Český zdicí robot WLTR umí stavět rovné stěny a v některých parametrech je již podle výrobce lepší než parta lidských dělníků. Nyní se objevilo ukazující jeho provoz v praxi. Jak rychlé je pokládání cihel robotickým ramenem a jaké nedostatky podle dohlížejícího na stavbu má?
Stavebnictví se řadí k odvětvím, která jsou často považována za konzervativní a těžko se v nich prosazují inovace. To se však brzy může změnit s nástupem zdících robotů. Na další z českých staveb je nyní využíván zdící robot, který umí sám vyzdívat rovné stěny bez otvorů. Využívá k tomu speciální cihly a zdicí pěnu. I když zatím jde o prototyp se spoustou nedostatků, jde o zajímavý náhled do budoucnosti stavebnictví.
Na stavbě, na kterou teď dojíždím na kontroly, máme zdícího robota. Mašinka je to zajímavá. Nejvíc mu zatím jdou rovné stěny bez otvorů, ale pořád se zlepšuje. Tak uvidíme do budoucna, co všechno bude umět. Zdí na zdící pěnu, která se aplikuje na cihly před položením do zdiva. pic.twitter.com/nsEsq8LyOK
— Paja Von Dr 🇺🇦🇨🇿🇪🇺🇮🇱 (@PajaVonDr) April 10, 2024
Rychlost zdicího robota je zatím poměrně pomalá. Když ale vezmeme v potaz, že dokáže fungovat prakticky nepřetržitě, rozdíly se smazávají.
Robot zatím nezvládá rohy, otvory a překlady. Brzy se to změní
Jak popsal na Twitteru dohlížející, který robota mohl spatřit přímo na staveništi, zařízení zatím dokáže zdít do výšky 3,2 metru a výrobce slibuje, že brzy bude umět pracovat i s jinými typy cihel a klást překlady nad otvory. Nezvládá však zatím rohy, otvory a složitější konstrukce. „Je to pořád robotická ruka, která musí rozeznat, kam položit cihlu. Rohy a otvory zatím nedělá,“ napsal autor videa.
Přes počáteční nedokonalosti je zřejmé, že zdící roboty mají potenciál významně urychlit a zlevnit hrubé stavební práce. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví navíc bude firmy brzy nutit hledat alternativní řešení. „Problém spíš je, že na tuhle práci nebudou brzy lidi,“ upozornil autor na dostatek chybějících zedníků a řemeslníků v ČR. Zatím to podle něj vyjde také dráze než člověk.
Místo malty pěna a nízká rychlost. Ale na vývoji se stále pracuje
Diskuze ukázala, že ne všichni jsou zatím fungování novinky nadšeni. Někteří upozorňují na potenciální nedostatky zdících pěn, které robot zatím při práci místo malty používá a od kterých se v Německu již částečně upouští. Jiní poukazují na pomalost současných prototypů a nutnost dalšího vývoje, který na pozadí horlivě probíhá a firmy si uvědomují, že jde o možný zlatý důl. Většina diskutujících se však shoduje, že i když jde zatím jen o první krůčky, za několik let by mohly být zdící roboty na staveništích zcela běžné.
Společnost vyvíjející zdícího robota slibuje, že v nadcházejících měsících a letech bude zařízení dále vylepšovat, aby zvládlo širší škálu konstrukčních prvků a bylo rychlejší. Novou éru stavebnictví s autonomními roboty na staveništích tak můžeme očekávat už za pár let. Pak snad firmy konečně přestanou oprávněně nadávat na nedostatek pracovních sil.
Zdroje: Twitter, Wienerberger
Je možné vidět „manipulátor“ někde naživo? Podle dostupných informací tento 11 let vyvíjený stroj s japonským ramenem a pojezdy, co ho musíte z místnosti do místnosti přenést, vycentrovat, založit první řadu a pak mu být neustále k ruce s dodávkami speciálních drahých cihel, dořezat a dozdít rohy, okna, překlady. To… Číst více »
proč vyvíjet když dávno existují Ipal linky s obdobným ale lepším ramenem .. tam stačí přepsat program .. upravit úchyt a bude to stejné jako tohle a + si to hlídá lasserama odstupy a nebylo by to závislé na přesných cihlách a pěně. Dále úchyt by šel k tomu řešit… Číst více »