Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně

Policie nestíhá a často proto úplně ignoruje drobné přestupky, které však mohou místním obyvatelům značně komplikovat život. Řešení je možná překvapivě jednoduché. Kdokoliv, kdo si nainstaluje mobilní aplikaci, může pomoci s odhalováním přestupků. Aplikace Scout Park jde ještě dál – umožní na nahlašování dokonce vydělávat.

Ve švédském městě Uppsala byla nedávno spuštěna aplikace Scout Park, která svým uživatelům umožňuje získávat finanční odměnu za nahlášení špatně zaparkovaných vozidel. Podle slov Erika Englunda, výkonného ředitele společnosti Scout Park, jde o ideální ukázku tzv. „gig economy“, kde mohou ve volném čase přispět svou aktivitou všichni a ještě na tom vydělat.

Obrázek: Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně

Jednoduchá myšlenka by mohla ušetřit městu náklady na počet parkovacích asistentů. Lidem umožní vydělat nějakou tu korunu navíc. Foto: Freepik

Jednoduchá aplikace chce zlepšit situaci ve městech

Aplikace je přístupná všem švédským občanům starším 16 let s švédským rodným číslem. Umožňuje tak komukoli přivydělat si tím, že bude pomáhat parkovacím asistentům identifikovat vozidla porušující parkovací pravidla.

Jak nahlášení probíhá? Uživatel zadá lokalitu, fotografii či video a čas, kdy k přestupku došlo. Následně dojde ke kontrole nahlášeného jednání a pokud se potvrdí, získá dotyčný odměnu.

Pro řadu lidí by tato aplikace mohla představovat také  zajímavý přivýdělek a zároveň by mohla přispět k řešení neutěšené dopravní situace v okolí. Špatné parkování, žalostný technický stav některých aut či porušování předpisů jiným způsobem by tak mohly prakticky vymizet.

Obrázek: Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně

Žádné blokování chodníků a konec arogance některých řidičů? Kéž by. Foto: Freepik

Nahlašování přestupků jako přivýdělek?

Jde o práskačství? Záleží na úhlu pohledu. V mnoha ohledech si každopádně umíme přínos aplikace představit. Dojít by díky ní mohlo na úspory ve výdajích měst, šlo by o přivýdělek pro občany a výsledek může být např. zlepšení situace s parkováním a porušováním předpisů… Na druhou stranu bychom se neradi vrátili do dob, kdy soused donášel na souseda. I když zde jde zjevně o něco jiného.

Jistě by mnozí z nás přivítali podobnou aplikaci i v českém prostředí, a to dokonce i bez finanční odměny. Policie totiž často nestíhá podobné přestupky řešit. Díky možnosti zaslat informace o přestupku, lokalitu a fotodokumentaci, by se situace dala efektivněji kontrolovat.

V Česku by aplikace mohla narazit

Že nápad mnohé zaujal potvrzují i internetové diskuze. Jeden diskutující na Redditu k tématu poznamenal: „Přál bych si, aby tato věc existovala všude. A nejen pro nahlašování špatně zaparkovaných aut, ale hlavně pro nahlašování nebezpečného řízení, ignorování dopravních značek, rychlé jízdy v obytných zónách atd. Pošlete video řidiče porušujícího zákon příslušnému úřadu, on dostane pokutu a vy odměnu. I když vím, že samotná represe je až druhotná po bezpečném návrhu ulic, dočasně by to jistě situaci zlepšilo.

I když aplikace Scout Park zatím funguje pouze ve švédské Uppsale, představuje zajímavý nápad, jak ulehčit práci policistům a zlepšit situaci na ulicích a silnicích. Co na tuto myšlenku říkáte? Uvítali byste ji i u nás?

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miru

Zavání to jakýmsi udavačstvím? nechci žalovat, ale nahlásit to musím!!! Ne že by mi to nevadilo i tady u nás, kde je parkování po obou stranách silnice, mnohdy i přes čáru (nalajnovanou) a člověk neprojde ani sám či s pejskem, natož s kočárkem… Kolikrát jsem měla chuť urazit mu zrcátko,… Číst více »

Lukáš Voříšek

Na druhou stranu. Nebylo by lepší, kdyby se někteří jedinci naučili dodržovat pravidla? Třeba pro ně bude podobný krok motivací to už nedělat…

bajbot

Konecne, uz me stve jak furt blokuji jasne oznaceny vjezd a ja musim tlacit motorku po chodniku X metru.

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu