Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Odvětví herního průmyslu prošlo za poslední dekádu obrovským pokrokem. V uplynulém roce pak zaznamenaly významný nárůst popularity zejména handheld konzole. Bude se podobným směrem ubírat i rok 2023?

Fenomén hraní videoher je v rámci moderní společnosti jakousi konstantou, která si v nejrůznějších formách zachovává své fanoušky napříč generacemi. Již dávno navíc neplatí, že jsou hry výsadou pouze počítačů či klasických stolních konzolí. Mnohem častěji se totiž gaming přesouvá z obývacích pokojů a heren přímo do rukou hráčů.

Potenciál tohoto „přenosného“ hraní videoher podrobila v uplynulých letech zkoušce zejména konzole Nintendo Switch, která sklidila mezi hráči obrovský úspěch. Pozadu však nezůstalo ani hraní na mobilních telefonech a tabletech. Specifickou kategorii gamingu pak představují také virtuální reality, které se v poslední době těší velké oblibě.

Rok 2022 se svou herní myšlenkou nesl v podobném duchu, a měli jsme tak možnost vidět pokračující trend popularity hybridního handheldu Nintendo Switch, zejména v souvislosti s vydáním OLED verze této konzole na konci roku 2021.

Nintendo Switch po letech získal rovnocenného soupeře

Konkurence však neusnula na vavřínech, a v loňském roce tak favorit mezi přenosnými konzolemi dostal do ringu úctyhodného oponenta v podobě zařízení Steam Deck. Za jeho vývojem stojí společnost Valve, která má pod palcem mimo jiné největší trh s počítačovými hrami, platformu Steam.

Obrázek: Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Handheld Steam Deck je novým šampionem na poli přenosných herních konzolí. Zdroj: Unsplash

Právě nemožnost pohodlně využít knihovnu her na Steamu i mimo PC byla jedním z limitujících faktorů, které se však vývojáři Valve rozhodli vzít si k srdci. Jejich handheld Steam Deck tak podporuje do určité míry prakticky všechny hry, které jsou běžně určeny pro počítač. Zařízení navíc umožňuje celou řadu dalších funkcí, které u přenosných konzolí nebyly dosud k vidění – například instalaci vlastního operačního systému. Steam Deck tak bezpochyby vyvolal malou herní revoluci, a je otázkou, jak na ni dosavadní král na trhu handheldů Switch zareaguje.

Nezahálí ani indie výrobci

Ani méně známé značky však v roce 2022 nezahálely. Úspěchu se tak dočkala například konzole Analogue Pocket, která byla vydána koncem roku 2021, loni však využila potenciál trhu naplno, a v rámci produktového designu se jí podařilo získat několik prestižních cen.

Obrázek: Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Inovativním prvkem konzole Playdate je klička sloužící např. k ovládání pohybu. Zdroj: Unsplash

Zajímavou novinkou, která se na pulty obchodů s elektronikou dostala v únoru 2022, je pak zařízení Playdate, které pochází z dílny společnosti Panic. Klasický vzhled přenosné konzole, který můžeme znát z minulých generací handheldů Nintendo, doplňuje speciální klika, která zde plní roli jakéhosi joysticku a slouží k rozšíření herních ovládacích prvků.

Obrázek: Ohlédnutí za handheld gamingem v roce 2022. Co lze čekat letos?

Konzole Analogue Pocket je důkazem, že původní design handheldů je stále populární. Zdroj: Se souhlasem Analogue

Co přinese budoucnost handheld gamingu?

Dá se očekávat, že nastavený směr vývoje přenosných konzolí bude pokračovat i nadále. Steam Deck přinesl do těchto vod nový vítr, a je otázkou, jak na úspěch handheldu zareaguje Nintendo. Konzole Switch totiž kromě nového displeje nenaznala žádného hardware upgradu, a je tedy možné, že se brzy dočkáme další generace.

Neradno však podcenit ani menší společnosti, které v roce 2022 dokázaly, že i s malým kašpárkem se dá udělat velké divadlo. Jisté ovšem je, že gaming tu s námi bude i v nadcházejících letech, a je jen na samotných vývojářích, aby se chopili nových příležitostí a ukázali tak trhu, že videohry prakticky neznají hranic.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?