Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

Propojení temné energie s černými dírami by mohlo být mnohem hlubší, než se doposud zdálo. O bližší vysvětlení se nyní snaží mezinárodní tým vědců.

Černé díry jsou pozorovatelná vesmírná tělesa disponující obrovskou gravitační silou, díky čemuž jsou do sebe schopny vtahovat i nehmatatelné jevy jako světlo či elektromagnetické záření. Je známo, že se černé díry často shlukují do větších děr, které se označují jako supermasivní černé díry či veledíry. Právě tyto objekty by pak měly být klíčem k odhalení tajemství temné energie.

Obrázek: Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

Studium černých děr a jejich spojení s temnou energií je předmětem výzkumu mezinárodního vědeckého týmu. Zdroj: Unsplash

O temné energii toho na rozdíl od černých děr zatím příliš známo není. Jedná se totiž pouze o hypotetickou veličinu, jejíž aplikace se nejčastěji využívá pro vysvětlení expanze vesmíru. O jejím původu či vlastnostech však odborníci stále diskutují.

Existuje teorie, že jde o tzv. energii vakua, která se shromažďuje v kavitách vznikajících právě rozpínáním kosmu. Bohužel však této hypotéze odporují některé fyzikální výpočty.

Nové odborné práce propojují temnou energii a černé díry

Skupina vědců z USA, Velké Británie, Kanady a celé řady dalších zemí se nedávno spojila ve snaze tajemství temné energie odhalit. Ve dvou odborných publikacích, které vyšly v průběhu února v časopisech The Astrophysical Journal a The Astrophysical Journal Letters naznačují, že původcem rozpínání vesmíru by mohly ve skutečnosti být právě supermasivní černé díry.

V první publikaci vědci uvádí, že černé veledíry nabývají v průběhu času hmotnost exponenciálním způsobem, který nelze jednoduše popsat běžnými fyzikálními jevy, které byly dodnes s těmito tělesy spojovány. Druhá práce na tyto závěry navazuje a naznačuje, že vysvětlení lze hledat v energii vakua.

Spojení mezi temnou energií a černými veledírami naznačuje, že by v centru těchto těles mohla existovat právě ona energie vakua, která je s temnou často zaměňována. Supermasivní černé díry totiž dle pozorování rostou mnohem rychleji než dříve, což by nasvědčovalo úvahám, že jejích růst úzce souvisí s expanzí vesmíru.

Vědci zkoumali velikost černých děr dnes a před miliardami let, přičemž došly k závěru, že současné veledíry jsou zhruba 10-20krát větší než před 9 miliardami let. Tuto expanzi pak lze vysvětlit právě provázáním na rozpínání celého kosmu. Analýzy byly potvrzeny na několika nezávislých souborech černých děr v různých galaxiích, přičemž se výsledky ve všech případech shodovaly.

Obrázek: Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

Vesmír okolo nás se neustále rozpíná. Mohou v expanzi hrát zásadní roli černé díry? Podle nových studií možná ano. Zdroj: Unsplash

Závěry bude třeba dále rozvinout

Publikované práce vytváří pomyslnou berličku pro další výzkum v této oblasti. Nyní musí na studie navázat astronomové a fyzici, kteří prověří, zda-li má tato nová teorie možnost obstát v celkovém kontextu našeho pojetí vesmíru. Pokud se však závěry potvrdí, bude to znamenat, že jsou černé díry klíčovým prvkem pro samotnou existenci kosmu, a že poznání temné energie je možná blíže, než jsme si doposud mohli myslet.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Zavadil

Co je to zoufalý překlad? – Jaká „vakuová energie“? Jedná se správně o energii vakua. Odkazuje to k tomu, že se zjistilo, že ve vakuu se tzv. z ničeho vytvářejí častice a současně jejich antičastice, kteté následně spolu anihilují. Proto někteří vědci začali používat pojem falešné vakuum, neboť vlastně není… Číst více »

Jiří Zavadil

Pane Vando, ano, takhle je to daleko více srozumitelné. Ale za tu poslední větu mého předešlého komentáře se Vám chci omluvit – nechal jsem se trochu více „unést“ než bylo nutné – nebylo to z mé strany korektní, ta moje závěrečná poznámka tam nemusela být. Článek je zajímavý. Ať se… Číst více »

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu