Záporák Sam Altman? Šéf OpenAI lhal kolegům, o spuštění ChatGPT se dozvěděli až z Twitteru

Sam Altman je jednou z klíčových postav v oblasti umělé inteligence. Jako generální ředitel OpenAI se podílel na vzniku revolučních technologií, včetně ChatGPT. Přestože je Altmanův přínos k pokroku v oblasti AI nezpochybnitelný, jeho způsob řízení společnosti vyvolal kontroverze, které vedly až ke krátkodobému vyhazovu z postu CEO.

ChatGPT byla překvapením i pro představenstvo OpenAI

Jedním z hlavních důvodů, proč byl Altman ze své pozice odvolán, bylo tajnůstkářství ohledně spuštění ChatGPT v listopadu 2022. Podle Helen Toner, bývalé členky představenstva OpenAI, se celá rada dozvěděla o spuštění této generativní umělé inteligence až z Twitteru. „Představenstvo nebylo předem informováno,“ uvedla Toner v podcastu The TED AI Show. Tato situace jen podtrhla narůstající nedůvěru k Altmanovu vedení.

Altman podle Tonerové zatajoval představenstvu důležité informace a zkresloval realitu, čímž výrazně ztěžoval práci rady. Dokonce skryl skutečnost, že vlastní startupový fond OpenAI, a prezentoval se jako nezávislý člen rady bez finančního zájmu ve společnosti. Tyto praktiky vedly k tomu, že představenstvo ztratilo důvěru v jeho vedení.

Odvolání Altmana zlomilo představenstvu vaz

Dalším závažným problémem bylo, že Altman poskytoval radě nepřesné informace ohledně bezpečnostních procesů ve firmě. Tím znemožnil radě komplexně pochopit a případně ovlivnit bezpečnostní aspekty společnosti a jejích produktů. Diskuze o jeho vyhození se začaly intenzivně vést již v říjnu 2023, a v listopadu téhož roku se rada rozhodla k radikálnímu kroku a Altmana odvolala.

Obrázek: Záporák Sam Altman? Šéf OpenAI lhal kolegům, o spuštění ChatGPT se dozvěděli až z Twitteru

Sam Altman je mnohými uznávaný jako vizionář, který přivede lidstvo ke skutečně univerzální umělé inteligence. Foto: AI Midjourney

Altmanovo vyhození však nemělo dlouhého trvání. Pouhých pět dní po svém odvolání byl znovu dosazen do funkce. Návrat doprovázely dramatické změny ve vedení společnosti, včetně návratu prezidenta Grega Brockmana, který na protest proti Altmanovu vyhození odstoupil. Původní představenstvo bylo rozpuštěno a nahrazeno novým. Turbulentní období však OpenAI přečkala.

Altman rozhodně není svatoušek

Altmanovy kontroverzní praktiky a způsob vedení společnosti vyvolaly širokou debatu. Kritici poukazují na nedostatečnou transparentnost a zkreslování informací, které výrazně poškodily důvěru v jeho vedení. Navzdory těmto problémům se však Altman vrátil do čela OpenAI, což svědčí o jeho silné pozici v technologickém světě a podpoře, kterou má mezi zaměstnanci a některými členy vedení.

V tomto směru si Altman nezadá s Elonem Muskem, se kterým OpenAI před lety zakládali. Oba jsou výstřední, kontroverzní a stojí za gigantickými firmami, které hýbou světem.

Zůstává otázkou, jakým směrem se bude OpenAI pod vedením Sama Altmana ubírat. O tom, že se nekalých praktik společnost nebojí, svědčí i nedávná prezentace nových funkcí v čele s hlasovým asistentem, resp. asistentkou Sky. Ta dostala hlas až nápadně podobný tomu z filmu Her. Jak Scarlett Johansson později potvrdila, OpenAI použila „její“ hlas bez souhlasu a snažila se herečku získat pro spolupráci ještě 2 dny před veřejnou prezentací. Když nesouhlasila, OpenAI se odmlčela a v rámci prezentace nakonec stejně použila hlas nápadně podobný hlasu slavné herečky. Po úspěšné prezentaci však OpenAI hlas asistentky „Sky“ přestala používat a vše míří k soudu.

O Altmanovi pravděpodobně ještě v budoucnu uslyšíme mnohé. A ne vždy to bude jen v pozitivním kontextu. Kdo z vizionářů typu Musk, Jobs či Gates ale nebyl kontroverzní?

Zdroj: The TED AI Show

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte