Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod

Přechod na nový standard pozemního vysílání znamená pro velkou část domácností nutnost přejít na nový set-top-box či dokonce televizor. Existují však i zajímavé alternativy, jako je televize přes internet. Jaké jsou její výhody či nevýhody oproti DVB-T2?

Diváci po celé republice mají ještě přibližně rok do doby, kdy dojde k vypnutí veřejnoprávního multiplexu v ČR. V polovině roku 2020 již bude DVB-T vysílání minulostí a jeho úlohu převezme technologicky vyspělejší DVB-T2. Na trhu lze běžně zakoupit certifikované televizory podporující nový standard vysílání a naladit DVB-T2 multiplexy. Ne každý si musí kvůli přechodu dělat vrásky, majitelé satelitní, kabelové a internetové televize mohou být v klidu. A právě na možnosti internetových TV se v článku podíváme.

Obrázek: Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod

Až třetina frekvencí, na kterých se dnes šíří televizní signál, připadne mobilním frekvencím pro rychlé sítě mobilních operátorů. I to je vedle požadavků na vyšší kvalitu vysílání důvodem, proč bylo DVB-T2 nezbytností.  Zajímavou alternativu nezávislou na pozemní síti vysílačů nabízí internetové televize. Ty vyžadují průměrně rychlý internet a nabízí řadu zajímavých funkcí navíc.

IPTV vs. DVB-T2: I TV po internetu umí být zdarma

Streamování televize po internetu je službou v nabídce řady poskytovatelů internetového připojení. Mezi populární IPTV služby patří české projekty Kuki.TV, SledovaniTV.cz, Lepší.TV či Novadigitv.cz. Opomenout nelze ani platformy velkých operátorů jako je O2 TV či konkurenční Magenta. „Vybrané IPTV, třeba právě SledovaniTV.cz, jsou u vybraných poskytovatelů nabízeny v balíčku s internetovým připojením zdarma,“ zmiňuje Vladimír Chadima z Eurosignalu.

Vedle pevné krabičky k televizi (pokud ji potřebuje) navíc např. u Kuki.TV a Sledování TV uživatel získává možnost spouštět televizi na několika dalších mobilních zařízeních v ceně. Na cestách pak stačí internetové připojení a uživatel může sledovat své oblíbené kanály včetně přístupu k archivu s možností sledovat pořady odvysílané před několika dny – většinou maximálně o 48 hodin nazpět.

Obrázek: Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod

Registrace IPTV je blesková a můžete ji začít ihned využívat. Při registraci Kuki.TV můžete použít promo kód „eurosignal“.

Některé chytré televizory si s IPTV poradí i bez nutnosti připojovat externí set-top-box, podobně jako mají modely televizorů integrovaný DVB-T2 tuner. V takových případech stačí doinstalovat příslušnou aplikaci a připojit TV k internetu.

IPTV nemusí zatěžovat domácí internet

Televizní vysílání přes internet je čím dál populárnější platformou, díky které mají zákazníci dostupné mj. služby pokročilého archivu. Jejímu rozšiřování velmi napomáhají nabídky operátorů a poskytovatelů internetového připojení, kteří ji často nabízí jako součást nejrůznějších balíčků.

Obrázek: Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod

Často se lze setkat s obavami uživatelů, kteří se bojí, že jim sledování televize přes internet bude zpomalovat internetové připojení a naopak. Taková situace skutečně v ČR dříve u některých poskytovatelů panovala. Dnes jsme již po technické stránce dále. „Primárně se jedná o logické oddělení na L2 úrovni, kde televizní streamy nejsou shapované, tedy mají neomezenou rychlost stahování dat. Zatímco běžný internetový provoz se řídí parametry zákazníkova tarifu. Lidově řečeno, zákazník má k sobě domů přivedeny dvě trubky, kde mu jednou teče internet a druhou TV,“ zmiňuje odborník na internetové připojení, Vladimír Chadima z Eurosignalu.

Oddělený provoz probíhá ve spolupráci poskytovatele připojení s danou službou a tedy zajišťuje stabilitu IPTV i běžného internetového připojení. „Kromě oddělení provozu TV od ostatního provozu zákazníka, ještě používáme další nástroje jako je QoS (quality of service), který umožní hladký průběh služeb, které mohou být náchylné na vysoké latence nebo nekonzistenci datového přenosu,“ dodává Chadima.

Je libo televizi na cestách třeba v mobilu?

Pozemní televizní vysílání DVB-T2 si klade za cíl pokrytí celé populace České republiky. Základní nabídka kanálů je zdarma, tedy až na placení koncesionářských poplatků. Technologie vysílání nespoléhá na internet, ale na vlastní vysílače a frekvence, které běžná zařízení jako jsou mobily a notebooky nedokáží bez přídavné karty zpracovat.

Obrázek: Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod

IPTV má v tomto směru výhodu. Poskytovatelé mají připravené aplikace pro mobilní zařízení s Androidem i iOS, někteří nabízí aplikace pro Windows, nebo umožňují sledování přímo v prohlížeči. Nezřídka je internetová televize kombinovaná vedle archivu také s videotékou, kde si lze filmy za určitý poplatek zakoupit či na omezenou dobu vypůjčit. Placené verze internetových televizí s rozšířenou nabídkou programů vyjdou na několik stovek měsíčně, nejčastěji jde o 200-500 Kč v závislosti na balíčku. Podobně jako u satelitní TV jsou u IPTV k dispozici balíčky se stovkami kanálů.

Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:

Obrázek: Při přechodu na DVB-T2 set-top-box měnit nemusíte: Televize přes internet nabízí řadu výhod

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David

IPTV je trend, který se bude drát v následujících letech více a více dopředu. V době, kdy je internet na každém rohu a navíc za „hubičku“, to dává jen smysl. Sám používám IPTV už rok a půl a představa, že bych se vracel na anténu je nepředstavitelná. S Lepší.TV jsem… Číst více »

Matla

Celkově si myslím, že doba klasické TV je za námi…

Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem