Komentář: Web3 a metaverse není pokrok, věnujme se reálným inovacím

Pokrok je potřebný a prospěšný, ale násilím cpát světu falešný pokrok pomocí buzzwordů a velkohubých prohlášení nikam nevede.

Ono už ta ironie, jak moc původně zajímavé pojmy neodpovídají realitě. Když se podíváme na Web3, jde o ideu tlačenou prvními kryptoměnami v době, kdy ještě nebyly populární; pojem bývá připisován spoluzakladateli krypta Ethereum Gavinu Woodovi, a ten jím měl na mysli internet, jemuž bude dominovat decentralizace, anonymita a samozřejmě kryptoměny.

Web3 je jen marketingový buzzword

Ještě samotná definice se ztratila kdesi v propastných hlubinách digitálních světů a z „webu3“ nezbylo nic než hloupý buzzword, pod nímž si každý může představit to, co chce. Když o něm mluví velké technologické korporace jako Meta (dříve Facebook), je tím ironie dokonána.

Obrázek: Komentář: Web3 a metaverse není pokrok, věnujme se reálným inovacím

Zdroj: Pixabay

Ve světě, kde je regulace internetu už tak hojně diskutovaným problémem a sociální sítě vydělávají na rozdělené společnosti, je decentralizace přinejmenším kontroverzní. A hlavně těžce proveditelná – což dokládají negativní reakce jak ze strany technologických magnátů, tak uživatelů.

Když se Discord pokusil implementovat Web3 pomocí integrace kryptoměnových peněženek do své populární chatovací aplikace, reakce uživatelské základny byla tak tvrdá, že firma okamžitě ze záměrů ustoupila.

Jack Dorsey, spoluzakladatel Twitteru, zase Web3 označil za „hračku spekulantů“. Dokonce i Elon Musk, který bizarní sliby a podivné nápady miluje, se o něm v minulém roce vyjádřil jako o „marketingovém buzzwordu“.

Obrázek: Komentář: Web3 a metaverse není pokrok, věnujme se reálným inovacím

Zdroj: Pixabay

Na rozdíl od pojmů jako AI (umělá inteligence) – rovněž silně nadužívaného buzzwordu – se za konceptem ani neskrývá žádná hlubší myšlenka, která by vedla k rozvoji užitečných technologií. Web 3 neznamená nic.

Krásný web, který mapuje množství selhání, bezpečnostních úniků, podvodů a dalších problémů různých kryptoměnových projektů, samozvaných Web3 startupů a podobně, založila americká softwarová inženýrka a známá „kryptoskeptička“ Molly White.

Kryptoměny se trápí

Ačkoli kryptoměny nabízí zajímavé benefity a jsou jistě perspektivní technologií, v současné podobě slouží lidem, u kterých to opravdu nechceme – zločincům a podvodníkům. Díky kryptoměnovým mixérům lze i přes blockchain jednoduše anonymizovat kryptoměnové transakce, a ve světě zločinu se kryptoměny staly de facto standardem, na kterém vydělávají podvodníci od hackerů po mafie.

Obrázek: Komentář: Web3 a metaverse není pokrok, věnujme se reálným inovacím

Zdroj: Freepik

Je to lákává představa, měna neregulovaná světovými bankami, že? Jenže tenhle nedostatek regulace také vede k tomu, že zločinně získané peníze zpět nikdy nezískáte a policie jen těžko vypátrá, kam až doputovaly. Občas se zadaří, ale jde spíš o výjimky.

Co je metaverse neví ani Meta

Ještě horší je pojem metaverse. Je to nedefinovatelná představa velkých korporací jako Facebook, který se přejmenováním na Meta a řečmi o metaversu pouze pokoušel obnovit svou naprosto zničenou image. Do vývoje Facebook Horizon a souvisejících projektů už firma utopila přes 10 miliard dolarů, bez jakéhokoliv smysluplného výsledku.

Snahy o reálný „metaverse“ v původním smyslu – tedy propojeném virtuálním světě, který by fakticky sloužil nejen jako internet, ale jako plnohodnotný digitální „druhý život“, nedávají v současné fázi rozvoje lidstva žádný smysl.

Skutečný, přesto herní koncert – to má blíž k metaversu než naprostá většina samozvaných metaversových projektů:

A metaverse v omezenější podobě jsme tu už měli i bez Mety. Videohry jsou tím slavné, platforma Second Life už z roku 2003 má k digitálnímu světu blízko, a například Fortnite, který uspořádal sám v sobě virtuální koncert od živých umělců, naplňuje ideu plnohodnotného virtuálního světa docela slušně. VRChat pro headsety virtuální reality je rovněž zajímavým experimentem, v němž se uživatelé mohou přímo ztratit – nebýt tedy obrovského množství toxicity a podle recenzí na Steamu nebezpečného chování jiných uživatelů, které aplikaci bohužel rovněž provází.

O tom, jak moc by asi byl metaverse inkluzivní, snad ani není třeba mluvit. Pokud by byl založen na VR technologiích, tak by byl dostupný jen pro malé procento uživatelů; v případě možnosti přístupu třeba přes mobil by pak sotva šlo o něco, co není možné vyvinout už teď.

Bylo by snad lépe, kdybychom více pozornosti věnovali pokrokům v medicíně, v průzkumu vesmíru, ve zlepšování našich měst a vesnic a dalším projektům, které mají reálné, hmatatelné výsledky.

Pomůže to nám všem.

Obrázek: Hořící elektromobil nemusí do bazénu, hasičům stačila speciální deka
Hořící elektromobil nemusí do bazénu, hasičům stačila speciální deka
Obrázek: CERN povede uznávaný fyzik, čekají ho nelehké časy a nový urychlovač částic
CERN povede uznávaný fyzik, čekají ho nelehké časy a nový urychlovač částic
Obrázek: Kolos s výkonem tanku a tichostí odstřelovače: Obří Tatra Force e-Drive Hybrid jezdí na elektřinu i naftu
Kolos s výkonem tanku a tichostí odstřelovače: Obří Tatra Force e-Drive Hybrid jezdí na elektřinu i naftu
Obrázek: Vánoční kampaň O2 je jako prodej hrnců: Nenechte se vystrašit, i 4G telefon může být bezpečný
Vánoční kampaň O2 je jako prodej hrnců: Nenechte se vystrašit, i 4G telefon může být bezpečný
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?