze ILUMA One stojí 1 090 Kč a připomíná již nevyráběný IQOS Multi. Zařízení nemá oddělitelný nařívač, náplně se vkládají přímo k nabíječce. Výrobek je tak menší, lehčí a tudíž i levnější.

Střední třídu nové řady představuje zařízení ILUMA (bez přízviska), které je na první pohled skoro totožné s předchozí verzí IQOS 3 Duo. Liší se jen v nahřívači, který je zcela nový, vyrobený z kovu a má odlišnou technologii nahřívání (vysvětlíme dále). Klasickou Ilumu pořídíte za 1 690 Kč.

Trojici nových produktů uzavírá luxusní IQOS ILUMA Prime s cenovkou 2 790 Kč. Phillip Morris u svých „ajkosů“ vždy dbal i na designovou stránku věci a snažil se užívání nikotinu povýšit na skoro až módní úroveň. Uživatelé si mohli dokupovat různobarevné kryty, nemluvě o vizuálně zajímavých limitovaných edicích. Tyto produkty vždy měly ambici sbírat ceny za design a zejména předešlý model Duo nebo elektronická cigareta VEEV se tvářily, jako by se zrodily na rýsovacích prknech v centrále Applu. ILUMA Prime tuto tradici nejen drží, ale dotahuje přímo na vrchol.

Obrázek: Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?

Nová generace zařízení IQOS ILUMA přichází na tech ve třech variantách: ILUMA, ILUMA Prime a ILUMA One. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris

Jako první vás na ILUMA Prime překvapí celokovové provedení jak nahřívače, tak i baterky. Oproti předešlým verzím je ale kryt odklápěcí do strany (místo vyklápěcí jako u prostředního modelu ILUMA, potažmo předchozího Duo). Látkový kryt drží u zařízení na obou stranách magnetky. Kryt se ale odklápí jen na jednu stranu, na druhé straně drží „napevno“. Uživatelé opět mohou zakoupit kryty v různobarevném provedení, takže nepřijdou o možnost customizace vzhledu.

Samotné odklápění je ale pro dlouhodobé uživatele IQOSu trochu nezvyklé. Zařízení má pravidelný tvar a obě strany látkového obalu jsou na omak podobně široké, takže například potmě nebo na ulici často chvíli trvá, než přijdete na to, kterou stranu „odlepit“. Látkový obal také sice působí poměrně pevně a kvalitně, ale nejspíš na něm časem začnou ulpívat nečistoty.

Zasadních změn doznal i nahřívač, který je u modelů ILUMA Prime a ILUMA shodný. Je o něco těžší, než předchozí verze, ale kovové provedení s matným povrchem působí v ruce velmi příjemně a pocitově se opravdu blíží posledním generacím iPhonů. Designově jde o rozhodně velký posun oproti předchozím plastovým nahřívačům, které se navíc často zanášely a musely se čistit. Z hlediska customizace vzhledu pak mají uživatelé možnost koupit si nové různobarevné kroužky na horní část nahřívače.

Čištění? Konec uchošťourům

A tady se dostáváme k té nejzásadnější inovaci, kterou nová řada ILUMA přináší. Obecně, nahřívané tabákové výrobky fungují na principu nahřívání tabákové náplně na teplotu kolem 300 stupňů Celsia, aby došlo k uvolnění aerosolu bez škodlivých látek vznikajících hořením. Předchozí generace IQOSu náplň nahřívaly pomocí keramické čepele, na kterou se nasunula náplň. Uživatelé mi jistě dají zapravdu, že toto řešení bylo dost nepraktické.

Nahřívač bylo nutné zhruba po každé krabičce čistit speciálním „štětečkem“, po vykouřeném kartonu pak bylo nutné odstranit usazeniny pomocí bavlněných tyčinek, podobných hygienickým „uchošťourám“. Ani pravidelné čistění ale nedokázalo zařízení před usazeninami úplně uchránit, což mělo výrazně negativní dopad na chuťový požitek z užívání. A jednou za čas tak bylo nutné zakoupit nový horní kryt nahřívače nebo rovnou nový nahřívač. Tomu se uživatel ostatně nevyhnul ani v případě, kdy třeba náplň do nahřívače omylem zasunul filtrem, nikoliv tabákem, takže se čepel zničila. A ač jsem já sám jsem zlomení čepele nikdy neřešil, prý bylo poměrně běžné.

Technologii na pozadí nového produktu jsme si rozebrali v článku IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?

