Rok 2019 brzy končí a čeká nás začátek nového desetiletí. Byly to turbulentní léta, při níž došlo mimo jiné k masivnímu vzestupu dezinformační války.
Pokud bychom měli definovat posledních 10 let, klidně bychom je mohli nazvat érou dezinformací. Fake news, populismus a boj mezi svobodou slova a cenzurou postihl nejen internet a digitální svět jako takový, ale i politiku a mezilidské vztahy v reálném světě. Ještě výrazněji dezinformace pronikly do nových médií a napomohly výrazné polarizaci veřejného mínění po celém světě.
Zároveň jsme se však také v tomto desetiletí stali svědky obnovení vědeckého bádání ve vesmíru a nástup komerčních subjektů na kosmickém poli. Pravda, SpaceX existuje už od roku 2002, ale od roku 2010 a dál je o soukromých vesmírných společnostech slyšet daleko více – stejně jako o fenoménu vesmírné turistiky, který ale ještě čeká hodně práce.
A co teprve „sdílená ekonomika“. Ač se od té doby ze sdílené ekonomiky stal normální byznys, firmy jako Airbnb nebo Uber tu s námi jsou, a ještě nějakou dobu budou, a v posledním desetiletí si prožily velmi bouřlivé období.
Zapomínat nelze ani na elektromobilitu. Samořiditelných automobilů se teprve dočkáme, ale elektrovozidla jsou realitou už dnes; vpravdě, jejich rozšíření ještě zdaleka není tak masivní, ale základní stavební kameny už položeny jsou. Pokud jim bude zájem veřejnosti přát, mohou už v dalším desetiletí postupně začít nahrazovat naše milovaná benzínová a naftová monstra.
Bezpochyby se v tomto desetiletí dostalo do popředí životní prostředí: Lidstvo se mu věnuje stále více, ať už z hlediska technologického a vědeckého, tak také osvětového a personálního. Přemýšlíme, jak si poradit se změnou klimatu a do úvah odborníků se dostávají nápady typu pokročilého geoinženýrství.
Nejen přírodou živ jest člověk, a z hlediska těch nejpokročilejších technologií můžeme této éře s klidem přiřknout přízvisko „počátek umělé inteligence“. Strojové učení, neuronové sítě, pokročilé algoritmy a další AI technologie se dostávají do popředí výzkumu firem velkých, středních i těch nejmenších.
A nezapomínejme na kybernetickou válku. Izrael nedávno poprvé v historii provedl skutečný vojenský útok v reakci na údajný kybernetický útok, což značí posun v přemýšlení států: Internet už není jen užitečnou pomůckou a nepostradatelnou výhodou, nýbrž také dalším rozměrem mocenských bojů moderního světa.
Těch novinek je opravdu hodně: 3D tisk, ohebné displeje, virtuální realita, kryptoměny, internet věcí a další a další a další – to bychom tu mohli vypisovat mnoho hodin. Necháme proto raději prostor vám, našim čtenářům: Co je právě pro vás tou klíčovou technologií, které dalo toto desetiletí vzniknout?