Otestovali jsme to nejlepší z produkce Huawei na vaše zápěstí. Chytré hodinky Huawei Watch 4 Pro Elite s titanovým tělem a podporou eSIM nabízí pokročilé zdravotní funkce včetně EKG. Na rozdíl od konkurenčních modelů Samsungu a Applu pak vydrží na jedno nabití klidně i několik týdnů. Jaké jsou a stojí prémiový model za pořízení?
Nástupce modelu Watch 3 Pro dostal plnohodnotný operační systém v podobě HarmonyOS a v mnoha ohledech dospěl. Huawei si v oblasti wearables věří, čemuž odpovídá i cena, která se nyní pohybuje kolem 15 000 Kč.
Proč je cena tak vysoká? Na první pohled je jasné, že byly použity prémiové materiály. Hodinky jsou vyrobeny z titanové slitiny TC4, tedy 4. stupně, který je o poznání odolnější než často používaný 2. stupeň. Je samozřejmě také dražší, což se projevilo na ceně hodinek, ale pozitivně také na jejich odolnosti. Odolnost doplňuje sférické safírové sklo, které je v tomto segmentu unikátem. Cenu navyšuje také eSIM LTE modem či rychlejší procesor, díky kterému je možný běh plnohodnotného operačního systému v podobě HarmonyOS.
Obsah balení
U verze „Elite“ s titanovým řemínkem se v balení vedle bezdrátové kolébky pevně připojené k USB kabelu nachází také náhradní články pro jeho prodloužení. Nabíječka na standardu QI je magnetická, takže se po přiložení k zadní straně hodinek sama přichytí.
Po rozbalení krabičky s hodinkami budete chtít provést spárování s chytrým telefonem. Po nastavení základních vlastností včetně jazyka můžete přejít k instalaci aplikace Huawei Zdraví do vašeho Android či iOS zařízení. Bohužel pro uživatele Androidu není aplikace dostupná prostřednictvím Google Play. Pokud máte Huawei telefon, tak je párování o něco jednodušší. Instalace aplikace a vytvoření Huawei účtu zabere několik minut. Samotné párování je potom bleskové a je při něm třeba povolit např. přístup hodinek k notifikacím telefonu.
Operační systém s možností instalovat aplikace
HarmonyOS po letech vývoje dospěl a dnes již působí výrazně promyšleněji a odladěně. Může za to i vyšší výkon hodinek, který výrobci umožnil nasadit lepší animace a celkově zlepšil uživatelský zážitek. Nutno podotknout, že systém byl bleskově rychlý i v případě starších hodinek Huawei, ale jeho rozšíření o další aplikace nebylo u většiny modelů možné.
Na první pohled potěší možnost instalovat aplikace 3. stran. V obchodě s aplikacemi tak lze stáhnout např. Adidas Runner či eSound Music. Na známější aplikace typu Spotify či Strava však zatím musíte zapomenout. Hodinky jsou v tomto směru ideální pro uživatele, kteří podobné aplikace nevyužívají a spokojí se s předinstalovanými aplikacemi. Ty jsou v případě sportovních a zdravotních funkcí velmi dobré. Horší je situace u sociálních sítí a sportovních aplikací 3. stran, které řada uživatelů používá pro sdílení svých sportovních úspěchů. Tam má Huawei stále mezery.
V systému je velmi dobře implementovaná dotyková klávesnice, kdy není problém na hodinkách odpovídat na SMS zprávy a vyhledávat v obchodu s aplikacemi. Snadné je i psaní poznámek a je až překvapivé, jak přesně lze na malém displeji hodinek psát.
Displej
Kulatý 1,5″ LTPO AMOLED displej s maximálním jasem 1 000 nitů je dostatečně viditelný i za slunečného dne. Občas však čitelnost textů a ovládacích prvků komplikují odrazy, kterých zahnuté safírové sklo produkuje nemalé množství. Nejde o nic zásadního, ale toto vnímám jako jednu z mála nevýhod zahnutého designu krycího skla.
Jemné rozlišení 460 × 460 px společně s LTPO technologií znamenají opravdu kvalitní a jemný displej. Ten je schopen fungovat v režimu Always ON i v režimu zapnutí pomocí pohybu rukou. Se zapnutým Always On se s výdrží baterie dostanete na cca 48 hodin, což není zrovna mnoho. Odpovídá to však konkurenci, která s chytřejším operačním systémem také delší dobu fungovat nedokáže.
Hardware a senzory
Hodinky Huawei Watch 4 Pro jsou pohání čip Snapdragon Wear 5100 doplněný 2 GB RAM a 32GB úložištěm pro hudbu a aplikace. Zmíněný eSIM LTE modem doplňuje Bluetooth 5.2 a Wi-Fi konektivitu. Hodinky dokáží měřit i vodní a náročné outdoorové sporty, takže není překvapením, že odolávají vodě a prachu dle normy IP68 a také se mohou pochlubit voděodolností do hloubky 5 ATM. Jsou tak schopny i delšího ponoru. Certifikace EN 13319 potvrzuje, že je s hodinkami možné bezpečné potápění až do hloubky 30 metrů.
Hodinky Huawei Watch 4 přinášejí sadu funkcí pro sledování zdravotního stavu (optické měření srdečního tepu, měření EKG, měření okysličení krve či teploty pokožky). K dispozici je přes 100 sportovních módů pro monitoring a analýzu sportovních výkonů. Nechybí např. možnost tvorby běžeckých tréninkových plánů a posouzení běžeckého výkonu. Netradičně jsou dispozici také funkce sledování teploty vody a kompas pro potápění.
