Rok 2023 mnohé změní: Tyto technologie budou hrát klíčovou roli

Rok 2023 je tady a s ním i naše zamyšlení nad technologickými trendy, které budou mít významný vliv na různá odvětví a oblasti lidské činnosti. O jakých technologiích se bude v roce 2023 nejvíce mluvit a jak změní naše životy?

Obrázek: Rok 2023 mnohé změní: Tyto technologie budou hrát klíčovou roli

Zuřící válka, probíhající recese, ale také naděje na opětovné uklidnění situace. Jaký bude rok 2023? Foto: Unsplash

Umělá inteligence je největším skokem od vzniku internetu

V posledních letech se umělá inteligence rapidně vyvíjela a v roce 2023 bude mít ještě větší vliv na naše každodenní životy. Očekává se, že se objeví nové AI aplikace pro různá odvětví, například pro zdravotnictví, finančnictví nebo průmysl.

Generátory grafiky na bázi umělé inteligence ve stylu Midjourney či Dall-E budou čelit prvním soudním sporům. Jde o dlouho skloňované téma a je jen otázkou času, než k prvním větším sporům dojde. V mnoha ohledech bude zásadní, jak tyto první spory dopadnou. Půjde totiž o precedens.

Obrázek: Rok 2023 mnohé změní: Tyto technologie budou hrát klíčovou roli

Umělá inteligence se neunaví, je rychlá a neustále se učí. V mnoha odvětvích už schopnosti člověka předčí. Foto: Freepik

MidJourney, DALL-E 2 a StabilityAI: Která umělá inteligence dělá nejhezčí obrázky?

Generátory textů či zdrojového kódu najdou uplatnění v aplikacích třetích stran. Jak ukazuje ChatGPT, opravdu chytrého virtuálního asistenta budeme mít konečně neustále při sobě. V mnoha ohledech také AI nahradí stávající způsob, jakým hledáme informace na internetu s pomocí internetových vyhledávačů.

Učitelé a školy se budou muset postavit výzvě v podobě referátů a textů vygenerovaných AI. Zadávání slohů a domácích úkolů v současné podobě pomalu přestane dávat smysl. Začnou se tak hledat cesty, jak se k AI postavit a jak ji smysluplně využít. V Česku však až na pár osvícených rozhodně zásadní změny nečekejme.

Jak se připravit na éru umělé inteligence? Naučte se AI používat při praci, vyzkoušejte výše zmíněné služby a aplikace a snažte se nalézt cesty, jak ji zapojit do pracovního procesu. Řada profesí se bude s AI brzy každodenně setkávat a schopnost efektivního využití umělé inteligence bude žádaným artiklem.

Robotizace a automatizace na vzestupu

Ruku v ruce s umělou inteligencí půjdou robotizace a automatizace. Řadu aktivit se budou firmy kvůli úspoře nákladů snažit automatizovat. Znamenat to bude nejen propouštění, ale také zvýšení efektivity a optimalizaci procesů. Očekávat lze budování dalších aumatizovaných skladů a provozů, jako např. nedávno představila Alza. Roboti tam prakticky bez lidské pomoci kompletují objednávky. Sníží se tím chybovost a vzroste rychlost odbavení objednávky.

Skládací telefony budou konečně dostupné

Skládací telefony letos postupně představila naprostá většina výrobců. Snaží se tak dohnat velký náskok Samsungu, který se svými skládačkami ovládá trh. To se však může brzy změnit.

Obrázek: Rok 2023 mnohé změní: Tyto technologie budou hrát klíčovou roli

Samsung jako jediný se skládačkami uspěl ve větším měřítku. Vyzyvatelů bude mít v roce 2023 celé zástupy. Foto: Redakce inSmart.cz

V roce 2023 se očekává, že se na českém trhu konečně objeví více modelů skládacích telefonů od různých výrobců typu HONOR, vivo, Xiaomi apod. Kromě toho lze předpokládat, že ceny těchto telefonů budou klesat, což je pro spotřebitele dobrá zpráva. V současné době jde totiž o zařízení, která jsou výrazně dražší než běžné vlajkové modely.

S postupným zlepšováním skládacího mechanismu a životnosti displejů již nic nebrání masovějšímu nasazení. Budou mít uživatelé o skládací zařízení zájem?

Metaverse zůstane nedále nepochopen

Metaverse je pojem používaný pro virtuální vesmír, kde budou lidé moci „žít“ a pracovat. V roce 2023 bude metaverzum pro většinu lidí nadále nepochopeným pojmem a nedočká se masového využívání. To ale neznamená, že se jeho vývoj zastaví – naopak, firmy budou i nadále investovat miliardy do technologie, která sice potenciál má, ale je na ni ještě příliš brzy.

Obrázek: Rok 2023 mnohé změní: Tyto technologie budou hrát klíčovou roli

Metaverzum neznamnená jen pobíhání ve virtuální realitě. Firmy v čele s Metou chtějí přesunout část našich životů do virtuálního vesmíru. Zatím se jim to moc nedaří. Zdroj: Pixabay

Kryptoměny to nebudou mít lehké

Současný pád kryptoměnového trhu je pro mnohé překvapením, pro jiné zase očekávanou korekcí. Trh plný spekulantů a podvodníků si, bohužel pro řadu uživatelů, musel projít očistou, aby v budoucnu mohl začít smysluplně fungovat.

Kryptoměny a komunity kolem nich tak v roce 2023 pravděpodobně opět čeká spousta práce spojené s osvětou. Cílem bude mj. přesvědčit běžné uživatele, že má tato náhrada k tradičním měnám stále smysl a že kauzy z konce tohoto roku neznamenají konec této revoluční technologie.

Obrázek: Rok 2023 mnohé změní: Tyto technologie budou hrát klíčovou roli

Kdyptoměny zažívají krušné časy. Situace by se však mohla stabilizovat a trh by z korekce měl vyjít o něco silnější. Foto: Pixabay

Očekávat lze další snahy o regulaci celého odvětví a nezbývá než doufat, že nedojde ke krachu dalších velkých hráčů. Obavy panují především u důležité dvojice v podobě Binance a Tether. V takovém případě bychom totiž mohli vidět opravdu velký propad cen i zpomalení adopce technologie.

V redakci inSmart.cz přejeme všem čtenářům úspěšný rok 2023. Ať je přesně takový, jaký jste si vysnili.

Zdroj: Vlastní

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?