Vývoj robotů jde neustále kupředu, o čemž vás pravidelně informujeme. Nyní došlo k dalšímu fascinujícímu pokroku, jehož nejlepším důkazem je umělá ryba z dílny univerzit Cornell a University of Pennsylvania.
Podle týmu vědců dosud nic podobného nebylo provedeno. Robotická ryba připomínající perutýna má totiž „krev“. Uvozovky jsou zde zcela na místě, ve skutečnosti se totiž jedná o velmi multifunkční tekutinu, která rybou proudí.
Více o robotech a lidech:
- Robotizace ohrožuje skladníky, Handle je velmi efektivní
- Když automobily parkují automobily
- … A když roboti vyrábí roboty
Roboryba s robokrví
Typičtí roboti jsou složení z několika oddělených částí známých z běžných spotřebitelských produktů, které jim poskytují energii: často lithium-iontových baterií a podobně.
Krev nově vyvinuté ryby je však elektrolytickým roztokem, který slouží zároveň jako hydraulická kapalina a energetické úložiště podobné baterii. Výsledkem je téměř živě vypadající robot, který dokáže plavat až 36 hodin v kuse: Osmkrát déle než robot podobného designu bez umělé krve.
Jde zřejmě o první dokumentovaný a ve studii zveřejněný pokus svého druhu. Pokus bude nejrelevantnější pro roboty, ale smysl by dle týmu vědců měl najít i u dalších strojů, které k fungování vyžadují tekutinu: to ale například znamená i elektrická vozidla nebo letadla, kterým by mohla technologie pomoci.
Výzkum byl uveřejněn v prestižním peer-reviewed magazínu Nature. Cílem autorů studie mělo být zvýšení nezávislosti robotů – zdelšit dobu, kdy mohou nezávisle operovat. Dosud je totiž obvykle nutné dobíjet je v řádu desítek minut nebo několika málo hodin, zatímco lidé dokáží fungovat bez jídla mnohem déle (i bez vody, byť ne tak dlouho).