Nedostatek příležitostí k seberozvoji a osobnostního růstu, ztráta smyslu života a špatné psychické zdraví nová studie označila za faktory zvyšující rizika vzniku demence v pokročilejších letech. Vědci poukazují na důležitost seberozvoje a osobního štěstí během našich životů, kdy naše mozky stárnou.
Stále více výzkumů prokazuje na to, jak obrovský dopad má psychické zdraví na zdraví fyzické. Patří mezi ně i aktuální práce amerických neurologů publikovaná v časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.
Tým expertů zjistil, že špatná psychická pohoda, ztráta smyslu života a absence seberozvoje souvisí se stavem zvaným mírná kognitivní porucha (MCI), což je častý předchůdce demence, napsal s odkazem na výzkum list The Guardian.
Studie sledovala v průměru 14 let celkem 910 Američanů žijících ve státě Illinois. Posuzovala míru jejich duševní pohody a sledovala, zda se u nich vyvinula MCI nebo demence. Údaje od každého z nich experti shromažďovali pravidelně každý rok.
Práce, na níž se kromě amerických vědců podíleli i výzkumníci z Číny a ze Švédska, zjistila, že osoby, u kterých se vyvinula MCI, postrádaly smysl života tři roky před diagnózou a šest let před diagnózou vykazovali slabší úroveň osobnostního růstu.
Seberozvoj pro zdravé stárnutí
Dva roky před diagnózou MCI navíc vědci zaznamenali nižší úroveň psychické pohody. Současně měly osoby s MCI vyšší pravděpodobnost zhoršené psychické pohody oproti lidem bez této diagnózy. MCI byla diagnostikována celkem u 29 procent účastníků.
Demenci vědci v průběhu pozorování diagnostikovali v případě 34 procent účastníků. Výsledky práce jasně ukazují důležitost seberozvoje, karierního i osobnostního růstu a psychické pohody pro zdravé stárnutí.
Vědci upozornili, že se jedná pouze o studii pozorovací. Nelze z ní tedy vyvodit jasné závěry o příčinách a následcích. Účastníci měli všichni vysoké vzdělání, přičemž skupina zahrnovala hlavně jedince bílé barvy pleti a ženy. To může zkreslovat.
Expert na Alzheimerovu chorobu a jeden z autorů práce Richard Oakley ovšem zdůraznil existenci silných a věrohodných důkazů o tom, že psychická pohoda a společenská aktivita během stárnutí snižuje rizika vzniku MCI a demence.
„Výsledky (této studie) naznačují, že faktory pohody – jako je pocit smysluplnosti života a osobní růst – nejsou nezbytně časným indikátorem demence, ale mohou být časným indikátorem toho, že u někoho může dojít k rozvoji MCI,“ uvedl Oakley. To znamená ale i to, že takoví lidé mají zvýšená rizika rozvoje demence, ale včasnou diagnózou MCI lze nemoc včas odchytit a léčit.