Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

Propojení temné energie s černými dírami by mohlo být mnohem hlubší, než se doposud zdálo. O bližší vysvětlení se nyní snaží mezinárodní tým vědců.

Černé díry jsou pozorovatelná vesmírná tělesa disponující obrovskou gravitační silou, díky čemuž jsou do sebe schopny vtahovat i nehmatatelné jevy jako světlo či elektromagnetické záření. Je známo, že se černé díry často shlukují do větších děr, které se označují jako supermasivní černé díry či veledíry. Právě tyto objekty by pak měly být klíčem k odhalení tajemství temné energie.

Obrázek: Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

Studium černých děr a jejich spojení s temnou energií je předmětem výzkumu mezinárodního vědeckého týmu. Zdroj: Unsplash

O temné energii toho na rozdíl od černých děr zatím příliš známo není. Jedná se totiž pouze o hypotetickou veličinu, jejíž aplikace se nejčastěji využívá pro vysvětlení expanze vesmíru. O jejím původu či vlastnostech však odborníci stále diskutují.

Existuje teorie, že jde o tzv. energii vakua, která se shromažďuje v kavitách vznikajících právě rozpínáním kosmu. Bohužel však této hypotéze odporují některé fyzikální výpočty.

Nové odborné práce propojují temnou energii a černé díry

Skupina vědců z USA, Velké Británie, Kanady a celé řady dalších zemí se nedávno spojila ve snaze tajemství temné energie odhalit. Ve dvou odborných publikacích, které vyšly v průběhu února v časopisech The Astrophysical Journal a The Astrophysical Journal Letters naznačují, že původcem rozpínání vesmíru by mohly ve skutečnosti být právě supermasivní černé díry.

V první publikaci vědci uvádí, že černé veledíry nabývají v průběhu času hmotnost exponenciálním způsobem, který nelze jednoduše popsat běžnými fyzikálními jevy, které byly dodnes s těmito tělesy spojovány. Druhá práce na tyto závěry navazuje a naznačuje, že vysvětlení lze hledat v energii vakua.

Spojení mezi temnou energií a černými veledírami naznačuje, že by v centru těchto těles mohla existovat právě ona energie vakua, která je s temnou často zaměňována. Supermasivní černé díry totiž dle pozorování rostou mnohem rychleji než dříve, což by nasvědčovalo úvahám, že jejích růst úzce souvisí s expanzí vesmíru.

Vědci zkoumali velikost černých děr dnes a před miliardami let, přičemž došly k závěru, že současné veledíry jsou zhruba 10-20krát větší než před 9 miliardami let. Tuto expanzi pak lze vysvětlit právě provázáním na rozpínání celého kosmu. Analýzy byly potvrzeny na několika nezávislých souborech černých děr v různých galaxiích, přičemž se výsledky ve všech případech shodovaly.

Obrázek: Supermasivní černé díry klíčem k poznání. Vědci jsou o krok blíže k pochopení temné energie

Vesmír okolo nás se neustále rozpíná. Mohou v expanzi hrát zásadní roli černé díry? Podle nových studií možná ano. Zdroj: Unsplash

Závěry bude třeba dále rozvinout

Publikované práce vytváří pomyslnou berličku pro další výzkum v této oblasti. Nyní musí na studie navázat astronomové a fyzici, kteří prověří, zda-li má tato nová teorie možnost obstát v celkovém kontextu našeho pojetí vesmíru. Pokud se však závěry potvrdí, bude to znamenat, že jsou černé díry klíčovým prvkem pro samotnou existenci kosmu, a že poznání temné energie je možná blíže, než jsme si doposud mohli myslet.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Zavadil

Co je to zoufalý překlad? – Jaká „vakuová energie“? Jedná se správně o energii vakua. Odkazuje to k tomu, že se zjistilo, že ve vakuu se tzv. z ničeho vytvářejí častice a současně jejich antičastice, kteté následně spolu anihilují. Proto někteří vědci začali používat pojem falešné vakuum, neboť vlastně není… Číst více »

Jiří Zavadil

Pane Vando, ano, takhle je to daleko více srozumitelné. Ale za tu poslední větu mého předešlého komentáře se Vám chci omluvit – nechal jsem se trochu více „unést“ než bylo nutné – nebylo to z mé strany korektní, ta moje závěrečná poznámka tam nemusela být. Článek je zajímavý. Ať se… Číst více »

Obrázek: AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
AI Gemini je schopnější než lidé i ChatGPT. Co dokáže nová umělá inteligence od Google?
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W