Tvoříme vlastní cloud: Jak správně vybrat disky pro domácí síťová úložiště?

Ukládat důležitá data u služeb třetích stran nebo na nezálohovaných HDD není vhodným řešením. V takové situaci přichází na řadu lokální síťová úložiště. Jaké disky do NASu zvolit a čeho se držet při výběru?

Většina z nás dnes generuje obrovská kvanta digitálního obsahu. Tisíce digitálních fotografií a videí končí v propadlišti dějin, neboť o ně jejich tvůrci často přijdou a nemají zálohu. Služby typu Dropbox či Google Disk pro většinu situací dostačují, ale pokud chcete mít úložiště pod svou kontrolou, přistupovat k němu rychleji (např. pro streamování videa) a třetím stranám zkrátka nevěříte, jsou pro vás síťové NASy jako dělané.

Obrázek: Tvoříme vlastní cloud: Jak správně vybrat disky pro domácí síťová úložiště?

Krabičky od nejrůznějších výrobců nabízí vše potřebné pro snadnou tvorbu vlastního Cloudu s nespočtem funkcí navíc. Moderní NASy umožňují streamování videa do multimediálních center, šifrování uložených dat či zvýšenou bezpečnost díky zálohování a zrcadlení vašich dat. Aby však ony síťové krabičky fungovaly jak mají, je nutné zvolit vhodné pevné disky (HDD). Jak vybírat a jaké jsou možnosti?

Výběr HDD aneb cena není vše

Při výběru pevných disků do NASu je důležité nejprve zvážit, pro jaké účely bude úložiště použito. Jiné situace si žádají různá řešení. Nakonec však vždy platí, že zálohování a obezřetnost jsou na místě. Obnova dat z poškozených HDD je totiž finančně mnohem nákladnější, než pořízení kvalitních disků. Při otevření stránek e-shopů si lze všimnout, že jsou k dispozici disky nejrůznějších kapacit a velikostí.

Velikost disků: Většina NAS řešení je připravena na 3.5″ disky, přičemž nechybí kompatibilita s menšími 2.5″. Doporučujeme volit klasické 3.5″ disky, které při stejných kapacitách nabízí o něco lepší ceny a vlastnosti.

Kapacita disků: Kapacity se dnes běžně pohybují od 512 GB do 4 TB. S rostoucí kapacitou roste i cena. Podle počtu diskových slotů (2, 4, 8…) ve vašem NASu volte i velikost disků. Pokud vám bude dlouhodobě (v nejbližších 3-5 letech) stačit 2TB úložiště, můžete sáhnout po jednom 2TB disku, ale pouze v situaci, že jde o nedůležitá data, např. filmy a seriály.

Obrázek: Tvoříme vlastní cloud: Jak správně vybrat disky pro domácí síťová úložiště?

Pokud vám jde o bezpečnost dat, zvolte raději dvojici 2TB disků a vsaďte na konfiguraci RAID 1 (výchozí nastavení). K dispozici tak nebudete mít 4 TB, ale pouze 2 TB, které jsou však zálohované.

Typ disků podle využití: Po otevření internetových obchodů si můžete všimnout, že jsou k dispozici klasické HDD pro počítače, disky pro NAS, disky pro kamerové systémy a disky pro servery. Nás budou zajímat zejména první dvě kategorie.

  • Běžné interní HDD: Nelze si nevšimnout, že nejlevnějšími jsou pevné disky určené pro běžná PC. Na první pohled se tyto HDD výrazně neliší svými kapacitami ani parametry. Opak je však pravdou. Tyto modely, nejčastěji WD Blue a Seagate BarraCudda, jsou vhodné pro běžná PC, kde k datům přistupuje jeden uživatel naráz. Tyto disky lze doporučit všem, kdo jdou po nízké ceně a nepočítají s nepřetržitým náročným provozem, kdy bude k NASu přistupovat vícero uživatelů v jeden okamžik.
  • HDD pro NAS: Jak název napovídá, jedná se o disky určené na míru NAS síťovým úložištím. Vedle větších rychlostí a stability vhodné pro síťové prvky nabízí také nižší spotřebu a často i prodlouženou záruku např. u disků WD Red jsou to 3 roky a u WD Red pro poté 5 let. Za lepší disky si také uživatel o něco více zaplatí, ale jedná se o pár stovek Kč, což je zanedbatelná cena za větší rychlosti, bezpečnost a prodlouženou záruku. Při volbě vhodných disků do NASu doporučujeme právě modely určené pro NAS.
  • HDD pro kamerové systémy: Tyto modely jsou vhodné pro záznam digitálního videa z bezpečnostních kamer. Disky jsou přizpůsobené pro nepřetržitý zápis dat, ale jsou pomalejší pro čtení náhodných bloků dat a nehodí se tak jako náhrada výše zmíněných variant.

Obrázek: Tvoříme vlastní cloud: Jak správně vybrat disky pro domácí síťová úložiště?

RAID aneb vaše data v bezpečí

Pokud NAS chceme využít pro streamování seriálů a filmů do chytré TV, pravděpodobně nás nebude příliš trápit, pokud bychom v případě selhání jednoho či více disků o část obsahu přišli. Většinou však sáhneme po NASu právě kvůli bezpečnosti uložených dat, o která nechceme přijít.

Moderní NASy nabízí podporu tzv. RAID polí, ale je na každém z uživatelů, jakou variantu zvolí. Zjednodušeně řečeno: RAID 1 má uživatel výhodu kompletní zálohy jeho dat na vícero HDD zároveň a v případě selhání může spoléhat na identickou kopii na disku dalším. Nevýhodou je fakt, že nevyužívá plnou kapacitu všech jeho disků, resp. k dispozici má polovinu kapacity. Pokud naopak redundance uživatel nevyužije, má k dispozici stejnou kapacitu, jakou tvoří součet jeho disků.

Obrázek: Tvoříme vlastní cloud: Jak správně vybrat disky pro domácí síťová úložiště?

RAID (vícenásobné diskové pole nezávislých disků) označuje metodu zabezpečení dat proti selhání některého z disků. Nejčastěji se u domácích řešení setkáváme s RAID 1, který stejná data zrcadlí na vícero disků, nebo RAID 0, který nenabízí žádnou ochranu, ale spojuje disky do jednoho logického celku, jehož kapacita je součtem všech použitých HDD.

Doporučení redakce

Před nákupem pevných disků do NASu nejprve zohledněte, pro jaké účely chcete úložiště využít. Rozdíly v cenách HDD jsou minimální a pokud nemusíte, raději investujte o pár stokorun více.

Díky poměru ceny a výkonu doporučujeme sáhnout po discích WD Red určených na míru NAS řešením. Za nepatrně vyšší investici získáte rozšířenou záruku a parametry vhodné pro náročnější provoz. Vhodné jsou disky pro náročné domácnosti i pro menší firmy vyžadující 24×7 provoz. V chystaném testu NASu Synology DS416play si ukážeme vlastnosti HDD WD Red v praxi.

Za poskytnutí pevných disků WD Red pro účely testování děkujeme oficiálnímu zastoupení společnosti Western Digital a AT Computers

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024