Ačkoli v době všudypřítomného internetu nás technologie provázejí na každém kroku, očekávaný brzký konec Moorova pravidla Intelu může otevřít dveře zrychlenému vývoji inovací. Kvantové nebo biologické počítače nás však ještě hezkých pár let nečekají. O kterých v současnosti vyvíjených technologiích si nejčastěji přečteme v příštím roce?
Blockchain a kryptoměny
Nejen technologický, ale i finanční svět nyní kryptoměnami žije; ostatně současný růst bitcoinu je zcela bezprecedentní. Podobně je na tom blockchain, se kterým pracují nejen tradiční bankovní domy – vůči inovacím tradičně opatrné – ale také třeba logistické společnosti.
Tyto technologie sice nejsou zbrusu nové, nicméně tím nejbouřlivějším vývojem si prošly teprve letos. Příští rok lze v tomto případě označit za přelomový: v mnohém napoví, zda kryptoměny opravdu patří mezi dlouhodobý finanční trend a v případě blockchainu zase to, jestli může tato otevřená distribuovaná účetní kniha přinést změny, jaké slibuje.
Na rozdíl od jiných témat, která jsou populární spíše pro odborně zaměřená média, kryptoměnám i blockchainu se podařilo prorazit i do mainstreamových médií. Už to napovídá, nakolik svět ovlivnily ještě před dobou své největší slávy.
Samořiditelné automobily
Technologie autonomních vozů nabírá na obrátkách a IT průmysl v této oblasti spojuje své síly s tradičními výrobci automobilů. Samořiditelné vozy jsou lákavé hlavně kvůli možnosti eliminace lidského faktoru – ale naopak straší možností chyb a zranitelností.
Už příští rok bychom se mohli dočkat autonomie 4. úrovně; tedy vozu, který ještě má volant, avšak řidič již nemusí nutně sledovat celou dobu silnici a reagovat musí do určité krátké doby (skloňuje se 15 sekund) od upozornění. Takový pokrok je však reálný pouze v testovacích podmínkách: na pozemcích automobilek či testovacích dráhách.
Na silnice se ještě autonomní vozy hned tak nedostanou, a i poté nejprve jen na bezpečnější, pro lidary a senzory dobře čitelná prostředí: do dopravních zácp nebo na dálnice. Určitě však jde o technologii, o níž příští rok uslyšíme velice často.
Seznam plný potenciálu
Výčet technologií by mohl pokračovat dál: síť 5G, kvantové počítače nebo třeba biologický 3D tisk; běžný konzument se pak může těšit třeba na nová nositelná zařízení nebo rozšíření trhu s internetem věcí.
Čistě z hlediska inovací a z pokroků v příštím roce lze však na piedestal postavit právě blockchain, bitcoin a další kryptoměny a také samořiditelné vozy.
Samozřejmě, jde pouze o projekci – nakonec může být vše jinak. To je na světě IT krásné: něco nového a zajímavého je tu téměř každý den.