Uspěchal Google prezentaci umělé inteligence? Bard poskytl nejasnou odpověď a akcie padají

Spletla se umělá inteligence Googlu, nebo odpověď jen nepochopili uživatelé? Dva tábory se nyní hádají a valuace internetového giganta padá více než 2 biliony korun. Za propadem ceny akcií stojí i fakt, že Microsoft představil zajímavější inovace a Googlu podle investorů ujíždí vlak.

AI není perfektní a nějakou chvíli ještě nebude. To by samo o sobě nevadilo, ale závod nutí giganty k rychlým krokům a možná i trošku unáhleným prezentacím. Poslední obětí se stal Google, který zveřejnil odpověď své umělé inteligence Bard postavené na vlastním jazykovém modelu LaMDA na poměrně jednoduchou otázku. Odpověď však část veřejnosti označuje za nesprávnou, druhá upozorňuje na fakt, že jde spíše o jazykový problém, než o faktický.

Giganti shodili rukavice. Microsoft zařadil svou prezentaci novinek kolem vyhledávače Bing a prohlížeče Edge na úterý, aby předehnal Google a jeho na středu plánovanou tiskovou konferenci. To se Google nelíbilo, a tak se rozhodl své novinky ukázat veřejnosti už v pondělí. Zda to bylo správné rozhodnutí je otázkou.

Chyboval Bard v odpovědi na otázku?

Umělá inteligence dostala od Googlu pro demonstraci otázku „O jakých nových objevech Webbova vesmírného dalekohledu mohu povědět svému devítiletému dítěti?“ AI správně odpověděla, že objevů je více a začala je vyjmenovávat. Na první pohled se chyb nedopustila, ale pokud se zaměříte na zmíněná fakta, můžete mít problém s 3. bodem odpovědi.

Bard zde tvrdí, že Webb jako první v historii pořídil snímek exoplanety, tedy planety podobné Zemi mimo naši soustavu. To však není úplně pravda, neboť 2M1207b je první zachycenou exoplanetou a první objevenou obíhající kolem hnědého trpaslíka. Poprvé ji zachytil dalekohled VLT (Very Large Telescope) v Chile v roce 2004. Že jde o planetu bylo potvrzeno po roce pozorování v roce 2005.

Správná odpověď, kterou si jen někteří špatně vyložili

Ačkoliv jde o slovíčkaření, Google Bard se podle všeho nezmýlil. Odpověď lze totiž chápat i jinak. JWST totiž podle odpovědi zachytil první fotografie nějaké planety (first pictures of a planet…). A tou nějakou planetou může být skutečně HIP 65426 b, kterou Webb svým obřím zrcadlem minulý rok zachytil.

Mnozí si myslí, že za propadem ceny akcií Googlu (resp. jeho matky Alphabet Inc.) je právě údajná chyba umělé inteligence. Důvodu zde však bylo mnohem více. Zaprvé došlo k drobné korekci u většiny technologických titulů v USA, zadruhé pak Microsoft zkrátka v roli outsidera s malým tržním podílem ve vyhledávání představuje zajímavý svěží vítr, který je pro uživatele zajímavý. Pomyslná chyba v odpovědi tak pravděpodobně hrála jen minimální roli.

Obrázek: Uspěchal Google prezentaci umělé inteligence? Bard poskytl nejasnou odpověď a akcie padají

Souboj gigantů na poli internetového vyhledávání bude znamenat řadu zajímavých novinek, které mohou výrazně změnit podobu internetu tak, jak ho dnes známe. Držte si klobouky, bude to jízda… Foto: Unsplash

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?