Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Závažnému obvinění čelí výrobce mobilních telefonů a elektroniky v souvislosti s představením nejnovějších vlajkových lodí Samsung Galaxy S23. Podle nezávislého rozboru společnost v rámci propagace svých zařízení využila upravené fotografie, které vydávala za originální snímky.

Produkty značky Samsung jsou známé pro své často inovativní technologické prvky, které přináší na trh nejen mobilních zařízení. V případě vlajkových modelů telefonů Samsung Galaxy to pak platí dvojnásob, jelikož jsou tyto často jakousi výstavní skříní toho, co společnost za pomoci kombinace aktuálně dostupného hardwaru i softwaru dokáže vykouzlit.

Obrázek: Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Mohou být prezentované fotografie pořízené telefony Samsung ve skutečnosti dílem umělé inteligence? Zdroj: Pixabay

Space Zoom ukazuje i věci, které neexistují

V případě kouzel však jde mnohdy pouze o iluzi, která má diváka zmást a odvést pozornost od skutečnosti, a právě o to se nejspíš Samsung pokusil. Nejnovější řada telefonů Galaxy totiž inzerovala schopnost až 100násobného přiblížení fotoaparátu, která tak získala označení Space Zoom mimo jiné díky tomu, že tímto zvětšením lze fotit například Měsíc či jiné vesmírné objekty.

Space Zoom funguje na bázi kombinace zvětšení samotného fotoaparátu, digitálního zoomu a technologie AI Super Resolution, kterou se pyšní exkluzivně zařízení Samsung. Právě umělá inteligence však měla na reklamních fotkách, které společnost využila k propagací této technologie, možná větší podíl, než by se mohlo na první pohled zdát.

Na internetovém fóru Reddit se totiž objevil příspěvek od jednoho z uživatelů, který podrobil prezentované snímky podrobné analýze a zjistil, že se s největší pravděpodobností jedná o fotografie výrazně upravené umělou inteligencí. Tu sice Samsung přiznává, problém ovšem je, že software podle všeho umístil do rozmazaných míst na fotce krátery, které se na daném místě na povrchu Měsíce vůbec nenacházejí. Fotografie tak působí na první pohled mnohem detailněji, snímek však neodpovídá skutečnosti.

Kritiku nesklízí pouze Samsung. V minulosti podobným nařčením čelily například telefony Huawei

Snímky Měsíce nevolaly vlnu podezření ze zfalšování poprvé. Před několika lety se s podobnou aférou potýkala společnost Huawei, která se také pokusila prezentovat autentické snímky naší přirozené družice. V tomto případě pak software telefonu na základě dostupné databáze fotografií Měsíce nedostatečně vykreslená místa pořízený obrázek jednoduše doplnil překryvem s těmito snímky.

Obrázek: Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Detaily, které by člověk běžně mohl pozorovat pouze s pomocí teleskopu, zvládá dnes vykreslit AI software. Zdroj: Unsplash

Vyvstává zde otázka, zda-li by se výrobci mobilních telefonů měli pouštět skutečně až do tak ambiciózních plánů a snah jako například zvěčnit na displeji detailní snímek Měsíce. Takové záběry by nejspíš měly zůstat v rukou klasických fotoaparátů či teleskopů s funkcí focení. Výrobci telefonů si tak velmi pravděpodobně ukousnuli větší sousto, než ve finále dokázali zvládnout.

Použití upravených snímků pro reklamní účely

Editované fotografie k marketingu neodmyslitelně patří, a pochopitelně není na místě předpokládat, že bychom se v dohledné době dočkali výhradně autentických obrázků. V případě, že se však společnost rozhodne takto upravené snímky použít, je na místě fotografii doplnit popiskem, že se jedná o obrázek vylepšený například za pomoci umělé inteligence.

Obrázek: Samsung využil klamavou reklamu. Namísto originálních fotografií prezentoval snímky Měsíce vylepšené s pomocí AI

Na autentické snímky Měsíce pořízené mobilním telefonem si pravděpodobně budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zdroj: Pixabay

Uvidíme, zda reakce uživatele na Redditu vyvolá nějakou odpověď přímo ze strany Samsungu a zda bude provedeno nějaké hlubší šetření celého incidentu. Nastíněná problematika však poukazuje na fakt, že AI začíná pronikat skutečně do všech různých sfér našich každodenních životů, a je-li za nějakým účelem použita, je na místě se na ni adekvátním způsobem odkázat.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Obrázek: Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Obrázek: Vrátí se Intel na výsluní? Nová architektura grafických karet Arc by se mohla vyrovnat Radeonům od AMD
Vrátí se Intel na výsluní? Nová architektura grafických karet Arc by se mohla vyrovnat Radeonům od AMD
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu