Xiaomi 14 je univerzální všeuměl: Čím chce nová vlajková loď zaujmout své uživatele?

Mobilní telefon Xiaomi 14 je prakticky vším, co byste od vlajkové lodě očekávali. V jeho výbavě nechybí výkonný procesor, kvalitní fotoaparáty či velkokapacitní baterie s působivým 90W nabíjením.

Modelová řada Xiaomi 14 debutovala na čínském trhu v říjnu 2023. Základní verze tohoto telefonu (bez přídomku Pro) se pak letos dočkala i globálního uvedení na MWC 2024, a poměrně rychle si dokázala najít fanoušky po celém světě. Jaké jsou jeho nejsilnější stránky?

Design: Inspirace předchozím modelem je znát

Věrní fanoušci značky Xiaomi mohou mít na první pohled pocit, že je model 14 svým vzhledem prakticky totožný s modelem 13. Xiaomi 14 je tak například vybaven odolným sklem Gorilla Glas Victus či certifikací IP68. Celkové rozměry a hmotnost zůstaly prakticky beze změny, tedy 152,8 × 71,5 × 8,2 mm a 188 g. Telefon je tak o něco menší než konkurenční vlajkové lodě. Xiaomi 14 je k dostání ve třech barevných variantách: kromě poměrně klasické černé a bílé pak zaujme především zelená v odstínu Jade Green, která ve vás vyvolá pocit, že držíte v ruce skutečný klenot.

Obrázek: Xiaomi 14 je univerzální všeuměl: Čím chce nová vlajková loď zaujmout své uživatele?

Xiaomi 14 (vpravo) je příjemně kompaktním modelem s vlajkovou výbavou. Xiaomi 14 Ultra (vlevo) je nejvybavenějším modelem značky se skvělými fotografickými schopnostmi. Foto: Redakce inSmart.cz

Displej: V plynulosti je krása

Xiaomi 14 je vybaven AMOLED displejem o úhlopříčce 6,36 palce, který nabízí rozlišení 1200 × 2670 pixelů s hustotou 460 ppi. Ostrostí se tak dokáže vyrovnat například OLED panelu iPhonu 15. Jas displeje pak dosahuje úctyhodných 3 000 nitů, takže nemusíte mít obavy z nedostatečné čitelnosti ani na přímém slunci. Zajímavou vlastností je dynamická škálovatelnost obnovovací frekvence – namísto přepínání mezi přednastavenými hodnotami si můžete nastavit vlastní úroveň od 1 až do 120 Hz. Displej pak věrně zobrazuje fotografovaný obsah, přehrávané video či obraz z mobilních her. Nastavení je tak pestré, že většinu z funkcí možná ani nebudete mít kapacitu využít, přesto je ale příjemné vědět, že zde možnost úpravy barev a dalších parametrů dle vlastního vkusu zde je.

Obrázek: Xiaomi 14 je univerzální všeuměl: Čím chce nová vlajková loď zaujmout své uživatele?

Xiaomi 14 je na českém trhu dostupné ve 3 barev. Na růžovou nedošlo. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Softwarová výbava: Příchod HyperOS v plné síle

Společnost Xiaomi se loni rozhodla překřtít operační systém MIUI na HyperOS, a Xiaomi 14 tak byl v podstatě prvním telefonem, který byl tímto staronovým prostředím vybaven. V praxi sice nepoznáte rozdíl mezi oběma systémy, HyperOS by však měl značce nabídnout mnohem větší flexibilitu, o čemž svědčí i skutečnost, že je tímto OS vybaven i elektromobil Xiaomi SU7 či chytré hodinky Watch S3.

Nové prostředí je lépe optimalizované a zabírá méně místa v paměti telefonu, takže zařízení může svůj výkon soustředit na důležitější úkoly. Z pohledu funkcí či gest je pak používání poměrně tradiční a intuitivní, takže se nemusíte bát, že se v HyperOS ztratíte. Operační systém je otevřen nejrůznějším modifikacím a widgetům, což jen zdůrazňuje celkovou kompaktnost Xiaomi 14.

Obrázek: Xiaomi 14 je univerzální všeuměl: Čím chce nová vlajková loď zaujmout své uživatele?

HyperOS je upraveným Androidem, který nahradil nadstavbu MIUI. Foto: Redakce inSmart.cz

Výkon: Snapdragon 8 Gen 3 rozjede cokoliv

Pomyslným srdcem telefonu Xiaomi 14 je procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, který patří k nejvýkonnějším čipům současnosti. Xiaomi navíc sází na optimalizaci výkonu a 16 GB operační paměti. Telefon je tak plně schopen každodenního fungování v nejrůznějších druzích zátěže – od natáčení 4K videí přes úpravu fotek až po náročné mobilní hry. I při intenzivním používání se pak jen málokdy zapotí, takže se nemusíte obávat nekontrolovaného přehřívání. V testech výkonu se Xiaomi 14 může srovnávat se Samsung S24 Ultra či iPhone 15. Xiaomi je však výrazně levnější a seženete ho za ceny kolem 20 000 Kč.

Výdrž: Kapacitu baterie prakticky nemusíte řešit

Rychlost nabíjení i kapacita baterie se u Xiaomi 14 dočkaly velkého mezigeneračního vylepšení. Telefon dokáže využít až 67W rychlé nabíjení či 50W bezdrátové nabíjení, a baterii tak dokážete naplno nabít za necelou půlhodinu. V tomto ohledu zatím Xiaomi mezi tradičními značkami na trhu poměrně jednoznačně vede. Možnost rychlého nabíjení však musíte povolit v nastavení telefonu. Napájení je navíc kontrolované – zařízení se zpočátku nabíjí nejvyšší rychlostí a postupně zpomaluje, jak se stav nabití baterie blíží maximální kapacitě. Při běžném každodenním užívání pak díky 4610mAh akumulátoru můžete telefon nabíjet přibližně jednou za dva dny. Výdrž pak můžete dále prodloužit dvojicí úsporných režimů.

Obrázek: Xiaomi 14 je univerzální všeuměl: Čím chce nová vlajková loď zaujmout své uživatele?

Xiaomi 14 je kompaktní telefon se skvělým výkonem a výbavou. Pokud chcete vyvážené zařízení, které není vyloženě obrovské, budete spokojeni. Foto: Redakce inSmart.cz

Fotovýbava: V hlavní roli technologie Leica

Mobilní telefon Xiaomi 14 se nejspíš neřadí mezi plnohodnotné fotomobily, přesto však dokáže v tomto směru poměrně zdárně konkurovat i nejnovějším modelům značky Apple či Samsung. Podíl na tom nese především spolupráce se společností Leica, která patří v rámci výrobců fototechniky ke světové špičce. Na zadní straně telefonu tak najdete trojici 50Mpx snímačů, v čele s Light Fusion 900, jehož spoluautorem je právě Leica. Ve výbavě pak nechybí ani ultra-široký objektiv a teleobjektiv. Kromě samotného hardwaru lze s fotkami i videem dále pracovat díky pokročilým barevným režimům a funkcím, s nimiž si můžete vyhrát dle libosti. Podobně jako celý operační systém HyperOS je tak i toto uživatelské prostředí skutečně nabité možnostmi.

Obrázek: Xiaomi 14 je univerzální všeuměl: Čím chce nová vlajková loď zaujmout své uživatele?

Spolupráce se značkou LEICA se značce Xiaomi vyplácí. Foto: Redakce inSmart.cz

Xiaomi 14 se tedy jeví být velmi všestranným zařízením, který sice v žádné kategorii vyloženě neexceluje, vždy se však umisťuje na předních příčkách mezi konkurencí. Pokud tedy hledáte univerzální zařízení s příjemnými rozměry, které vás bude doprovázet na každém kroku, pak pro vás je tento mobilní telefon jako stvořený.

Zdroje: Xiaomi, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu