České online bazary Sbazar a Bazoš čelí nepříjemnému problému v podobě podvodů, které se snaží připravit důvěřivé prodávající o peníze. Situace se bohužel ani po více než roku nelepší, průběh podvodu se neustále zlepšuje a počet obětí přibývá.
Průběh podvodu je jednoduchý. Prodávající, v tomto případě budoucí oběť, vystaví na jeden z oblíbených portálů inzerát. Během několika minut či hodin se mu ozve podvodník, který se zeptá na stav produktu a nabídne, že obratem provede platbu a nechá produkt vyzvednout. Až doposud se vše zdá být v pořádku. Jenže…
Následuje zaslání odkazu, který se vydává za Zásilkovnu, PPL, DHL, Českou poštu či jinou kurýrní službu. Po rozkliknutí odkazu s potvrzením platby je prodávající vyzván k zadání údajů ze své platební karty. Podvodníci to odůvodňují tím, že na kartu budou následně připsány zaslané peníze, což je samozřejmě nesmysl. Kdo však v rámci nátlaku a nepozornosti naletí, může přijít o tisíce korun.
Ochrana neexistuje, prodávající musí být opatrní
Zatímco dříve cílily podvody především na kupující, dnes se situace obrátila. Podvodník, vydávající se za kupce, totiž vůbec nemá zájem produkt zakoupit. Jeho jediným cílem je získání platebních údajů a okradení prodávajícího.
O tom, jak snadno lze na takový podvod naletět jsme psali v našem článku Jak probíhají podvody v internetových bazarech? Příběh čtenářky, která přišla o tisíce, kde lze vidět postup podvodníků včetně záznamu z komunikace s naší čtenářkou.
Podvodníci se zlepšují
Od doby, kdy jsme článek vydali se však podvodníci dále zlepšují. Hlavní scénář je stejný, ale liší se některé detaily. Nově již podvodník netrvá na konkrétní kurýrní službě, ale má připravených hned několik alternativ. Pokud mu tedy napíšete, že chcete balíček poslat PPL a nikoliv Zásilkovnou, pošle vám nový odkaz s vyplněnými údaji.
V tomto případě byl čtenář naštěstí pozorný a podvodníkům nenaletěl. Je však fascinující vidět jejich připravenost na moment, kdy si vybere jiného dopravce, resp. nesouhlasí se zaplacením přes podvodnou stránku vydávající se za PPL.
Jak nenaletět? Při prodeji na internetových bazarech je třeba dbát zvýšené opatrnosti nehledě na to, co prodáváte. Pokud vás kupující či prodávající do něčeho tlačí, spěchá, nebo trvá na zaslání peněz pochybnou cestou, je lepší z transakce vycouvat. To samozřejmě není vše, přečtěte si více tipů pro bezpečné prodávání a nakupování na internetových bazarech.
Zdroj: Redakce inSmart.cz