Společnost Uber Eats v Los Angeles spouští ne jeden, ale hned dva pilotní projekty autonomního doručování. První z nich probíhá probíhá prostřednictvím autonomních vozidel společnosti Motional, druhý ve spolupráci s firmou Serve Robotics, která se oddělila od samotného Uberu.
Test bude omezený, doručovat se bude jen od několika podniků, mezi nimiž nechybí kavárny či restaurace. Serve bude zajišťovat krátké rozvozové trasy v západním Hollywoodu, zatímco Motional se postará o delší rozvozy v Santa Monice. Společnost se chce na pilotních projektech naučit, co zákazníci skutečně chtějí, co chtějí obchodníci a jaké produkty a služby mají pro autonomní doručování smysl.
Nejde přitom o první pokus o doručování autonomními roboty, americký řetězec s rychlým občerstvením Dominos začal rozvážet svou pizzu zákazníkům až před dveře za využití samořiditelných dodávek Nuro R2. Donášky potravin s využitím autonomních vozítek testují prodejci potravin po celém světě. Na vlastním řešením pracuje i Ford a o práci se mohou bát i skladníci, které chce nahradit robot Handle.
Místo kurýrů operátoři
Uber si zřejmě bude za doručování od společnosti Serve účtovat poplatky. Doručování autonomními vozidly v Kalifornii však vyžaduje povolení, které společnost Motional údajně nemá, takže se zdá, že zákazníci za doručování z jejich vozidel prozatím platit nebudou. Navíc v blízkosti míst předání převezmou kontrolu lidští operátoři, „aby zajistili pohodlný a bezproblémový zážitek pro zákazníky„, uvedl mluvčí Uberu.
Zákazníci v určitých testovacích zónách budou mít možnost nechat si jídlo doručit autonomním vozidlem a budou ho moci sledovat stejně jako u běžné dodávky. Až jídlo dorazí, vozidlo si odemknou pomocí přístupového kódu a jídlo si vyzvednout buď z chladicího boxu Serve, nebo ze zadního sedadla vozu Motional. „Doufáme, že testy budou úspěšné a že se v následujících měsících poučíme a pak vymyslíme, jak službu rozšířit,“ uvedl mluvčí společnosti Uber.
Uber má ve svých dlouhodobých vizích mj. právě autonomní rozvoz jak jídla, tak pasažérů. V budoucnu by tak řidiči skutečně mohli přijít o práci. Očekává se, že místo nich budou na pracovním trhu žádanou silou vzdálení operátoři.
Jak autonomní roboti fungují?
Miniaturní vozítka za využití kamer a laserových radarů sledují své okolí a na základě dat ze satelitních systémů jsou schopná velmi přesné navigace terénem až do cílové destinace. Podobně jako autonomní automobily je řídí počítač s prvky umělé inteligence. Pro doručovací robůtky je důležitý také dohled operátorů, kteří z velínu kontrolují pohyb všech robotů a reagují na případné kritické situace. K jedné takové došlo v zimě v Estonsku, kde doručovací roboti zapadli do sněhu. Pomoci jim museli kolemjdoucí.
Psali jsme o autonomních robotech:
- Ještě teplá pizza až do domu díky autonomním robotům
- Roboti, co parkují automobily
- Roboti vyrábějící další roboty
- Donáškový robot Scout od Amazonu
Zdroj: TechCrunch