Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Odvětví herního průmyslu prošlo za poslední dekádu obrovským pokrokem. V uplynulém roce pak zaznamenaly významný nárůst popularity zejména handheld konzole. Bude se podobným směrem ubírat i rok 2023?

Fenomén hraní videoher je v rámci moderní společnosti jakousi konstantou, která si v nejrůznějších formách zachovává své fanoušky napříč generacemi. Již dávno navíc neplatí, že jsou hry výsadou pouze počítačů či klasických stolních konzolí. Mnohem častěji se totiž gaming přesouvá z obývacích pokojů a heren přímo do rukou hráčů.

Potenciál tohoto „přenosného“ hraní videoher podrobila v uplynulých letech zkoušce zejména konzole Nintendo Switch, která sklidila mezi hráči obrovský úspěch. Pozadu však nezůstalo ani hraní na mobilních telefonech a tabletech. Specifickou kategorii gamingu pak představují také virtuální reality, které se v poslední době těší velké oblibě.

Rok 2022 se svou herní myšlenkou nesl v podobném duchu, a měli jsme tak možnost vidět pokračující trend popularity hybridního handheldu Nintendo Switch, zejména v souvislosti s vydáním OLED verze této konzole na konci roku 2021.

Nintendo Switch po letech získal rovnocenného soupeře

Konkurence však neusnula na vavřínech, a v loňském roce tak favorit mezi přenosnými konzolemi dostal do ringu úctyhodného oponenta v podobě zařízení Steam Deck. Za jeho vývojem stojí společnost Valve, která má pod palcem mimo jiné největší trh s počítačovými hrami, platformu Steam.

Obrázek: Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Handheld Steam Deck je novým šampionem na poli přenosných herních konzolí. Zdroj: Unsplash

Právě nemožnost pohodlně využít knihovnu her na Steamu i mimo PC byla jedním z limitujících faktorů, které se však vývojáři Valve rozhodli vzít si k srdci. Jejich handheld Steam Deck tak podporuje do určité míry prakticky všechny hry, které jsou běžně určeny pro počítač. Zařízení navíc umožňuje celou řadu dalších funkcí, které u přenosných konzolí nebyly dosud k vidění – například instalaci vlastního operačního systému. Steam Deck tak bezpochyby vyvolal malou herní revoluci, a je otázkou, jak na ni dosavadní král na trhu handheldů Switch zareaguje.

Nezahálí ani indie výrobci

Ani méně známé značky však v roce 2022 nezahálely. Úspěchu se tak dočkala například konzole Analogue Pocket, která byla vydána koncem roku 2021, loni však využila potenciál trhu naplno, a v rámci produktového designu se jí podařilo získat několik prestižních cen.

Obrázek: Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Inovativním prvkem konzole Playdate je klička sloužící např. k ovládání pohybu. Zdroj: Unsplash

Zajímavou novinkou, která se na pulty obchodů s elektronikou dostala v únoru 2022, je pak zařízení Playdate, které pochází z dílny společnosti Panic. Klasický vzhled přenosné konzole, který můžeme znát z minulých generací handheldů Nintendo, doplňuje speciální klika, která zde plní roli jakéhosi joysticku a slouží k rozšíření herních ovládacích prvků.

Obrázek: Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Konzole Analogue Pocket je důkazem, že původní design handheldů je stále populární. Zdroj: Se souhlasem Analogue

Co přinese budoucnost handheld gamingu?

Dá se očekávat, že nastavený směr vývoje přenosných konzolí bude pokračovat i nadále. Steam Deck přinesl do těchto vod nový vítr, a je otázkou, jak na úspěch handheldu zareaguje Nintendo. Konzole Switch totiž kromě nového displeje nenaznala žádného hardware upgradu, a je tedy možné, že se brzy dočkáme další generace.

Neradno však podcenit ani menší společnosti, které v roce 2022 dokázaly, že i s malým kašpárkem se dá udělat velké divadlo. Jisté ovšem je, že gaming tu s námi bude i v nadcházejících letech, a je jen na samotných vývojářích, aby se chopili nových příležitostí a ukázali tak trhu, že videohry prakticky neznají hranic.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním