Chytrý vyhledávač je jen začátek. Microsoft chce AI postupně zabudovat do většiny svých produktů. A může jít o obrovský krok kupředu, který ušetří pracujícím i běžným uživatelům spoustu času při práci s digitálními dokumenty.
Jen několik málo týdnů nás podle všeho dělí od představení vylepšených aplikací kancelářského balíku Microsoft Office s funkcemi umělé inteligence. Podle serveru The Verge se technologický gigant chystá ukázat, co dokáže jeho technologie Prometheus AI a jazyková AI od OpenAI pro aplikace Word, PowerPoint, Outlook a další aplikace Microsoft 365 již letos v březnu. Microsoft představil vylepšený Bing, který díky modelu Prometheus, jenž pracuje s jazykovými modely od OpenAI, dokáže generovat konverzační odpovědi na vyhledávací dotazy.
Jak funguje model Prometheus?
Prometheus je víc než jen nová verze stávajících nástrojů, jako je ChatGPT: kombinuje rozsáhlé jazykové modely OpenAIse zkušenostmi Microsoftu z vyhledávače Bing a s jeho daty. Microsoft k uživatelským dotazům přidává kontext, včetně místa, data a času, a zároveň rozděluje dotazy do více paralelních vyhledávání, čímž se snaží urychlit jejich zpracování a zlepšit kvalitu výsledků. Výsledky jsou následně rozkouskovány a použity jako vstupy do modelu, který hledá nové odpovědi pro dotazy, jež mohou vyplynout z předchozích vyhledávání, což je přístup, který Microsoft popsal jako virtuální smyčku (z angl. virtual loop).
Kromě toho společnost představila nový prohlížeč Edge s vestavěným „AI kopilotem“, jakýmsi virtuálním asistentem, který je rovněž poháněn modelem Prometheus. Tlačítko v pravém horním rohu poskytuje uživatelům rychlý přístup k nové funkci AI chatu Bing. Je to velmi podobné, jako mít ChatGPT přímo v prohlížeči.
Ušetřete tisíce za kancelářský balík Microsoft Office: Jaké jsou nejlepší alternativy Office zdarma?
Jaké funkce umělá inteligence v MS Office nabídne?
Microsoft chce, aby jeho AI v nástrojích Office dokázala např. generovat grafy a grafiku pro použití v PowerPointu nebo Excelu. Chybět nebude ani funkce generování textu tak, jak ji známe z nástrojů OpenAI. Další zajímavou funkcí je např. vyhledávání v e-mailech a navrhování odpovědí na jednotlivé e-maily. Pokud byste tedy e-mailového klienta poprosili o odeslání zprávy vašemu týmu, že se dnes necítíte dobře, umělá inteligence by automaticky napsala e-mail a rozeslala ho správným lidem.
Never ever thought I’d share a video of Bing Search, ohh well here we are.
This is insane 😱🙇🏻♂️👏🏻
— Linus ●ᴗ● Ekenstam (@LinusEkenstam) February 11, 2023
To, že Microsoft zřejmě spěchá se spuštěním nových funkcí svých produktů využívajících umělou inteligenci, není žádným překvapením. Společnost pravděpodobně hodlá postupovat rychle, aby její produkty začalo používat co nejvíce lidí dříve, než Google stihne spustit pro veřejnost svého konkurenta s názvem Bard. Podle všeho měl Microsoft původně představit nový Bing již koncem února, ale jeho spuštění posunul a naplánoval jej ještě před oznámením Barda od Googlu. To nakonec stejně nevyšlo, protože Google kvůli tiskovce Microsoftu posunul představení Barda ještě o den dříve. Jako šťastný krok se to ale neukázalo.
Společnost také jistě bude nadále rozšiřovat seznam funkcí poháněných umělou inteligencí, vzhledem k tomu, že minulý měsíc podepsala investici do OpenAI v hodnotě stovek miliard Kč. Hovoří se také o investici, v rámci které by Microsoft získal 49% podíl ve společnosti OpenAI.
Zdroje: The Verge