Pokud se v ložnici malého dítěte nachází televize, je to horší, než kdyby byla třeba v obývacím pokoji nebo v jiné části domu, napovídá studie vědců z frankofonní Université de Montréal.
Podle vědců může příliš mnoho času stráveného před televizí dítě připravit o více obohacující zážitky a může z části vysvětlit také méně optimální váhu během dospívání, špatné stravovací návyky a potíže se socializací.
Studie se objevila v peer-reviewed magazínu Nature (část Pediatric Research).
Více vědy a techniky:
- Opusťte na měsíc Facebook, bude vám lépe
- Pozor na zářící displeje – nebo ne?
- Smartphony nám kazí náladu
Dlouhodobé sledování televize v dětství může být škodlivé
„První roky života jsou nesmírně důležitým obdobím celkového vývoje dítěte,“ píše autorka studie Linda Pagani, profesorka na katedře psychologického vzdělání na Montrealské univerzitě. „Rodiče intuitivně tuší, že to, jak děti budou trávit svůj volný čas, ovlivní jejich dlouhodobou spokojenost a zdraví,“ dodává. Mnoho hodin pravidelně strávených před televizí má podle ní dopad na vývoj a růst dítěte, obzvláště, pokud má k televizi mládež přístup i na soukromém místě jako je ložnice.
Pokud věnují sledování televize příliš mnoho času, existuje podle Paganiové riziko nedostatečného fyzického a sociálně-emočního rozvoje dítěte. Pro otestování hypotézy vědci otestovali, zda lze najít spojitost mezi přítomností televize v ložnici dítěte ve věku 4 let (klíčového období rozvoje) a pozdějších fyzických, mentálních a sociálních problémech během dospívání. Vědci se pokusili eliminovat možné problematické prvky svých zjištění, z pozorování proto byly vyřazeny děti s různými vývojovými vadami.
Ke studii využili vědci data kontinuálně sledovaných dětí narozených od jara 1997 až po jaro 1998; data poskytl Institut de la statistique du Québec a vzorek činil 1 859 dětí.
Výzkumníci vyhodnotili zdravotní stav dětí ve věku 13 let, data obsahovala měření BMI a dospívající mladí lidé též nahlašovali, co jedli za potraviny. Měřen byl i psychický nátlak, kterému děti čelily a jak vycházely se svými vrstevníky, nebo například zda byly šikanovány.
Výsledky studie mluví jasně: Ve chvíli, kdy dítě mělo v ložnici ve věku 4 let televizi, hrozilo výrazně zvýšené riziko nadváhy, nezdravých stravovacích návyků, nižší úroveň schopnosti se socializovat, vyšší úrovně emočního stresu, symptomů deprese, projevů viktimizace a fyzické agrese; a to nehledě na případné individuální nebo rodinné faktory, které by zvyšovaly možnost predispozic k vyjmenovaným problémům.
Podle Paganiového hraje roli i to, kde se televize nachází: přístup ke sledování přístroje v ložnici je dle autorky negativní. V dnešní době, která s rozvojem elektroniky pokročila, by prý rodiče měli zvážit, zda nebude v některé části domácnosti zábavní elektronika zakázána.
Zdroj: Université de Montréal, Nature