Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Test rychlosti připojení k internetu by měl jít ruku v ruce s testem kvality připojení. Připojení k internetu je dnes nezbytnou součástí života většiny z nás. Pokud internet nestabilní nebo vypadává, může nám tím podstatně znepříjemnit život. Otestovat si, jak na tom s kvalitou připojení jste, není vůbec těžké. Jak na to?

Pokud chceme znát primárně naši rychlost připojení, zajímají nás údaje o stahovaných Mbit/s (download) a nahrávaných Mbit/s (upload). Nahrávání bývá pomalejší než stahování a reálné rychlosti jen málokdy odpovídají operátory uváděným číslům, primárně vlivem faktorů jako je agregace, vzdálenost, překážky v domě a způsob připojení. Jak jsme ostatně psali nedávno, Wi-Fi je méně stabilní než připojení přes kabel a je dobré zvážit, kdy zvolit konkrétní druh připojení.

Rychlost internetu není vše

Jde-li o samotnou kvalitu připojení, nikoli o rychlost (ta bývá v českém prostředí slušná, neboť ICT infrastruktura je u nás v poměrně dobrém stavu, viz závěr článku), zajímají nás především data o dvou klíčových vlastnostech: stabilitě a latenci.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Na určení rychlosti internetu a kvality připojení lze využít vícero metod a my si dnes dvojici z nich ukážeme. Nejprve se zaměříme na tu jednodušší a poté na tu složitější.

Test rychlosti internetu: Změřte si rychlost stahování i uploadu

Existuje nespočet nástrojů na testování rychlosti internetu – speedmeterů a většina z nich je velice jednoduchých na použití. V našem případě použijeme vlastní test rychlosti internetu, ale možností je mnohem více. Doporučit lze také oblíbený SpeedTest.net, kteří patří k nejpřesnějším na trhu.

Ideální je vybrat si takový speedmeter, u kterého si můžete zvolit poskytovatele a způsob připojení pro co největší relevanci. Často tyto online testy nabízí také zajímavé související statistiky. „Kvalitní test internetového připojení vás také připojí na několik různých serverů v různé vzdálenosti,“ zmiňuje Pavel Ježdík z Eurosignalu.

  1. Pro otestování na inSmart.cz stačí navštívit stránku s testem a kliknout na „Spustit test“.
  2. Proběhne rychlý test, jehož výsledek můžete spatřit na obrázku níže.
  3. Výsledek nám zobrazí rychlost stahování, nahrávání a odezvu, což je standard prakticky na všech speedmeterech. V tomto případě můžeme vysledovat, že naše připojení je poměrně pomalé (jsme hluboko pod standardem v Praze i pod celorepublikovým standardem). Odezvu však naopak máme velmi dobrou, 15 ms je dobrý výsledek.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Co znamenají výsledky testu a jaká je dobrá rychlost internetu?

Samotná hodnota nemusí mnoho napovědět. Připravili jsme pro vás proto přehled, který napoví, k čemu vaše rychlost stahování dostačuje a k čemu už ne.

  • 1 Mbit/s: Přehrávání stramované hudby ze Spotify (MP3, AAC, atd.). Přehrávání online filmů a seriálů v horší SD kvalitě. Běžné prohlížení internetu.
  • 2 Mbit/s: Streamování hudby ve vysoké kvalitě. Přehrávání SD videí na PC i v TV.
  • 5 Mbit/s: Přehrávání HD (720p) videa z internetu.
  • 10 Mbit/s: Streamování Full HD (1080p) videa a audia.
  • 25 Mbit/s: Streamování 4K a Ultra HD videa.

Jsou výsledky špatné? Na vině nemusí být pouze poskytovatel

Co může ovlivnit rychlost a stabilitu připojení u vás doma? Klíčové je vedle samotného připojení hlavně řešení domácí sítě a router. Dá se říci, že každé zařízení, skrze nějž musí internetový signál projít než se dostane ke koncovému zařízení, je potenciálním zpomalením a zhoršením kvality připojení. Nevyplácí se proto kupovat levné routery za pár stokorun, ale je dobré investovat do kvalitnějšího zařízení. Reálná rychlost připojení na zařízeních připojených skrze Wi-Fi i kabel (tam bývá situace lepší) je tak vždy pomalejší, než jakou rychlost vám nabízí poskytovatel.

Dobré je v nabídkách poskytovatelů sledovat takzvanou agregaci. Přenosová rychlost je domácnostem často nabízena s agregací, což znamená, že své připojení sdílíte s několika klienty. V případě vytížení linky – často ve večerních hodinách po pracovní době nebo o víkendech, kdy jsou všichni za počítačem – se může stát, že se vám rychlost připojení sníží, často i výrazně. V některých lokalitách, především v menších městech a na venkově, s tím mají obrovský problém třeba klienti O2.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Důležitým parametrem je samozřejmě i rychlost stahování, jakou operátoři u nabídek udávají. Pokud dostanete nabídku na internet s 10 Mb/s stahování a 2Mb/s nahrávání, reálně budete stahovat rychlostí 1,19 MB/s a nahrávat 0,24 MB/s. Je to proto, že poskytovatelé často uvádí rychlost v bitech za sekundu, jenže aplikace a služby ji zobrazují v bajtech (z angl. byte).

1 byte = 8 bitů, reálná rychlost je tedy udávaná správně, jen je třeba sledovat správné jednotky. Jde o běžnou praxi, mnozí uživatelé jsou nicméně z „rozdílných“ hodnot v rozpacích.

Zkreslit testy rychlosti mohou další zapojená zařízení v síti nebo aplikace, které vaše internetové připojení využívají. Vypnout je při různých měřeních nutné všechny panely v prohlížeči a nejlépe veškeré zbytečné aplikace běžící na pozadí.