V zařízení ILUMA ale žádnou čepel nenajdete. Nahřívání totiž nově probíhá díky indukci. Každá z náplní Terea má v sobě malý kovový proužek, který se zahřeje pomocí indukčního proudu po vsunutí náplně do nahřívače. V nahřívacím prostoru se tak už neusazují žádné nečistoty, zařízení není třeba čistit a chuťový požitek je vždy stejný. Tedy tak to alespoň udává výrobce. Když se po použití zkusíte podívat na dno nahřívací komory, můžete tam vidět zkondenzovanou vlhkost a některé náplně napohled trochu prosakují. Po deseti dnech testování žádné změny chuti nepozoruji, ale dlouhodobé užívání ukáže, jestli nebude nutné jednou za čas nahřívač opatrně vyčistit. Užívání je ale v tomto ohledu pořád řádově pohodlnější, než u dřívějších modelů.

Obrázek: Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?

Rozebrané náplně ukrývají vlastní „čepel“. Na konci náplně je navíc další filtr, který mj. brání vysypávání tabáku do zařízení. Foto: Se souhlasem Philip Morris

Pozitivní také je, že nahřívač má schopnost automatického spuštění po zasunutí náplně. Odpadá tak nutnost mačkat tlačítko pro spuštění. Na druhou stranu, ekologicky orientovaní uživatelé určitě namítnou, že miliardy plechových proužků v náplních Terea jdou proti dnešnímu trendu snižování množství odpadu, které lidstvo každodenně produkuje. Použité náplně je však možné přinést na sběrná místa IQOSu, kde je zrecyklují.

Nová aplikace? Méně je někdy více

Firma při uvádění nového produktu na trh nezapomněla ani na aktualizaci aplikace IQOS. Ta dříve umožňovala poměrně širokou škálu customizace zařízení, zejména změnit typ vibrací nebo intenzitu osvětlení. Spárování ale působilo poměrně krkolomně a mě osobně se málokdy povedlo na první pokus. A po počátečním nadšení z možnosti nastavit si úplně cokoliv jsem ji už zpravidla nikdy nezapnul, protože k tomu uživatelsky prostě nebyl důvod. Funkce Bluetooth u dřívějších modelů působila spíše jako relikt éry 2010´s, kdy „vše muselo být online“, i když to často nedávalo smysl.

Nová aplikace nabízí jen pár základních voleb, jako snížení intenzity LED indikátorů nabití na polovinu nebo zapnutí/vypnutí vibrací v určitých fázích užívání. ILUMA nabízí i chytrou funkci, kdy po dvojitém poklepání nahřívač vibrací ukáže, kolik ještě zbývá ze stávajícího nahřívacího cyklu. Osobně myslím, že většina uživatelů po původním nastavení už aplikaci znovu neotevře a že by se zařízení bez ní možná obešlo úplně. Ale osekaná verze působí mnohem příjemněji a uživatelsky přívětivěji, než verze dřívější a vývojáři si za to zaslouží plusový bod.

Závěrem

ILUMA představuje určitě pozitivní evoluci v rámci produktů IQOS. Vychytává hodně neduhů minulých generací a posouvá zařízení designově zase na novou úroveň. Užívání je příjemné a chuťově velmi uspokojivé. Vývojářům bych u modelu Prime vytknul nedotažený látkový kryt, který se neotevírá úplně intuitivně a slušel by mu nějaký vystouplý prvek, který by pomohl uživatelům orientovat se při otevírání po hmatu. Velké pozitivum je indukční nahřívání bez čepele, které řeší většinu dřívějších problémů.

Zdroj: Redakční test

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel P.

Co je to všechno platné, když je to podstatně slabší než starší IQOSy. Zvykl jsem si kouřit Amber a mám teď i Ilumu (starších verzí jsem se naštěstí nezbavil), na ní jsou Ambery podstatně slabší, v podstatě vůbec nekopou v krku, tedy minimální požitek. Zkoušel jsem krabičky z různých kartónů… Číst více »

GéTéčko

Ahoj Ondřeji, výborná recenze, co pomůže při rozhodování zda si nový iqos koupit, či ne. myFEEDBACK: 10/10! 🙂 P.S.: Oprav překlep pod druhou fotografii.: ,,Nová generace zařízení IQOS ILUMA přichází na tech ve třech variantách: ILUMA, ILUMA Prime a ILUMA One. Zdroj: Se souhlasem Philip Morris“ – namísto slova “tech“… Číst více »

Zdenek

Iluma je hnus ,zlatý stary iqos jemný kouř,iluma pali škrábe v krku a strašně protahuje

Renata

Dobrý den,
ILUMA pálí a škrábe v krku. Za mě vše špatně. Vrátila jsem se ke starší verzi a doufám, že zůstane i nadále v prodeji.

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?