Platit hodinkami zatím v ČR nejde a aplikace Huawei Peněženka tak slouží pouze k nahrávání věrnostních karet. Billa kartičku s sebou tedy mít můžete kdekoliv, ale placení zatím hodinkami možné není (i když NFC a potřebné technologie obsahují).
Hodinky mají úložiště o kapacitě 32 GB. Úložiště slouží pro uložení písniček a aplikací. Aplikací jsou zatím k dispozici jen nižší stovky a pro našince je většina z nich nezajímavá. Na hudbu je však místo využitelné dobře.
Duální GPS je ve spojení s Petal Maps ideální pro navigování v terénu i ve městě. Petal Mapy navíc nejsou vůbec špatné a pokud chcete po městě chodit jako „místňák“, budete s navigačními instrukcemi na zápěstí fungovat skutečně nenápadně.
Do budoucna podle výrobce můžeme očekávat i funkci optického měření hladiny cukru v krvi. Díky tomu budou schopny upozornit na hrozící hyperglykémii. Otázkou je, zda funkci Huawei aktivuje také pro Evropský trh. Zatím v dostupných funkcích není.
eSIM aneb telefon na zápěstí i bez smarthonu v kapse
eSIM využijete např. při sportu, kdy s sebou díky její přítomnosti nemusíte nosit telefon. Stačí si u operátora pořídit další číslo s eSIM a nastavit ho do hodinek. Bohužel, funkci kdy telefon i hodinky sdílí stejné číslo v ČR operátoři pro tyto hodinky nenabízí. Jde totiž o technologii, kterou je nutné implementovat na úrovni sítě a operátoři ji zatím implementují především pro hodinky Applu.
Hodinky pro eSIM nicméně nabízí chytré funkce a umí ji např. vypnout ve chvíli, kdy jsou hodinky připojeny k telefonu a stejně tak ve chvíli, kdy nejsou nasazeny na ruce. Pokud tedy uživatel šetřit energii tímto způsobem chce. Posílání i přijímání SMS není s hodinkami problém a dokáží v tomto směru nahradit telefon. Kvalita mikrofonu a reproduktoru nejen pro hovory ze zápěstí je překvapivě dobrá. Jedinou nevýhodou je fakt, že hodinky se zapnutou eSIM mají o přibližně polovinu kratší výdrž na nabití. Se zapnutou eSIM se dostanete na cca 3 dny. Bez ní jste na 5 dnech a v ultra úsporném módu dokonce na cca 20 dnech.
Rychlý zdravotní přehled aneb doktor na vašem zápěstí
Hodinky Huawei Watch 4 Pro jsou vybaveny optickým senzorem srdečního tepu TruSeen 5.0+, jenž Huawei implementoval již do své řady hodinek Watch GT 3. Tento senzor srdce se řadí mezi nejpřesnější na trhu. Díky EKG a dalším senzorům pak dokáže velmi přesně zjistit informace o zdravotním stavu nositele.
Novou funkcí je tzv. jednorázové měření, které dokáže za minutu zaznamenat EKG, tep, saturaci kyslíku v krvi, stres, teplotu, tuhost cév a kvalitu dýchání. Stačí spustit aplikaci kliknutím na ikonku srdce s endoskopem a dojde ke spuštění rychlého testu. Pro správné měření je nutné následovat pokyny na obrazovce zařízení.
Většina zmíněných funkcí (kromě tuhosti cév a kvality dýchání) již byla přítomna v předchozích modelech hodinek. Nyní jsou dostupné i formou komplexního testu.
Huawei má ve svém portfoliu mj. model hodinek s nafukovacím řemínkem pro měření krevního tlaku. Jak funguje a kdy vám může pomoci jsme popisovali v článku Když chytré hodinky zachraňují životy. Jak jsme ze zápěstí přišli na problémy se zdravím?
Závěr
Hodinky působí kvalitním dojmem a ze zpracování i použitých materiálů je zjevné, že jde o prémiový kus. Odpovídá tomu i hardwarová výbava, která v mnoha ohledech předhání konkurenci. Nadstandardní je také výdrž na baterii a až sem by nebylo moc co vytknout.
Pokud jste uživatel, který chce od hodinek především změřit sportovní výkony a potrpíte si na zdravotní funkce, jsou Watch 4 Pro dobrou volbou. Pokud však nedokážete sportovat bez své oblíbené aplikace, kterou už používáte roky, bude pro vás slabá podpora aplikací 3. stran omezující.
Je tedy nezbytné zvážit, jaký typ uživatele jste a podle toho se rozhodnout. Díky eSIM máte na zápěstí další telefon se spoustou zdravotních a sportovních funkcí. Být situace ohledně aplikací 3. stran o něco lepší, nebylo by prakticky co vytýkat. Hodinky jsou totiž v mnoha ohledech především otázkou vkusu. A pokud se vám líbí, tak jim ledacos odpustíte.
Výhody:
- Dlouhá výdrž na jedno nabití
- Podpora eSIM
- Kvalitní mikrofon a reproduktor
- Počet sportovních režimů
- Zdravotní funkce
- Kvalita zpracování
- Rychlý chod operačního systému
Nevýhody:
- Vysoká cena
- Omezený počet aplikací
- Kalendář jen s Huawei smartphony
- Absence bezkontaktních plateb
Zdroj: Redakce inSmart.cz