Kvalitu připojení ověříte i přes příkazovou řádku

Příkazová řádka ve Windows má stále co nabídnout. Jedná se o nástroj, který je nedílnou součástí operačního systému už od jeho počátků a i dnes jej lze využít pro mnoho úkonů. Jedním z nich je rychlý pohled na kvalitu připojení.

  1. Nejprve napíšeme do vyhledávání ve „Start“ menu operačního systému Windows zkratku „cmd“ (zkratka pro command line neboli příkazovou řádku).
    Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení
  2. Zobrazí se nám okno příkazové řádky. Následně již můžeme jednoduše otestovat, zda jsme schopni se připojit k internetu a s jakou odezvou.
  3. Nejlépe k tomu použijeme nějakou známou webovou stránku, u níž máme jistotu, že bude téměř vždy fungovat, a tedy zareaguje na náš příkaz „ping“.
  4. Do příkazové řádky vepíšeme ping název_serveru -t; kupříkladu tedy: ping google.com -t
    Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení
  5. Dostaneme výsledek, který můžete vidět na screenshotu. Popisuje, k jaké IP adrese jsme se připojili, za jaký čas a kolik bajtů se přeneslo (v základu 32), plus takzvaný TTL – time to live, který omezuje maximální dobu životnosti dat (nebo počet průchodů packetů) a chrání web před zahlcením. Standardní hodnota je 64, u Googlu vidíme 55.
  6. Poté, co jsme spokojeni s množstvím výsledků (čím více, tím lépe), provedeme klávesovou zkratkou Ctrl + c. Tím test ukončíme a získáme celkové statistiky příkazu ping.

Jaká je ideální odezva internetového připojení?

Zajímavý je maximální i minimální čas odezvy v milisekundách spolu s průměrem. Statistiky napoví, jaké máme odchylky v krátkém časovém horizontu.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Ještě důležitější je však počet odeslaných, přijatých a ztracených packetů. Nejlépe bychom neměli ztratit žádný, ztráty packetů mohou být znamením nízké kvality připojení a důvod k obavám.

Latenci, která je důležitá například pro hráče počítačových her – jde o faktickou rychlost odezvy připojení – zjistíme právě pomocí milisekundových časů odezvy. Čím nižší je odezva, tím lépe. Když se podíváme na naše kontrolní výsledky, dosáhli jsme průměrné odezvy 65 ms a maximálně 267 ms, navíc s několika vyššími odchylkami v různé časy. To není dobrým signálem, kvalitní odezva by se v průměru měla pohybovat alespoň pod 50 ms a určitě nepřesahovat 300 ms.

Jak řešit problémy s kvalitou připojení?

Pokud během testování stability a latence narazíte na problémy, nezoufejte. Nejprve odzkoušejte, zda je problém ojedinělý, nebo se opakuje. Pokud se opakuje, ujistěte se ještě, že nemáte agregované připojení (pravděpodobně máte), a pokud můžete, zkuste test opakovat v době, kdy nebude k síti připojeno příliš mnoho jiných uživatelů.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Možností je vždy také restartovat router, modem nebo internetovou zásuvku v závislosti na způsobu připojení. Všechna tato zařízení mohou způsobovat problémy. Pokud se tak stane, dočasně je odpojte a zase zapojte.

Pokud se i přesto problémy dále opakují, doporučujeme kontaktovat vašeho poskytovatele. Někdy bývá problém právě na jeho straně, případně k vám mohou vyslat kvalifikovaného technika.

Průměrná rychlost internetu v ČR? Stojíme si dobře

V České republice je pokrytí velmi dobré, což je očividné i při pohledu na mapu pokrytí Českého telekomunikační úřadu (ČTÚ). V pásmu LTE-800 je pokryta v praxi téměř celá republika, větší města jsou pokryta také v pásmu UMTS-2100. Připojení je navíc na většině místech kvalitní; podobné pokrytí může ČR většina zemí jen tiše závidět, i třeba taková Francie ani zdaleka nedosahuje takové míry pokrytí. Pokrytí rychlým 5G signálem ukazuje mapa pokrytí 5G.

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

Průměrná rychlost internetu ve světě v roce 2017. Zdroj: Akamai

Jedny z nejrelevantnějších celosvětových statistik lze získat ze serveru akamai.com. Na amerických stránkách BroadbandMap zase zjistíme, že i vlivem své velikosti na tom Spojené státy zdaleka nejsou s pokrytím tak dobře. Ve většině zemí světa jsou navíc obvykle pokryta spíše větší města než menší vesnice.

V České republice mají i malé vesnice běžně internetové připojení, byť stabilitou a rychlostí se nemohou rovnat s velkými městy.

Pokud se podíváme na tuto mapu pokrytí z roku 2015, zjistíme, že je na tom ČR výtečně i z hlediska Evropy. „Průměrná rychlost připojení u nás je vyšší než u všech sousedních států a při pohledu na celosvětovou konkurenci zjistíme, že se můžeme považovat za jedny z nejlepších,“ dodává odborník na internetové připojení z družstva Eurosignal, Pavel Ježdík.

Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:

Obrázek: Jak zrychlit internet? Zlepšete si rychlost internetového připojení

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
VashCZ

ten obrázek Bajt a „B“it 😀

Lukáš Voříšek

Obrázek je v pořádku 🙂

Petr

Myslím, že výběr fotky na pozadí článku a čitelnost textu nejdou úplně k sobě 🙁

Ondřej Košťál

Už by to mělo být opravené a pod textem tělo bílého webu. Děkujeme za upozornění.

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?